Ceny tepla sú stabilné, ich zvyšovanie zatiaľ nehrozí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: www.sxc.hu

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Domácnosti sa zatiaľ nemusia obávať zvyšovania cien tepla.

Výrobcovia tepla totiž zatiaľ nepredpokladajú výrazné pohyby ceny zemného plynu, ktorý tvorí zhruba 70 % z celkovej ceny tepla, a teda aj ceny tepla by mali byť podľa nich zatiaľ stabilné.

“Ťažko je však odhadnúť politický vývoj na Blízkom východe a vývoj svetovej ekonomickej krízy, ktorý by mohol výrazne ovplyvniť ceny zemného plynu,“ podotkol pre agentúru SITA predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súčasnosti určuje pre výrobcov tepla maximálnu cenu tepla pre domácnosti. V minulom roku regulátor stanovoval aj cenu plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti.

Cena za teplo neklesne

Radiátor
Foto: SITA Foto: Pixabay.com

V tomto roku zatiaľ podľa teplárov k tejto regulácii ceny plynu regulátor nepristúpil, čo znemožnilo upraviť ceny tepla smerom nadol potom, čo sa koncom februára znížili maximálne ceny plynu o vyše päť percent.

„Avšak podľa našich informácií drvivá väčšina výrobcov tepla si plyn zmluvne dohodla na základe výberových konaní, a teda najnižšej ceny plynu,“ dodal Obšivaný.

Pre väčšinu domácností sa ceny tepla naposledy zvýšili od začiatku tohto roka, a to v priemere o sedem percent.

Výrobcovia tepla sú s reguláciou ceny tepla nespokojní. „Súčasná cenová regulácia tepla neumožňuje v plnom rozsahu realizovať potrebné investície do tepelného hospodárstva a v niektorých častiach nerieši problémy výrobcov tepla ale ani odberateľov,“ zdôraznil Obšivaný.

Podľa teplárov celkovo platná vyhláška je príliš zložitá a rozsiahla. „Určite chceme, aby táto vyhláška bola novelizovaná na základe skúsenosti z praxe. Nechceme, aby boli výrobcovia tepla zvýhodňovaní, ale ide o sprehľadnenie a zjednodušenie vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi tepla,“ konštatoval Obšivaný.

Templári chcú plán na 20 až 30 rokov

Martinská teplárenská
Foto: SITA/Milo Fabian

Teplárenské spoločnosti volajú aj po dopracovaní štátnej energetickej politiky na obdobie dvadsiatich až tridsiatich rokov.

Tá by pritom mala nadväzovať na tretí liberalizačný energetický balíček z dielne Európskej únie.

Je potrebné, aby vláda jasne stanovila priority rozvoja energetiky do ďalšieho obdobia, aby sme my v praxi reálne vedeli, akým smerom rozvíjať aj centrálny systém zásobovania teplom a samozrejme aj regulátor by mal zámery štátu zohľadniť vo svojej regulačnej politike,“ doplnil Obšivaný.

V neposlednom rade by výrobcov tepla potešila novela zákona o tepelnej energetike. „Prax ukázala, že niektoré ustanovenia zákona je potrebné spresniť,“ uzavrel Obšivaný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Obšívaný