Čaputová nevnímala voľby hlavy štátu ako referendum o vláde, podľa nej Korčok nemal jednoduchú pozíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Návšteva v Českej republike
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas spoločnej tlačovej besedy s prezidentom Česka na Pražskom hrade v rámci rozlúčkovej návštevy prezidentky SR v Českej republike. Praha, Česko, 12. jún 2024. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
Tento článok pre vás načítala AI.

Odchádzajúca slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nevnímala voľby hlavy štátu na Slovensku, v ktorých zvíťazil jej nástupca Peter Pellegrini, ako referendum o súčasnej slovenskej vláde. Povedala to v rozhovore, ktorý v stredu odvysielal spravodajský kanál Českej televízie ČT24.

„Myslím si, že to je do veľkej miery, a dominantne, o osobe kandidáta a samozrejme o politickom kontexte, rétorike, naratívoch, ktoré ten-ktorý kandidát ponúka. Ale že by hlasovanie o Petrovi Pellegrinim bolo hlasovaním o celej vládnej koalícii, ja sa s touto interpretáciou stotožniť neviem,“ odpovedala prezidentka na otázku ČT24.

Čaputová však dodala, že Ivan Korčok ako súper Pellegriniho v boji o post hlavy štátu, nemal v rámci kampane jednoduchú pozíciu, pretože logicky vláda poskytovala podporu kandidátovi, ktorý je z ich tábora.

„Nehovoriac o tom, že žiaľ v týchto voľbách sa opätovne vyskytovali naratívy, ktoré využívali ľudský strach z vojny a posielania vojakov na Ukrajinu,“ uviedla. „Toto sú faktory, ktoré sa v poslednom období stali súčasťou reality nielen na Slovensku, ale videli sme to napokon aj v českých prezidentských voľbách,“ dodala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokPeter PellegriniZuzana Čaputová