Aké sú ceny v Chorvátsku? Pozrime sa, či je dovolenka tak drahá ako sa píše a hovorí

Chorvátsko, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mnohí z vás sa už pravdepodobne rozhodli, kde strávia tohtoročnú letnú dovolenku. Tí čo nemajú zaplatený pobyt s plnou penziou sa iste obávajú, čo ich vo svojej vysnívanej destinácii čaká. Všetci vieme, že ceny potravín šli hore a preto sú obavy opodstatnené. Pozrime sa, ako je to v Chorvátsku, kde toto leto zavíta veľké množstvo občanov Slovenska.

Zavedenie eura nespôsobilo cenový šok

Začiatkom roka sme viacerí čítali v správach o protestoch Chorvátov, lebo vraj zavedenie eura v krajine spôsobilo nevídané zdražovanie v obchodoch. Už vtedy som písal, že to nie je úplná pravda a ceny potravín vlastne zdraželi podobne, ako aj v ostatných krajinách.

Dovolenkári však možno budú nepríjemne prekvapení cenami jedál v reštauráciách. Tie šli hore, ale na niečo podobné sme si zvykli aj u nás na Slovensku. Musíme však dodať, že aj v Chorvátsku sú ceny rozdielne v závislosti od toho, kde sa reštaurácia nachádza. Poďme k príkladom.

V známom letovisku Vodice už začali s prevádzkou aj niektoré reštaurácie priamo na pláži. Samozrejme, že vzhľadom na ich polohu sú ceny o niečo vyššie ako bežne, ale je to ešte stále na úrovni cien ako v slovenských turistických destináciách. V plážovom gril bare tak napríklad jedlo pod 10 eur takmer nenájdete. Vybral som jeden, ktorý je vzdialený od mora niekoľko metrov.

 • Kuracie mäso na rošte s grilovanou zeleninou stojí 12,50 eur.
 • Grilovaná ryba (porcia pre dve osoby), ktorá obsahuje kvalitnú rybu brancin, kalamáre, tuniaka a filet z ryby Kovač, spolu s grilovanou zeleninou a hranolkami stojí 39,50 eur
 • Za čevapčiči (250 gramov) s domácim chlebom nazvaným lepiňa, ajvarom a cibuľou zaplatíte 11,50 eur
 • 180 gramový hovädzí burger vyjde na 8,50 eura
 • Z nápojov, napríklad za presso kávu zaplatíte 2 eurá a pol litra čapovaného piva stojí 4,20 eura (len pripomeniem, že pivo je v Chorvátsku všeobecne drahé – v hypermarketoch, nielen pri mori, plechovka sa málokde nájde pod euro a preto radím, ak ste milovník piva, radšej si ho zoberte zo Slovenska).

Toto boli ceny vo Vodiciach na pláži. Sú tam aj samoobslužné reštaurácie, kde sú ceny nižšie, ale v centre mesta na tzv. ríve sú ceny zasa ešte vyššie. Ak sa však poprechádzate po pláži, ktorá je dlhá niekoľko kilometrov, tak v neďalekej Srime sú ceny aj do 30 percent nižšie. V reštauráciách, ktoré nie sú priamo pri mori sa môžete zasa naobedovať za celkom prijateľné ceny.

Stravovanie v apartmáne vyjde omnoho lacnejšie

Je jasné, že väčšina turistov si radšej vyberie pobyt v súkromnom apartmáne. Ich ceny sú veľmi rozdielne a závisia predovšetkým od vzdialenosti od mora. Tak apartmán s jednou spálňou, kuchyňou a terasou stojí od 50 do cca 80 eur za noc. Samozrejme k tomu treba pripočítať aj náklady na stravovanie.

Ak ste sa rozhodli sami si niečo prichystať, nákup urobte v niektorom z hypermarketov, ktoré sú takmer všade, pri mori vo Vodiciach sú štyri. Tam sú, podobne ako u aj nás, každý týždeň rôzne akcie, kde si určite niečo vyberiete.

Ceny potravín a nápojov, okrem spomínaného piva, sú podobné ako aj na Slovensku. Opäť sa pozrime na niektoré príklady:

 • Iste vás prekvapí veľký výber syrov. Ich ceny sú rôzne, ale napríklad kilogram gaudy stojí okolo 5 eur (na Slovensku nenájdete pod 8 eur) a tvrdý syr nájdete aj za 10 eur. Samozrejme sú aj také čo stoja viac ako 20 eur ale vybrať si tam môže každý
 • K raňajkám si možno chcete kúpiť jogurt, za kilogram zaplatíte okolo dvoch eur
 • Salámy sa tiež pohybujú od šiestich eur za kilogram do viac ako 20
 • Ceny zeleniny sú podobné ako u nás
 • Ceny mäsa sú tiež na úrovni Slovenska, napríklad kilogram pliecka kúpite za 4 eurá alebo 1 kg stehna hovädziny za 8 eur
 • Ceny čerstvých rýb na trhovisku vo Vodiciach sa pohybujú od 5 do 10 eur. Priamo na trhovisku vám ich aj očistia.

Tí čo nechcú variť

Manželky by privítali keby na dovolenke konečne nemuseli variť, ale stravovať sa v reštauráciách si predsa niektorí nemôžu dovoliť.

Im radím, aby znovu zašli do hypermarketu, lebo takmer v každom si môžu kúpiť čerstvo uvarené jedlá, ktoré im zabalia, aby sa mohli naobedovať vo vlastnom apartmáne. Výber jedál je vo väčšine veľmi rôznorodý a ich ceny veľmi lákavé. Opäť niekoľko príkladov:

 • Za veľmi bohatú fazuľovicu zaplatíte už od 6 eur za kilogram, guláš kúpite za 10 eur a čerstvo upečenú rybu od 10 do 15 eur
 • Kilogram mladej pečenej prasacinky stojí 20 eur a pečeného bôčiku okolo 15 eur. Kurča je ešte oveľa lacnejšie
 • K tomu ponúkajú veľký výber príloh, ako sú pečené zemiaky, ryža, zemiaková kaša a podobne, ako aj veľa druhov šalátov.

Radím preto, aby ste najprv pozreli do hypermarketoch čo ponúkajú, lebo v každom predávajú iné jedlá, a vybrali si, čo vám najviac chutí.

Na záver len krátke skonštatovanie. Dovolenkovať sa dá aj draho, ale aj lacno. Na každom z nás je, aby sme si vybrali, čo nám najviac vyhovuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom