Čaputová na valnom zhromaždení OSN diskutovala s lídrami viacerých štátov, Slovensko považujú za rešpektovaného partnera (foto)

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov
Lídri z celého sveta, ktorí sa stretli v New Yorku na 78. valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN). Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Lídri z celého sveta, ktorí sa stretli v New Yorku na 78. valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN), považujú Slovensko za rešpektovaného partnera.

Vojna a bezpečnosť v Európe

Uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá už v USA absolvovala viacero bilaterálnych rokovaní. Témou aktuálneho valného zhromaždenia je vojna na Ukrajine a bezpečnosť v Európe.

O týchto témach sa prezidentka rozprávala so štátnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensom Stoltenbergom a s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. S moldavskou prezidentkou Maiou Sandu zas hlava štátu diskutovala o vplyve Ruska na politickú situáciu v Moldavsku.

Rokovanie s ďalšími predstaviteľmi

S kenským prezidentom Williamom Rutom hlava štátu rokovala o ďalšom prehĺbení spolupráce medzi našimi krajinami. Rokovanie sa týkalo najmä ekologického hospodárstva, elektromobility alebo kybernetickej bezpečnosti.

„Zhodli sme sa, že zelená tranzícia je najlepšou odpoveďou nielen na klimatickú krízu, ale aj celosvetovo udržateľný rozvoj. Je to tiež veľká príležitosť pre naše subjekty ešte viac pôsobiť na rýchlo rastúcom africkom trhu,“ informovala prezidentka na sociálnej sieti.

Prezidentka Čaputová okrem iného diskutovala aj so slovinskou prezidentkou Natašou Pirc Musarovou, švajčiarskym prezidentom Alainom Bersetom, prezidentom Severného Macedónska Stevom Pendarovským, s premiérom Španielska Pedrom Sánchezom, ale aj s dánskou premiérkou Mette Frederiksen.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alain BersetJens StoltenbergMaia SanduMette FrederiksenNataša Pirc MusarováPedro SánchezStevo PendarovskiVolodymyr ZelenskyjZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOrganizácia Spojených národov (OSN)