Český minister zahraničia bojkotoval prejav Lavrova na stretnutí OBSE, zo sály odišli viacerí politici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sergej Lavrov, OBSE
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na stretnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, 30. november 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Český minister zahraničia Jan Lipavský bojkotoval prejav šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova na stretnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v severomacedónskom Skopje. Ako informuje spravodajský portál denníka The Guardian, český diplomat to napísal na sociálnych sieťach.

Považoval som za prínosnejšie, aby bol v tom momente v sále náš kolega, ktorý má na starosti monitoring dezinformácií,“ napísal Lipavský na platforme X.

Niekoľkí ministri bojkotovali celé podujatie

Počas prejavu Lavrova okrem Lipavského vyšli zo sály aj niekoľkí ďalší predstavitelia OBSE. Ministri zahraničia Ukrajiny, Litvy, Lotyšska a Estónska dokonca pre prítomnosť ruského ministra na stretnutí bojkotovali celé podujatie.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak ostro skritizoval prítomnosť Lavrova na stretnutí a na X sa vyjadril, že „jediná vhodná stratégia voči Rusku je jeho absolútna politická izolácia“.

Lavrov obvinil Západ

Lavrov pred predstaviteľmi OBSE rečnil 15 minút, píše agentúra AP. Okrem iného obvinil Západ z toho, že jeho tolerancia „vládneho neonacistického režimu v Kyjeve“ zapríčinila vojnu, ktorú vlani vo februári spustila Moskva voči Ukrajine.

Samotná existencia Rusov a ich rozhodujúci príspevok k histórii Ukrajiny sú popierané. Je veľa faktov. OBSE a jej príslušné inštitúcie mlčia,“ vyhlásil Lavrov, ktorý po prejave zo sály odišiel.

Transparentné pokusy

Dánsky minister zahraničia Lars Løkke Rasmussen, ktorý rečnil po Lavrovovi, vyhlásil, že „ruské pokusy obviňovať ostatných za svoje vlastné rozhodnutia sú transparentné„.

Nebudeme robiť kompromisy v základných princípoch európskeho bezpečnostného poriadku ani nedovolíme Rusku odoprieť Ukrajine právo robiť vlastné nezávislé rozhodnutia v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky – princípy, s ktorými Rusko samo súhlasilo,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján LipavskýLars Lökke RasmussenMychajlo PodoľakSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)