Slovensko podporuje integračný proces Ukrajiny do Európskej únie (EÚ). Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá dnes v Grassalkovichovom paláci privítala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjho.
Hlava štátu je zároveň rada, že ich stretnutie má konkrétne výsledky v podobe podpisu dvoch zmlúv o spolupráci. Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou obaja prezidenti hodnotia ako dlhodobo dobré a konštruktívne. Hlavy štátov diskutovali aj o ekonomických otázkach, o dopadoch pandémie COVID-19 či o situácii v Bielorusku.
„Ekonomická prosperita a mier na Ukrajine sú našim dlhodobým záujmom,“ zdôraznila prezidentka. Verí, že ich dnešné stretnutie je začiatkom pravidelných stretnutí, pretože Ukrajina je podľa jej slov pre Slovensko dôležitým partnerom.
Diskusie o konflikte na východe Ukrajiny
Hlava štátu komunikovala jasný postoj Slovenska, a to taký, aby EÚ stanovila konkrétne podmienky, na základe ktorých môže do nej Ukrajina vstúpiť. Slovensko môže podľa Čaputovej tomuto procesu pomôcť svojou skúsenosťou.
„Je to konzistentný a jasný postoj Slovenska komunikovaný všetkým partnerom z EÚ. Ide o obhajobu princípu, že každá krajina má právo vybrať si, kam bude patriť a vybrať si svoju budúcnosť,“ uviedla prezidentka. Dodala, že Ukrajina podobne ako Slovensko ešte potrebuje prejsť reformami.
Slovensko navštívi ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenskyj bude rokovať so Zuzanou Čaputovou
Prezidenti diskutovali aj o vojnovom konflikte, ktorý sa odohráva na východe Ukrajiny. Zelenskyj v tejto súvislosti poďakoval za jednoznačný postoj Slovenska voči Rusku, podporu územnej celistvosti Ukrajiny a neuznanie Krymu.
„Jedným z kľúčových bodov je návrat mieru na Ukrajinu. Pracujeme na tom 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Je to najdôležitejšia úloha,“ zdôraznil prezident s tým, že aktuálne je síce na Ukrajine najdlhší mier, no ten nie je dlhodobo stabilný.
Odsúdenie násilia v Bielorusku
Podľa Zelenskyjho sa spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou môže dostať aj na vyššiu úroveň. Ako príklad uviedol, okrem dnes podpísaných zmlúv, aj spoluprácu na úrovni parlamentov a vlád.
Slovensko pomôže Ukrajine v boji s pandémiou, Čaputová pozvala Zelenského na návštevu
Ukrajina podľa jeho slov zastáva rovnako ako Slovensko negatívne stanovisko voči plynovodu Nordstream 2. Obaja prezidenti taktiež odsúdili násilie v Bielorusku. Alexander Lukašenko nie je podľa nich legitímnym prezidentom.
Stretnutie Zelenskyjho s Kollárom
Hlavy štátov spoločne predstavili aj medzirezortnú dohodu o využívaní leteckého priestoru a memorandum o spolupráci v oblasti infraštruktúry, ktorú za Slovensko podpísal minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina). Zelenskyjho dnes ešte čaká stretnutie s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO).