PEKING 12. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý kubánsky prezident a revolucionár Fidel Castro získal tohtoročonú Konfuciovu cenu mieru, ktorú v Číne udeľujú ako alternatívu k Nobelovej cene. Príslušný výbor vyzdvihol jeho „príspevky k mieru“, čo je v príkrom protiklade s postojom Západu, že Castro bol diktátorom stojacim niekoľko desaťročí na čele utláčateľského režimu jednej strany a snažiacim sa exportovať komunistickú revolúciu.
Podľa spoluzakladateľa ocenenia Lioua Či-čchina, ktorého citoval denník Global Times, najnovší laureát „ako kubánsky vodca pri spravovaní medzinárodných vzťahov, obzvlášť vzťahov s USA, nevyužíval vojenskú silu alebo násilie na vyriešenie sporov“. Pripisuje mu taktiež „dôležité príspevky k odvráteniu jadrovej vojny po odchode do dôchodku“.
Malála si v Osle prevzala Nobelovu cenu mieru
Malála venovala na výstavbu škôl v Gaze desaťtisíce dolárov
Pakistanská aktivistka Malála získala i detskú Nobelovu cenu
Nobelovu cenu za mier získali Malála a indický aktivista
Osemdesiatosemročný Castro trpiaci zdravotnými ťažkosťami podobne ako predošlí držitelia neprišiel Pekingu, aby si cenu v podobe sošky zlatej farby a certifikátu osobne prevzal. Na podujatí v jednom z tamojších hotelov ju odovzdali zástupcovi kubánskych študentov. Udeľovací ceremoniál sa konal deň po tom, ako Pakistanka Malála Júsafzajová spolu s Indom Kailašom Satjárthím dostali v Osle tohtoročnú Nobelovu cenu mieru.
Číňania zaviedli vlastné ocenenie v roku 2010 po tom, ako Peking rozhnevalo udelenie Nobelovej ceny väznenému čínskemu aktivistovi Liouovi Siao-poovi hlásajúcemu zrušenie systému vlády jednej strany. Komunistické vedenie sa však od Konfuciovej ceny mieru dištancuje a záštitu nad iniciatívou majú akademici a súkromní podnikatelia, ktorí sa označujú za nezávislých. Medzi predošlými držiteľmi sú napríklad bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan a ruský prezident Vladimir Putin. Tohtoročnými kandidátmi boli okrem Castra juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje a úradujúci šéf OSN Pan Ki-mun, ktorý je takisto Kórejčan.