Celoplošné testovanie bude iba dva dni namiesto troch, minister Naď priblížil podrobnosti (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 27. októbra 17:04

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej besede informoval o podrobnostiach o celoplošnom testovaní na Slovensku, ktorému dal v pondelok zelenú krízový štáb.

Prvé kolo celoplošného testovania sa uskutoční v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra. „Odberové miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 ,“ priblížil Naď s tým, že posledný ster je plánovaný na 21:30. „O desiatej sa odberné miesto zavrie, aby sa mohlo vydezinfikovať a pripraviť na ďalší deň,“ dodal.

Tisícky odberných miest

Aby sa predišlo dlhým radom pred odberovými miestnosťami samosprávam je odporúčané, aby občania prichádzali podľa priezviska alebo adresy bydliska.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedol Naď, počas víkendu bude v teréne 4901 odberných tímov vo viac ako 5000 odberných miestach. „To znamená, že nie na každé miesto bude celé dva dni odberný tím. Hovoríme o malých obciach, ktoré dokážeme pretestovať veľmi rýchlo a odberný tím sa môže posunúť niekde inde, kde bude viac potrebný,“ dodal s tým, že presný počet odberných miest sa ešte určuje.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 sa nemusia zúčastniť deti do 10 rokov, autisti, onkologickí pacienti a iné skupiny, ktoré definuje Ministerstvo zdravotníctva SR. Na celoplošné testovanie nemusíte prísť ani v prípade, ak ste boli v posledných 90-tich dňoch pozitívne testovaní na COVID-19.

„Ľudia nad 65 rokov sa nemusia zúčastniť testovaní len za predpokladu, že budú v domácej karanténe a ich blízki im zabezpečia veci, ktoré potrebujú, aby nemuseli chodiť do spoločnosti a podstupovať ohrozenie voči svojej osobe,“ povedal Naď.

Ak staršie osoby nebudú dodržiavať domácu karanténu, tak aj oni musia prejsť celoštátnym testovaním. Minister tiež zdôraznil, že na testovaní sa musia zúčastniť aj cudzinci na území Slovenska. Testovanie rovnako odporúča aj predstaviteľom veľvyslanectiev.

Odmena pre zdravotnícky personál

Naď tiež uviedol, že ministerstvu obrany sa darí napĺňať odberné tímy aj z hľadiska zdravotníckeho personálu. „Môžem povedať, že už sú to tisícky zdravotníckeho personálu, ktorí sú zaradení v presne v tých odberových tímoch. Verím tomu, že nejakým spôsobom to dáme dokopy,“ povedal.

Šéf rezortu obrany zároveň potvrdil, že pre zdravotnícky personál platí odmena sedem eur na hodinu a 20 eur za každú odhalenú infekčnú osobu. Administratívny personál, ktorý zabezpečuje samospráva, dostane za jeden deň testovania 100 eur. Minister tiež potvrdil, že všetky tieto náklady samospráve štát preplatí cez okresné úrady. Minister dodal, že dobrovoľníci nemajú nárok na honorár.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ochranné pomôcky na činnosť odberných tímov a dezinfekciu poskytnú Ozbrojené sily SR (OS SR). „Zároveň ale prosíme samosprávu, aby nám pomohla. Ak si dokážu zabezpečiť dezinfekciu navyše, tak nech to urobia. Náklady budú preplácané, ak o to budú mať záujem, na základe účtov cez okresný úrad,“ pripomenul Naď.

Dezinfekciu budú teda zabezpečovať buď OS SR, samosprávy alebo hasiči na základe lokálnej dohody. „Prosíme, aby sa samosprávy postarali o svoj administratívny personál, teda o tých dvoch administrátorov, s ktorými oni podpíšu dohodu. To sú ľudia, ktorí by mali dostať respirátory a rúška od samospráv. Ak to nedokážu zabezpečiť, vieme to riešiť aj my,“ povedal minister obrany.

Testovať budú aj firmy

Minister Naď tiež informoval, že štát komunikuje s viacerými firmami, ktoré chcú mať špeciálne odberné miesta. Týka sa to spoločností s viac ako 4 000 zamestnancami a firiem v rámci kritickej infraštruktúry.

Ako zároveň dodal, evidujú stovky žiadostí, väčšine z nich však nemôžu vyjsť v ústrety. Podľa ministra si totiž jednotlivé spoločnosti mysleli, že testovanie v ich vlastnej réžii v podstate zabezpečí štát. „Takto to nemôže fungovať,“ skonštatoval Naď.

Približne 10 firiem by však napokon podľa jeho slov mohlo testovať vo vlastnej réžii a využiť na to svoje vlastné kapacity. Štát im poskytne príslušníka armády, testy a potrebné certifikáty. Podnikateľský sektor by v rámci testovania privítal, keby testovať mohli aj v piatok alebo v pondelok a nie iba cez víkend, ako plánuje štát.

Minister obrany nie je za robenie výnimiek, avšak nič nevylučuje. „Ak to má rácio, nie som principiálne proti tomu,“ uviedol. Ako však doplnil, ak to má byť iba v prospech „pohodlia“ spoločností, tak je otázne, či kvôli tomu „rozbíjať“ celý systém.

Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove

Počas pilotnej fázy plošného testovania, v troch okresoch na Orave (Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo) a v okrese Bardejov, od 23. do 25. októbra otestovali zdravotníci 140 945 ľudí, z ktorých bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta.

Pilotné celoplošné testovanie (Orava, Bardejov)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJaroslav Naď