Čerpanie starých eurofondov dosiahlo takmer 11 miliárd eur, ohrozené sú však stovky miliónov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eurofondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Čerpanie prostriedkov Európskej únie v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 presiahlo k 31. júlu 10,9 miliardy eur. Predstavuje to viac ako 75 % z celkového záväzku desiatich operačných programov v objeme 14,5 miliardy eur.

Pre vyčerpanie celkovej alokácie v zvyšných piatich mesiacoch tohto roka zostávalo minúť zhruba štvrtinu prostriedkov – takmer 3,6 miliardy eur, teda priemerne 715 miliónov eur mesačne. Vyplýva to z informácií o využívaní európskych štrukturálnych a investičných fondov na portáli Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).

Ohrozené stovky miliónov eur

Z európskych prostriedkov sú podľa dočasnej vlády odborníkov ohrozené stovky miliónov eur. Ich čerpanie ku koncu júla medzimesačne vzrástlo o 255 miliónov eur, resp. o 2,4 percentuálneho bodu. V porovnaní s júnom, kedy prijímatelia využili 458,5 milióna eur, sa čerpanie v júli spomalilo.

Za sedem mesiacov tohto roka dosiahlo 1,3 miliardy eur, pričom podiel vzrástol o 9 percentuálnych bodov. Domáce spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu bolo k 31. júlu vo výške 1,6 miliardy eur, čiže nad 76 % z viac ako 2 miliárd eur.

Zazmluvnených viac ako 15 miliárd

V rámci desiatich programov bolo zo zdrojov EÚ ku koncu júla zazmluvnených viac ako 15 miliárd eur, čo je o 4,6 % viac ako celková alokácia v objeme 14,5 miliardy eur. Platné výzvy a vyzvania vo výške 21,8 miliardy eur túto sumu presahujú o polovicu.

Čerpanie eurofondov spolu s Programom rozvoja vidieka, ktorý je možné implementovať až do roku 2025, k záveru minulého mesiaca predstavovalo 12,3 miliardy eur. Je to nad 73 % z aktuálnej navýšenej alokácie skoro 16,8 miliardy eur. Zazmluvnená je vlastne celá táto suma, výzvy za viac ako 24 miliárd eur sú vyššie zhruba o 45 %.

Nadpriemerné čerpanie financií

Nadpriemerné čerpanie financií EÚ má päť programov. Program Interact III využil vyše 99 % z viac ako 39 miliónov eur, Technická pomoc cez 97 % zo 159 miliónov eur, Ľudské zdroje takmer 86 % z 3 miliárd eur, Efektívna verejná správa nad 84 % z 355 miliónov eur a Interreg Slovensko – Česko viac než 80 % z 90 miliónov eur.

Program Integrovaná infraštruktúra vyčerpal cez 73 % zo 6 miliárd eur, Interreg Slovensko – Rakúsko skoro 73 % z takmer 76 miliónov eur, Integrovaný regionálny operačný program tiež bezmála 73 % z 1,9 miliardy eur, Kvalita životného prostredia necelých 68 % z 2,8 miliardy eur a Program rozvoja vidieka zhruba 61 % z 2,3 miliardy eur. Stále výrazne zaostáva program Rybné hospodárstvo, ktorý využil skoro 33 % zo 7,7 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR