- aktualizované 21. februára 2023, 11:03
Občianskou povinnosťou je budovať prostredie demokracie, ktoré však bez slobody slova ako aj slobody a ochrany profesie novinárov nemôže existovať.
Povedal to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) v rámci spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Heger si uctil pamiatku položením kytice a zapálením sviečky pri pamätníku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Všetko zametali pod koberec
„Pred piatimi rokmi sme žili v krajine, kde sa ľudia spätí s vládou cítili natoľko bohorovne, že boli schopní siahnuť na život človeka, novinára, ktorý poukazoval na dôvody bohorovnosti a odhaľoval kauzy. Žili sme v krajine, kde orgány činné v trestnom konaní (OČTK) patrili do rúk nitrianskej mafie, kde minister vnútra o všetkých kauzách, o ktorých písal Ján, hovoril, že skutok sa nestal,“ zdôraznil Heger s tým, že aj špeciálny prokurátor všetky tieto kauzy zametal pod koberec.
Pripomíname si vraždu dvoch mladých ľudí hľadajúcich pravdu, povedala Čaputová a kladie si otázku o slušnom Slovensku (foto)
Vyjadril sa, že toto prostredie a takýto systém vybudovali Róbert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorí sa aj dnes snažia uchádzať o dôveru občanov a vrátiť sa k moci. Podľa Hegera to bolo prostredie, v ktorom odvážni ľudia a novinári boli ohrození len preto, že ľudom hovorili pravdu.
Ján a Martina zaplatili najvyššiu cenu
„Pred piatimi rokmi za to Ján a Martina zaplatili svojím životom. Zaplatili tú najvyššiu cenu a zaplatili cenu, ktorú nikdy zaplatiť nemali. Toto sa na Slovensku už nikdy nesmie opakovať. Hoci sme ako vláda po svojom nástupe oslobodili OČTK z rúk mafie a dali im slobodu a posilnili ochranu novinárov zákonmi, vidíme že toto nestačí,“ dodal Heger a pokračoval s tým, že v demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby politici verbálne atakovali novinárov, ktorí oprávnene poukazujú na ich pochybenia.
Vražda Kuciaka a jeho snúbenice bola podľa Sulíka bod zlomu, Krúpa označil zásah do novinárčiny za koniec slobody
Sloboda novinárov je podľa premiéra kľúčom k demokracii v každej krajine.
„Profesiu novinárov nielenže potrebujeme chrániť zákonmi, ale potrebujeme vytvárať prostredie, v ktorom bude rešpekt voči tejto profesii. Preto je nevyhnutné, aby komunikácia medzi novinármi a politikmi bola konštruktívna. Dnes čelíme aj ďalšej hrozbe. A to je hrozba dezinformácií,“ konštatoval Heger, podľa ktorého je nevyhnutné, aby sa v spoločnosti posilňovala dôvera v zodpovedné médiá.
Konferencia Media Freedom 2023
Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa ešte v pondelok 20. februára stretol so zástupcami novinárskych organizácií. Tí sa v Bratislave zúčastnili na Medzinárodnej konferencii o slobode médií Media Freedom 2023.
Po piatich rokoch od vraždy Kuciaka sú zatiaľ právoplatne odsúdení vykonávatelia a sprostredkovateľ
„Som presvedčený, že medzi politikmi a novinármi má fungovať vzájomná korektná a konštruktívna komunikácia. Dôveru v médiá musíme pomôcť posilňovať, o to viac, že čelíme hybridnej vojne a dezinformáciám,“ uviedol Heger.
Medziročný posun Slovenska
Ako ďalej v tlačovej správe informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, v súvislosti s piatym výročím vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej diskutoval predseda vlády s predstaviteľmi medzinárodných novinárskych organizácií o opatreniach, ktoré Slovensko prijíma na zaistenie slobodného a bezpečného výkonu práce novinárov.
„Ani dnes situácia nie je ideálna, vnímame však, že sme nastavili pozitívny trend. Dôkazom je aj medziročný posun Slovenska v rámci indexu slobody médií, ktorý každoročne pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc. Oproti roku 2021 sme sa v minulom roku zlepšili o osem priečok a umiestnili sme sa na 27. mieste spomedzi 180 krajín,“ uviedol Heger.