Ceny na Slovensku klesli, najviac zlacneli potraviny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Spotrebiteľské ceny sa po mesačnej stagnácii v júni vrátili opäť k miernemu poklesu. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v šiestom mesiaci medziročne ceny klesli o 0,1 percenta.

V priemere za prvý polrok tak spotrebiteľské ceny na Slovensku rovnako poklesli o 0,1 percenta. V medzimesačnom porovnaní pritom v júni oproti máju stúpli o 0,1 percenta, kým mesiac predtým rástli o 0,2 percenta.

Zdražel alkohol aj tabak

V medziročnom porovnaní klesali najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,7 percenta, poštových a telekomunikačných služieb o 1,5 percenta a nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,8 percenta. Znížili sa však aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,6 percenta a dopravy o 0,2 percenta.

Na druhej strane vzrástli ceny v odboroch vzdelávanie o 3,4 percenta, rozličné tovary a služby o 2,1 percenta, alkoholické nápoje a tabak o 1,6 percenta, odevy a obuv o 1,3 percenta, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,2 percenta, zdravie o percento, rekreácia a kultúra o 0,5 percenta.

Na medzimesačnej báze sa zvýšili ceny za odevy a obuv o 0,9 percenta, vzdelávanie o 0,6 percenta, rozličné tovary a služby o 0,5 percenta, dopravu o 0,2 percenta a za zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,1 percenta.

Oproti máju sa znížili ceny potravín a nealkoholických nápojov a rekreácie a kultúry zhodne o 0,1 percenta. Na májovej úrovni zostali ceny v odboroch alkoholické nápoje a tabak, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu a poštové a telekomunikačné služby.

Tento rok bude rast cien iba tesne nad nulou

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júni dosiahla 0,1 percenta, kým v máji to bolo 0,2 percenta.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júni na medziročnej báze úroveň 0,6 percenta. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v júni na úrovni 0,1 percenta, pričom čistá inflácia predstavovala 0,2 percenta.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 percento, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 percenta, v roku 2012 to bolo 3,6 percenta.

Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 percenta. Na slabých úrovniach zotrvávajú aj v roku 2014 a centrálna banka predpokladá, že za celý tento rok bude rast cien iba tesne nad nulou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska