Záhradkárčenie v zime? Áno, je to možné! Ak ste počas jarných alebo letných mesiacov vysadili zimovzdorné druhy zeleniny, môžete si dopriať čerstvú úrodu aj v najchladnejšom období roka. Kadeřavá kapusta, ružičkový kel, pór či paštrnák nielenže odolávajú mrazom, ale niektoré z nich práve vďaka chladu získavajú jedinečnú chuť, ktorú v teplejších podmienkach nedosiahnu.
Prečo niektoré druhy zeleniny zvládajú mrazy?
Rastliny pochádzajúce z mierneho klimatického pásma si vyvinuli mechanizmy na prežitie v chlade. Napríklad zelenina, ktorá počas svojho vývoja čelila nízkym teplotám, premieňa časť svojich zásob škrobu na cukry. Tieto cukry znižujú bod mrazu bunkových tekutín, čím chránia rastlinu pred poškodením. Tento proces nielenže zabezpečuje prežitie zeleniny, ale zároveň obohacuje jej chuť. Paštrnák, ktorý si zbierate počas zimy, má výrazne sladšiu a orieškovú príchuť, akú v teplejších mesiacoch nezískate.
Pozor na zemiaky – nie všetko zvládne mráz
Hoci by sa mohlo zdať, že aj zemiaky reagujú na mrazy pozitívne, ich chuť a konzistencia tým trpia. Po vystavení mrazu sa zemiaky stávajú sladšími, ale po uvarení získavajú nepríjemnú, slizovitú štruktúru, ktorá odradí aj odvážnych gurmánov. Na druhej strane, druhy ako kadeřavá kapusta a ružičkový kel mrazy doslova milujú. V ich listoch sa odbúravajú horké látky, čo vedie k jemnejšej a lahodnejšej chuti.
Pór, mrkva, červená repa – zimní bojovníci
Okrem paštrnáku môžete počas decembra zbierať aj ďalšie druhy koreňovej zeleniny, ako je mrkva, petržlen či červená repa. Tie však potrebujú ochranu pred silnými mrazmi, ktoré by mohli poškodiť ich korene. Preto sa odporúča buď ich skladovať v chladnej pivnici, alebo dôkladne prikryť pôdu záhonov mulčom či vrstvou čečiny.
Ozimná zelenina na jar predbehne ostatné
Špeciálne vyšľachtené ozimné odrody, ako hlávková kapusta, kvaka, kel či zimná cibuľa, dokážu prežiť zimné mesiace a na jar rýchlo vyrásť. Aj šalát ozimných odrôd môže byť prvou zeleninou, ktorú budete na jar zbierať. Ak však chcete mať istotu, že vaša úroda vydrží, zabezpečte ochranu pred náhlymi výkyvmi teplôt.
Starostlivosť o zimnú zeleninu
Zimná zelenina je síce odolná, no aj táto „záhradná elita“ potrebuje ochranu. Prudké striedanie denných a nočných teplôt môže znížiť kvalitu úrody, najmä pri ružičkovom keli. Aby ste predišli poškodeniu, prikryte záhony netkanou textíliou alebo ich zakryte čečinou. Okrem ochrany pred mrazom to zabráni aj srnkám a zajacom, ktorí si v zime radi pochutnávajú na zeleninových listoch.
Kadeřavá kapusta – hviezda zimnej sezóny
Medzi najodolnejšiu zimnú zeleninu patrí bezpochyby kadeřavá kapusta. Táto výnimočná rastlina zvládne mrazy až do -12 °C a čerstvé listy si z nej môžete postupne zbierať celú zimu. Najchutnejšie sú tie, ktoré prešli mrazom alebo boli vystavené nízkym teplotám. Kadeřavá kapusta je plná vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov, ktoré podporujú imunitu aj psychickú pohodu. Môžete ju konzumovať čerstvú v šalátoch alebo smoothie, no výborne chutí aj dusená či zapekaná.
Video o zimnej zelenine:
V kuchyni s kadeřavou kapustou
Jej listy sú všestranné. Využijete ich do polievok, cestovín, rizota či ako prílohu k mäsu. Pred prípravou však odstráňte tvrdé časti a listy krátko povarte alebo naparujte. Takto pripravená kapusta nielenže zachová svoju chuť, ale aj maximálnu nutričnú hodnotu.
Trvalky, ktoré vydržia zimu
Medzi ďalších zimných odolných bojovníkov patrí chren, čierny koreň a topinambur. Tieto rastliny sú nenáročné a ich korene môžete zbierať počas celej zimy, pokiaľ vám to umožní pôda. Pri pestovaní topinamburu však dávajte pozor – je to invazívna rastlina, ktorá sa rýchlo šíri a môže vytlačiť miestne druhy flóry.