BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Ceny merané národnou metodikou vo februári na Slovensku historicky prvýkrát medziročne klesli. Po tom, čo sa v januári ich rast zastavil, totiž v druhom mesiaci tohto roka zaznamenali mierny pokles o 0,1 %.
Rovnaký vývoj mali spotrebiteľské ceny aj v medzimesačnom meradle, keď sa vo februári oproti januáru znížili o 0,1 %. V januári pritom ešte vykázali medzimesačný rast o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Oproti januáru boli lacnejšie aj potraviny
V medziročnom porovnaní sa znížili najmä ceny poštových a telekomunikačných služieb o 1,4 %, v doprave o 1,3 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 1,1 %, rozličných tovarov a služieb o 1 % a tiež za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,9 %.
Vzrástli ceny za vzdelávanie o 5,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 2 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,5 %, zdravie o 0,9 %, odevy a obuv o 0,8 % a za potraviny a nealkoholické nápoje a rekreáciu a kultúru zhodne o 0,6 %.
V medzimesačnom porovnaní vo februári oproti januáru klesli ceny odevov a obuvi o 0,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 %. Tieto poklesy nevykompenzoval ani rast cien v odboroch nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, rekreácia a kultúra, vzdelávanie a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %.
Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, za zdravie, v doprave, ceny poštových a telekomunikačných služieb a ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie.
Najnižšia inflácia bola v roku 2010
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, vo februári dosiahla 0,3 % oproti januárovým 0,4 %.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla vo februári na medziročnej báze úroveň 0,2 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia vo februári na úrovni záporných 0,1 %, pričom čistá inflácia na medzimesačnej báze predstavovala rovnako mínus 0,1 %.
Nízka inflácia by mala byť podľa centrálnej banky pre rok 2014 charakteristická. Medziročný pokles cien však počas celého roka neočakáva. „Február je prvý mesiac medziročného poklesu cien a Národná banka Slovenska (NBS) nepredpokladá, že ceny budú klesať aj koncom tohto roka. Podľa NBS je pravdepodobnosť medziročného poklesu cenovej hladiny na konci roka 2014 nižšia ako tretinová,“ uvádza sa v komentári centrálnej banky.
Či na základe zverejnených údajov možno hovoriť o deflácii, je však podľa NBS otázne. „Deflácia, na rozdiel od recesie, nie je presne definovaná. Často sa používa voľná definícia ako obdobie, kedy je medziročná zmena cenovej hladiny záporná počas štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Teda obdobie, kedy by reálna ekonomika mohla byť negatívne ovplyvnená klesajúcimi cenami,“ konštatuje.
V krátkodobom horizonte hlavnými faktormi cenového vývoja budú podľa centrálnej banky naďalej nízke administratívne ceny energií, nízka dynamika cien trhových služieb a nízka dynamika cien potravín ovplyvnená pravdepodobne aj vývojom českej koruny.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Na slabých úrovniach začali spotrebiteľské ceny aj v roku 2014, postupne by však aj vplyvom oživovania spotrebiteľského dopytu mala zrýchľovať.