Zaštipovať previsnuté jahody? Pri niektorých odrodách tým ohrozíte úrodu

jahody
jahody Foto: depositphotos.com

Jahody už dávno nepatria len do záhradiek pri rodinných domoch. Ak nemáte k dispozícii vlastný pozemok, vôbec to nevadí – stačí vám balkón, terasa či okno, kde môžete jahody pestovať v závesných kvetináčoch. Previsnuté jahody vyzerajú krásne, šetria miesto a ich pestovanie vôbec nemusí byť zložité. Avšak, aj tu platí, že rôzne odrody majú svoje špecifické potreby, ktoré je dobré poznať ešte predtým, než sa rozhodnete práve pre tú svoju.

Ak chcete pestovať jahody, základnou podmienkou je vybrať im dostatočne slnečné miesto. „Jahodám sa najviac darí tam, kde je slnečno a teplo. Ak ich umiestnite do polotieňa, rastliny budú slabšie a plody menšie, menej sladké a horšie dozreté,“ radí odborník na pestovanie drobného ovocia. Okrem slnka je dôležitá aj správna pôda, ktorá by mala byť bohatá na živiny, dostatočne priepustná a neustále mierne vlhká. Každá odroda jahôd však môže vyžadovať trochu odlišnú starostlivosť.

Čo je zaštipovanie a prečo je pri niektorých odrodách dôležité?

Zaštipovanie jahôd znamená odstraňovanie bočných výhonkov, ktoré rastliny tvoria počas vegetácie. Nie všetky odrody však tento zásah potrebujú – u niektorých môže dokonca uškodiť, keďže im odoberá energiu potrebnú na tvorbu plodov. Naopak, niektoré odrody bez zaštipovania vytvárajú menej plodov, pretože energiu venujú rastu výhonkov. Preto je veľmi dôležité vedieť, ktorú odrodu pestujete a aké má konkrétne nároky.

Jahody s plodmi už v júni

Ak ste nedočkaví a jahôd sa neviete dočkať, vyberte si skoré odrody ako napríklad Elsanta alebo Polka. Tieto odrody vám už začiatkom júna ponúknu krásne červené plody. Treba však rátať s tým, že čím skôr jahoda začne plodiť, tým rýchlejšie aj skončí. Takže úroda je síce skorá, ale krátkodobá. Výnimkou v tomto smere je napríklad odroda Senga Sengana, ktorá začína rodiť v júni, ale dokáže plodiť až do začiatku augusta.

Skoré odrody vyžadujú špecifickú starostlivosť. „Keďže júnové jahody kvitnú skoro, mali by sme dbať na posilňovanie koreňového systému. Práve zaštipovanie im pomôže, aby lepšie rástli a plody boli postupne väčšie a chutnejšie,“ vysvetľuje záhradník. Ak by ste to zanedbali, prvá úroda býva často drobná a menej chutná.

Odrody, ktoré rodia celý rok

Pre tých, ktorí túžia po dlhšom období zberu a nechcú mať balkón prázdny už v polovici leta, existujú stále rodiace odrody ako Albion, SeaScape, Ozark Beauty, Cabrillo, Tribute alebo Mara des Bois. Tieto jahody rodia postupne, od začiatku leta až do prvých jesenných chladných dní. Ich plodenie je ale ovplyvnené počasím. „Ak teploty prekročia 32 °C, rastliny dočasne prestanú rodiť. Nemusíte sa však báť, akonáhle sa ochladí, opäť vás potešia novými plodmi,“ upozorňuje odborník.

Výhodou týchto odrôd je nielen dlhá sezóna, ale aj nenáročnosť na zaštipovanie. Tvoria menej výhonkov a tým vám značne ušetria čas aj energiu.

Mesačné jahody: Balkónová klasika

Pokiaľ chcete jahody pestovať v nádobách na balkóne, ideálnou voľbou sú mesačné jahody. Vyznačujú sa plodmi, ktoré sú síce drobnejšie, no chuťovo veľmi výrazné, podobné lesným jahodám. Rodia od júna až do neskorej jesene, prakticky až do prvých mrazov.

Tieto jahody majú ešte jednu veľkú výhodu – nerozmnožujú sa výhonkami, ale semienkami. Preto ich nemusíte zaštipovať, ušetríte tak čas aj námahu a ich pestovanie zvládnu dokonca aj úplní začiatočníci. Pozor však, ich plody sú krehké a rýchlo sa kazia. Najlepšie je ich teda zbierať tesne pred konzumáciou.

„Mesačné jahody sú perfektnou voľbou pre všetkých, ktorí nemajú veľké pestovateľské skúsenosti, ale túžia po vlastnej úrode. Sú veľmi nenáročné, ľahko sa pestujú a úroda je pravidelná a spoľahlivá,“ dodáva skúsený pestovateľ.

S týmto prehľadom už budete vedieť, aké jahody sú pre vás tie pravé, či potrebujú zaštipovanie, alebo si vystačia bez vašich zásahov. Vaša balkónová jahodová záhrada tak môže byť nielen krásna, ale aj dokonale plodná a plná chutných plodov po celú sezónu.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať