- aktualizované 23. novembra, 14:30
Dobrovoľné a bezplatné testovanie v rámci 4. kola operácie Spoločná zodpovednosť využilo 110 609 obyvateľov. Pozitívne testy malo 2 501 z nich. Priemerná pozitivita tak predstavuje 2,26 percenta. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.
Ako ďalej priblížila, z porovnania výsledkov 458 aktuálne testovaných miest a obci vyplýva, že oproti celoplošnému testovaniu z 31. októbra – 1. novembra 2020 došlo k miernemu nárastu pozitivity. Porovnávane boli pritom vždy iba dáta z konkrétnych 458 miest a obcí, ktoré boli testované uplynulý víkend.
V rámci celoplošného testovania 31. októbra – 1. novembra 2020 sa na testovaní v týchto mestách a obciach zúčastnilo celkovo 362 666 osôb, pričom pozitivita predstavovala 2,05 percenta. Účasť v aktuálnom pretestovaní teda predstavuje 30,49 percenta z počtu otestovaných v rámci týchto istých obcí počas celoslovenského testovania.
Na zdraví im záleží
Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniela Zmeka, úloha zo strany OS SR bola splnená, pričom profesionálni vojaci v týchto chvíľach zabezpečujú dodanie hárkov s výsledkami testovania do jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva a sú pripravení aj na pomoc s digitalizáciou týchto dát.
„Ďakujem všetkým, ktorí sa na testovaní podieľali a samozrejme tým, ktorí využili možnosť a prišli sa dobrovoľne otestovať, čím dokázali, že im na zdraví a zodpovednosti nielen voči sebe, ale aj ostatným záleží a nie je im aktuálna situácia ľahostajná. Slovensku môžeme pomôcť iba ak budeme skutočne všetci ťahať za jeden povraz,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Samosprávy si môžu nechať preplatiť náklady
Riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR) Barbara Túrosová zároveň informovala, že odberové miesta posilnili aj hasiči, ktorí vytvorili 28 odberových tímov zložených z jedného hasiča záchranára a jedného asistenta.
Na zabezpečení bezproblémového priebehu testovania sa podieľalo aj 1 000 policajtov, 534 v sobotu a 449 v nedeľu. Príslušníci policajného zboru udržiavali verejný poriadok a dozerali aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest.
„Na testovaní sa neprehliadnuteľnou mierou podieľala aj samospráva. Tak ako v predchádzajúcich kolách, aj teraz si zástupcovia samosprávy môžu uplatniť preplatenie vynaložených nákladov. Svoje požiadavky môžu predložiť na okresné úrady, ktoré ich verifikujú a postúpia ministerstvu vnútra na refundáciu,“ dodala Túrosová.
Nižšia účasť a vyššie percento pozitívnych
Minister Naď počas víkendu odporúčal všetkým starostom a primátorom, aby motivovali svojich občanov a zúčastnili sa testovania.
„To, že je nižšia účasť znamená, že čísla pozitívne testovaných v jednotlivých obciach sú vyššie. Testovať sa totižto chodia najmä ti, ktorí majú podozrenie, že by mohli byť pozitívni,“ objasnil.
Dodal, že to môže mať následne vplyv na výber miest pre ďalšie testovanie. Rozumie však, že mnohí sa mohli otestovať v 118 stálych odberových miestach.
Viac o téme: Celoplošné testovanie
V sobotu a v nedeľu 22. novembra prebiehalo na Slovensku od 08:00 do 20:00 tretie kolo plošného testovania. Týkalo sa 458 miest a obcí, v ktorých bola pozitivita v poslednom testovaní vyššia ako jedno percento. Testovanie bolo dobrovoľné, z neúčasti neplynuli žiadne nevýhody.
Vyššia miera pozitivity v okresoch
Testovanie bolo podľa Naďa celkovo pokojné, plynulé, nikde sa netvorili rady a na odberné miesta neprichádzali vo veľkom ľudia z iných regiónov.
Ministerstvo financií je pripravené, uvoľní peniaze na kompenzáciu výdavkov za celoplošné testovanie
Priebežné štatistiky naznačujú, že pri nižšej účasti viaceré okresy vykážu vyššiu mieru pozitivity než pred dvomi týždňami.
Absolvovať antigénový test sa rozhodli ľudia, ktorí pociťovali príznaky, čo podľa ministra aj spôsobilo vyššie percento pozitívnych prípadov v jednotlivých samosprávach.
Naď sa vyjadril aj k odmeňovaniu zdravotníkov
Naď tiež upozornil, že podobne ako pri predchádzajúcich kolách testovania každý otestovaný človek odchádza z odberného miesta s certifikátom. Vyjadril sa aj k otázke aktuálneho odmeňovania zdravotníkov.
„V záujme administratívneho zjednodušenia výpočtu bola tentoraz odmena stanovená paušálne na 200 eur za každý testovací deň,“ uviedol Naď.
Antigénové testy na ďalšie celoplošné testovanie nakúpi Sulíkovo ministerstvo, Matovič chce v komisii aj Fica a Kotlebu (video)
Minister obrany tiež odmietol špekulácie o tom, že odovzdávanie údajov do centrálneho systému dát trvá aj viac ako týždeň.
„Chcem upozorniť, že do 48 hodín sú všetky údaje o pozitívne testovaných ohlásené na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva tak, aby ich pracovníci mohli, podobne ako pri PCR testoch, dohľadávať kontakty a vykonávať ďalšie príslušné úkony,“ dodal Naď s tým, že regionálnym hygienikom po celom Slovensku naďalej pomáha 300 vojakov.