Český Šumperk, známy aj pod prezývkou Malá Viedeň, ktorý dostal vďaka architektonickému rozmachu v 19. storočí, zažíval o pár storočí skôr jedno z najtemnejších období svojej histórie. Na miestach, kde mala vládnuť spravodlivosť, sa odohrávali scény plné utrpenia a krutosti. Desivé čarodejnícke procesy zanechali v tomto meste nezmazateľné stopy.
História čarodejníckych procesov na Šumpersku
Začiatkom tejto temnej kapitoly bol rok 1678, keď žobráčka Marina Schuchová ukradla hostiu, aby pomohla pôrodnej babe privolať čarodejnými praktikami viac mlieka. Tento incident poskytol inkvizítorovi Jindřichovi Františkovi Bobligovi z Edelstadtu zámienku na spustenie rozsiahlej kampane obvinení.
Boblig, ktorý sa preslávil svojou túžbou po ľahkom zbohatnutí z majetku odsúdených obetí, využil strach a poverčivosť miestnych. Procesy, ktoré spustil, zasiahli stovky životov. Prvou obeťou bola spomínaná Marina Schuchová, no na dlhom zozname sa objavili ďalšie mená, ako napríklad bohatý plátenník Jindřich Peško a jeho manželka Marie Pešková, matka piatich detí. Obaja statočne odolávali mučeniu.
Peklom si prešiel aj šumperský dekan a farár Kryštof Alois Lautner, ktorý bol vzdelaným a váženým obyvateľom mesta Šumperk. Hlavnému inkvizítorovi sa však znepáčil tým, že spochybňoval jeho praktiky a bojoval proti poverám i klamstvám. Za svoj boj zaplatil životom. Napriek tomu, že vydržal kruté mučenie a k čarodejníctvu sa nepriznal, bol zaživa upálený. Celkovo prišlo v tomto regióne o život viac ako 250 ľudí, z čoho 52 pochádzalo priamo zo Šumperku.
Desivé mučenie a inkvizičné praktiky
Tortúry používané na získanie priznania patrili medzi najbrutálnejšie praktiky svojej doby. Celý proces mučenia začínal takzvanou palečnicou. Išlo o železné kliešte, v ktorých sa rozdrvili prsty na rukách. Ak človek vydržal túto neznesiteľnú bolesť a nepriznal sa, čakala ho druhá fáza, ktorá bola ešte desivejšia – španielska čižma. Tento nástroj drvil holennú kosť obete a spôsoboval hrozné muky. Poslednou fázou mučenia bol škripec, na ktorom bolo telo obete naťahované dovtedy, kým sa kĺby na končatinách nevytrhli z kĺbových lôžok.
Vianočné trhy a advent v olomouckom kraji: Zvony, ktoré sú srdcom katedrál, rozprávkové miesta či plavba loďou
Čarodejnice nevedeli plakať
Okrem fyzického mučenia sa využívali aj nezmyselné metódy na „odhalenie“ čarodejníc. Medzi nimi boli:
- Pichanie ihlou: Inkvizítori hľadali necitlivé miesta na koži, ktoré údajne označovali diablovo znamenie. Vyšetrovanie prebiehalo tak, že obeť bola vyzlečená donaha a následne bol pomocou ihly prehliadaný každý kúsok jej tela.
- Hľadanie zvláštnych znamienok: Bradavice, jazvy alebo škvrny na tele mohli byť vyhlásené za dôkazy spojenia s diablom.
- Neschopnosť plakať: Verilo sa, že čarodejnice nie sú schopné roniť slzy.
Napriek týmto krutým praktikám niektorí obvinení, ako Kryštof Alois Lautner či Peškoví, odmietali akékoľvek priznanie, čím ukázali obrovskú vnútornú silu.
Geschaderov dom: Dôkaz paradoxu
Dnes Geschaderov dom v Šumperku, ktorý kedysi patril Jindřichovi Peškovi, jednému z obvinených, hostí Expozíciu čarodejníckych procesov. Paradoxom je, že Jindřich Peško sa napriek krutému mučeniu k čarodejníctvu nikdy nepriznal a zomrel až po 11 rokoch vo väzení. Toto miesto, naplnené tragickými príbehmi, ponúka jedinečný pohľad na temné obdobie histórie. Expozícia prináša autentické nástroje mučenia, dokumenty a príbehy obetí, ktoré sú dnes kľúčom k pochopeniu tejto desivej doby.
Pre viac informácií o expozícii navštívte oficiálnu stránku mesta.
Zaujímavosti o Šumperku
Po tragickej minulosti je dnes Šumperk miestom, ktoré stojí za návštevu. Určite sa prejdite historickým centrom a nechajte sa očariť noblesou Malej Viedne. Prehliadnite si impozantnú budovu radnice, dominikánsky kláštor s barokovým kostolom Zvestovanie Panny Márie, pozostatky hradieb, Vlastivedné múzeum, budovu divadla či novorenesančný palác Pavlínin dvor. Modernými symbolmi mesta je aj ikonický hotel Perk, ktorý po rozsiahlej rekonštrukcii ponúka spojenie funkcionalistickej architektúry s moderným dizajnom od Lucie Koldovej. Jeho jedinečný interiér a atmosféra prilákali ocenenia a stal sa neprehliadnuteľnou súčasťou Šumperka.
Šumperk, ktorý bol kedysi svedkom temnoty a utrpenia, v súčasnosti ukazuje, ako sa môže minulosť stať poučením a inšpiračným príbehom. Počas svojej návštevy objavte nielen jeho históriu, ale aj jeho novodobé poklady.