Ako chutí svadobná cesta na slovenský spôsob? (časť I.)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horizon33_2016 9 17_23 36 18.jpg
Zuzana Gvizdová

Tí z Vás, ktorí sa domnievajú, že svadobnej ceste predchádzala naša svadba, tipujú veľmi správne.
Zvykne to tak v živote byť, že keď sa ľudia vyberú na svadobnú cestu (= krycí názov pre zámienku vypýtať si v práci viac dovolenky, ako by ste si bežne vôbec vedeli predstaviť), je to v dôsledku toho, že nejakú tú svadbu absolvovali – najlepšie vlastnú. 

Svadobná cesta je záležitosť prudko poetická, priam idylická. Vtáčiky štebocú, na posteli v hotelovej izbe čaká labuťka z uteráku, šampus sa podáva k raňajkám, obedu, aj večeri.. Alebo aj nie. Závisí totiž, s kým na tú cestu idete. Ak napríklad pôjdete s mojím drahým, je dosť možné, že vám namiesto serenády v podaní miestnych mariachi, bude do ucha vrieskať asi 60-ročná futbalová fanynka, na štadióne Anfield, že, Jurgen, you´r the best!!!

Horizon33_2016 9 17_23 32 33.png
Zuzana Gvizdová Zuzana Gvizdová

Nuž boli sme na futbale – áno, je to tak. Svadobná cesta na štadión, kde you´ll neeever walk alone.
Napriek svojmu futbalovému nepresvedčeniu musím povedať, že to bolo super. A úplne najlepšie na tom bolo, keď to už nebolo iba o futbale. Do jedného dovolenkového lístka sme totiž napratali 7 letov, futbalový zápas, 4 krajiny a zlatý klinec programu – vytúúúžený oddych.

Img_5202.jpg
Zuzana Gvizdová Zuzana Gvizdová

zastavenie prvé – London
Ty môj chutný anglický pupok sveta!  Vidíme sa po dlhšej dobe. Čína v Camden Town chutí rovnako dobre, pivo stojí rovnako veľa a MIND THE GAP znie rovnako vtipne. Všetko je tak, ako predtým. Jediné, čo sa určite zmenilo je Terravision – náš autobus z letiska do centra mesta. Tak, ako som ho zažila tentokrát, si ho vôbec nepamätám.

Img_5103.jpg
Zuzana Gvizdová Zuzana Gvizdová

Tento totiž obsluhovali Taliani, po taliansky, niekde na parkovisku 5 km od letiska Stansted.
WC tam nečakajte, ani žiadny prístrešok, že keby náhodou pršalo, (lebo prečo by v Anglicku pršalo?!) a keďže to zaváňa Talianskom, treba sa zmieriť s tým, že vyštartujete, až keď sa naplní bus, dovaria špagety alebo zaúdi šunka, ale určite nie o 10:30 = tak, ako vám stojí na lístku, ktorý ste si v dobrej viere, že ušetríte, vopred kúpili.

Inak povedané – doba ide vpred, čo nemusí platiť aj o dopravných spoločnostiach, a preto si Terravision zo Stanstedu, v rámci duševnej pohody z cestovania, radšej nekupujte.

zastavenie druhé – Liverpool

Prísť do Liverpoolu v januári o 5-tej ráno je veľká macherina. Po nočnom cestovaní v buse je človek viac zombie, ako človekom a ten 20-kilový kufor, ktorému robíte jeho osobného koníka, situáciu vôbec neuľahčuje. Kým sa bude dať ubytovať na hoteli, čaká nás fast food – camping, (neobľúbená to disciplína, každého cestovateľa). Človek by neveril, ako raz ocení jeden horúci english breakfast čaj, stoličku a strechu nad hlavou.

Liverpool sa nám veľmi páči. Najlepšie sú Superlambananas – to sú také jahniatka, čo majú namiesto chvostov banány a preto sú super. V meste ich je asi 130 a postarali sa o ne viacerí umelci na čele s Tarom Chiezom – tatom prvého jahniatka. Ak sa teda vydáte do Liverpoolu iba loviť Superlambananas – určite budete mať práce viac, než dosť. My sme liverpoolske jahniatka naháňať neprišli, prišli sme sem na futbal.

Horizon33_2016 9 17_23 26 6.png
Zuzana Gvizdová Zuzana Gvizdová

…po dopísaní poslednej vety dlhšie čakám a hľadám vhodné ospravedlnenie pre to, že JA idem na futbal a DOBROVOĽNE. Neexistuje – nevadí. Zato však existuje celkom univerzálne použiteľná veta – nikdy nehovor nikdy a pre tento prípad by mi mohla stačiť.

Týmto príslovím sa treba koniec koncov v živote obrniť dosť často – napríklad pre prípad, že sa vydáte alebo si kúpite televízor, ostanete žiť v Ružomberku alebo pôjdete na futbalový zápas. Neoplatí sa preto začínať vety slovom „nikdy“. Je dosť možné, že to, čo by ste vy nikdy v živote neurobili, raz niekomu spôsobí veľkú radosť (ale zase len preto, aby sa okoloidúci radovali, sa určite nevydávajte, hej?).
Len tak medzi nami – fakt to nebolo najhoršie, futbalisti majú telíčka vymakané – je sa na čo pozerať, miestny spevácky súbor má tiež potenciál a keď si zapamätáte, že fandíte červeným, (ktorí občas hrávajú aj v iných farbičkách – takže bacha na prípadné foajé v budúcnosti , ujde sa vám aj pochvala od trochu viac futbalovo-zanietenej polovičky.

Horizon33_2016 9 17_23 29 37.png
Zuzana Gvizdová Zuzana Gvizdová

Celý článok nájdete na :

http://zuzanagvizdova.blogspot.sk/2016/09/na-svadobnej-ceste-1-4-zastavenie.html

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať