Česko aj Rakúsko ničili búrky, silný vietor i krupobitie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búrka, blesk
Foto: Shutterstock

PRAHA, VIEDEŇ 30. júla (WEBNOVINY) – Najmenej jednu obeť si v pondelok večer vyžiadali prudké búrky sprevádzané silným vetrom, dažďom a miestami aj krupobitím, ktoré zasiahli Českú republiku.

Mnohé cesty sú pre popadané stromy stále neprejazdné a zastavená je aj doprava na viacerých železničných úsekoch.

Na niektorých miestach sa v dôsledku vytrvalého dažďa zdvihli hladiny riek a úrady vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.

Vyčíňanie počasia si vyžiadalo aj obeť na živote

Najhoršia bola situácia medzi Prahou a Českými Budějovicami ako aj na Vysočine a prudká búrka zasiahla tiež Hradec Králové. Vo východných Čechách zostali stovky domácností bez elektrickej energie. O život prišiel muž, ktorý sa utopil v rozvodnenom potoku v obci Jeřmanice v Libereckom kraji. Jeden človek bol zranený, keď na chatku v kempe na Vysočine spadol strom.

Počasie vyčíňalo aj v susednom Rakúsku. Viaceré časti Rakúska v noci z pondelka na utorok zasiahli silné búrky sprevádzané nárazmi vetra do rýchlosti 100 kilometrov za hodinu, ktoré spôsobili rozsiahle škody a zranenia najmenej piatich ľudí.

Zdevastované sú aj regióny v RakúskuI

nformuje o tom spravodajský portál ORF, podľa ktorého bola zrejme najhoršia situácia v Štajersku, kde pohotovostné zložky absolvovali až 700 výjazdov. Škody však hlásili aj z Dolného Rakúska, Burgenlandu a Korutánska.

Podľa ORF došlo na území Štajerska ku krátkodobému prerušeniu dodávok elektriny pre asi 10-tisíc domácností. Popadané stromy tiež zablokovali cesty a dve železničné trate, pričom v jednom prípade vážne poškodili rušeň nákladného vlaku.

V štajerskej metropole Graz zasiahol padajúci strom auto, ktorého vodič vyviazol s ľahkým poranením hlavy. Podľa miestnej pobočky Červeného kríža zranili ďalšie štyri osoby uvoľnené vetvy a časti striech. Portál ORF uvádza, že v súvislosti s búrkami zasahovalo v rôznych častiach Štajerska okolo 3500 hasičov. Ďalších 900 sa podieľalo na zásahoch v Dolnom Rakúsku, kde vietor takisto strhával stromy a strechy, na rozdiel od predošlých búrok však neznamenali väčšie záplavy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať