India v piatok odštartovala svoju tretiu lunárnu misiu, v rámci ktorej chce pristáť pri málo prebádanom južnom póle Mesiaca. Vesmírnu loď Čandraján-3 s orbiterom, pristávacím modulom a roverom vyniesla raketa LVM3 o 14:35 miestneho času (11:05 SELČ) z kozmodrómu na ostrove Šríharikota.
Mesiac by mal pristávací modul dosiahnuť 23. až 24. augusta, uviedli predstavitelia indického vesmírneho programu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Predchodcovia Čandrajána-3
Čandraján-3 je už tretia misia v rámci indického prieskumu Mesiaca. Prvá misia Čandraján-1 sa uskutočnila v roku 2008 a vykonala podrobný prieskum vody na povrchu Mesiaca a dospela k záveru, že obežnica Zeme má počas dňa atmosféru, povedal projektový riaditeľ Čandrajánu-1 Mylswamy Annadurai. Čandraján-2 do vesmíru letel v júli 2019, pričom mal tiež orbiter, pristávací modul aj rover. Druhé dve zariadenia však nedokázali mäkko pristáť a zrútili sa pri zostupe.
Šéf Indickej vesmírnej agentúry (ISRO) Srídhara Panicker Somanath uviedol, že v rámci prípravy tretej misie pozorne preštudovali údaje z poslednej havárie a vykonali simulačné cvičenia na odstránenie závad.
Cieľ misie
Čandraján-3, ktorý má hmotnosť 3 900 kilogramov a stál 6,1 miliardy indických rupií, má podľa Somanatha rovnaké ciele ako jeho predchodca. Pristávací modul Vikram, ktorý má meno po zakladateľovi ISRO, váži zhruba 1 500 kilogramov a v jeho vnútri sa nachádza 26-kilogramový rover Pragján. Ak sa im podarí mäkko pristáť, šesťkolesové vozidlo sa potom vysunie a bude sa pohybovať okolo skál a kráterov na povrchu Mesiaca zbierajúc kľúčové údaje a snímky, ktoré pošle na Zem na analýzu.
Ak sa Indii misia podarí, bude len štvrtou krajinou sveta, ktorá mäkko pristála na Mesiaci so svojím strojom. Dosiaľ tak urobili len USA, Sovietsky zväz a Čína.