10 miest "zničených" turistami – a kam ísť namiesto nich?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európa je plná ikonických miest, ktoré však čoraz viac trpia nadmerným turizmom. Preplnené ulice, vysoké ceny a nespokojnosť miestnych obyvateľov sú častými javmi. Našťastie existujú menej známe, no rovnako očarujúce miesta, ktoré ponúkajú autentický zážitok bez davov.

Najnovšou európskou destináciou, ktorá padla za obeť nadmernému turizmu, je Comino – kedysi rajský maltský ostrov, ktorý sa podľa nedávnych správ premenil na „odpadkami zasypanú katastrofu“ vďaka svojej popularite medzi influencermi.

Aj keď sa môže zdať, že celý kontinent trpí pod ťarchou turistov, stále existuje veľa pokojnenších miest – ak viete, kde hľadať. Nižšie uvádzame desať najviac preplnených európskych miest a navrhujeme menej známe alternatívy pre každé z nich.

1. Benátky

Benátky sú známe problémami s nadmerným turizmom. Miestne úrady robia všetko preto, aby zabránili preplneniu ulíc a kanálov výletníkmi a víkendovými návštevníkmi.

Alternatíva: Treviso

Novinári spomínajú viaceré alternatívy – napríklad neďaleké Chioggia a Comacchio – no podľa miestnej sprievodkyne a autorky Monicy Cesarato je len jedna skutočná náhrada: Treviso. Toto nedocenené mesto s kanálmi, tieňovými arkádami, blednúcimi palácmi, stredovekými múrmi a freskami zdobenými kostolmi je menej preplnené než Benátky, no má rovnakú kultúru „cicchetti“ a vodné cesty.

Gondolier rowing gondola on canal in Venice, Italy.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

2. Mykonos

Každoročne sa na grécky párty ostrov valí dva milióny turistov kvôli drahým kokteilom a luxusným reštauráciám. V lete si musíte všetko rezervovať dopredu a pripraviť sa na vysoké ceny.

Alternatíva: Tinos

Trajektom len na skok od Mykonosu, Tinos sa už takmer desaťročie dostáva do povedomia, no nikdy neprerazil. Je väčší a menej navštevovaný, známy vynikajúcim jedlom, vínom, krásnymi plážami a možnosťou turistiky v horách – na nočný život však budete musieť ísť späť na Mykonos.

Grécko, Mykonos, dovolenka
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

3. Cinque Terre

Jednosmerné trasy a zákaz žabiek sú len niektoré z opatrení, ktorými sa úrady snažia zvýšiť bezpečnosť na preplnených turistických chodníkoch medzi piatimi pobrežnými dedinkami.

Alternatíva: Eolské ostrovy

Tajomný taliansky poklad – sedem skalnatých ostrovov, trajektom zo Sicílie. Každý ostrov má svoj charakter – od vinicami pokrytej Saliny po divoký Filicudi s bronzovými ruinami. Mimo augusta je tu pokoj. Čakajú vás tiché prechádzky k ukrytým plážam alebo výstup na 400-metrový vulkán Stromboli.

First city of the Cinque Terre sequence of hill cities - Riomaggiore. Colorful morning view of Liguria, Italy, Europe. Great spring seascape of Mediterranean sea. Traveling concept background.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

4. Dubrovnik

Mesto je známe augustovými davmi, ktoré sa podľa The Dubrovnik Times zvýšili v roku 2024 o ďalšie tri percentá.

Alternatíva: Ston

Emma Heywood, zakladateľka Undiscovered Balkans, odporúča Ston na polostrove Pelješac. „Chorváti ho poznajú ako mini-Dubrovník, no bez výletných lodí a jácht. Jedna strana je morsky chránená oblasť pre chov ustríc, druhá slané polia,“ hovorí. Okolie obklopujú stredoveké hradby vrátane Múru v Stone – druhého najdlhšieho na svete po Veľkom čínskom múre.

Dubrovník, Chorvátsko
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: www.gettyimages.com.

5. Lisabon

Kedysi tiché hlavné mesto Portugalska je dnes jedným z najrušnejších miest, s návštevníkmi plniacimi električky a čakajúcimi v radoch na výťah Santa Justa.

Alternatíva: Faro

Možno znie zvláštne utekať pred turistami na Algarve, no mestá tohto regiónu sú výnimočné. Fotogenické Staré mesto Faro je vydláždené, obklopené hradbami a jeho kostoly a kaviarne sú pokojné. Z Faro sa ľahko dostanete na biele pláže ostrovov Ria Formosa, kde nájdete pokojnú atmosféru.

Yellow typical tram in Lisbon, Portugal
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

6. Mallorca

V roku 2024 sa na Mallorce konali protesty proti turizmu. Sedem miestnych organizácií vyzvalo turistov, aby „ostali doma“.

Alternatíva: Santa Maria, Azory

Pre ostrovný život bez napätia zamierte ďalej. Najpokojnejší a najslnečnejší ostrov Azor Santa Maria ponúka prázdne pláže, výhľady z útesov a hlavné mesto Vila do Porto z 15. storočia. Hlavná ulica tu pozná len občasné autíčko a reštaurácie prevádzkujú miestni.

Porte de Soller, Palma Mallorca
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

7. Comino

Talianske Comino sa nedávno dostalo na titulky pre pláž zamorenú potkanmi a davy influencerov.

Alternatíva: Lampedusa

Spiaggia dei Conigli na talianskej Lampeduse je len hodinu trajektom od Comina a pravidelne označovaná za najkrajšiu pláž sveta. Kvôli ochrane jej krásy a korytnačiek je počet návštevníkov regulovaný rezervačným systémom.

Comino 1138556_960_720.jpg
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ pixabay.com

8. Barcelona

V roku 2024 sa konali protesty proti turistom (hoci len s vodnými pištoľami), no mesto aj tak zaznamenalo 15,5 milióna nocľahov.

Alternatíva: Girona

Len 40 minút vlakom, no Girona unikla turistickému náporu. Mesto ideálne na prechádzky popri rieke Onyar, obedy v čoraz známejších reštauráciách a večery na námestiach. Nechýbajú múzeá ani kostoly (nezmeškajte Museu del Cinema).

Park Güell and Barcelona city scenic skyline, Spain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

9. Nice

Primátor tohto mesta na Riviére oznámil novú legislatívu, ktorá má znížiť počet AirBnB v najrušnejších štvrtiach. „Nedovolím, aby ľudia z Nice nemohli žiť v Nice,“ povedal.

Alternatíva: Toulon

Jeden a pol hodiny západne autom leží Toulon, dlhodobo podceňované mesto kvôli povojnovej architektúre a prístavu francúzskeho námorníctva. No v skutočnosti tu nájdete bulváre, rušný prístav s reštauráciami a rad mestských pláží na Plages du Mourillon.

Villefranche on Sea in evening
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

10. Ibiza

Ibiza prešla dlhú cestu od čias hippie komunít. Dnes si nehnuteľnosti môžu dovoliť len milionári a pobrežie je preplnené párty turistami.

Alternatíva: La Graciosa

Vydajte sa späť v čase na Kanárske ostrovy, konkrétne na málo navštevovanú La Graciosu, polhodinu trajektom z Lanzarote. Ostrov bez asfaltových ciest ponúka pláže s azúrovo modrou vodou, turistické a cyklistické chodníky. Namiesto hotelov si dovolenkári prenajímajú apartmány v dvoch malých mestečkách: Pedro Barba s palmovou alejou a o niečo väčšia Caleta de Sebo s bielymi domčekmi pri piesočných plážach k moru.

Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať