Cestovný ruch v Česku opäť zažíva rozmach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Adspasske skaly jaroslaw zak shutterstock.com 1.jpg
Foto: Czechia Digital Media Library, Adršpašské skaly, credit Jaroslaw Zak, shutterstock.com
Rok 2023 bol pre český cestovný ruch mimoriadne úspešný. Najnovšie údaje z Inštitútu turizmu ukazujú, že čísla sa opäť dostávajú na úroveň dát pred pandémiou. Podľa najnovších údajov z Inštitútu turizmu, ktorý momentálne eviduje v databáze 1 369 destinácií (v roku 2022 ich bolo 1 255), sa návštevnosť na celom území republiky výrazne zvýšila. 

Praha na vrchole rebríčka

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, aj minulý rok bola Prahas jej ikonickými pamiatkami a atrakciami najnavštevovanejším mestom. Medzi najobľúbenejšie turistické ciele patrili tradične Pražský hrad, lanovka na Petřín a Zoologická záhrada hlavného mesta Prahy. V prvých desiatich najnavštevovanejších miestach sa umiestnili až tri zoologické záhrady a safari park, čo svedčí o rastúcej popularite týchto atrakcií.

Pražský hrad –  nárast o 54 %, celkovo 2,192 milióna návštevníkov

Lanová dráha na Petřín – 12% nárast s počtom 1,916 milióna návštevníkov

Zoologická záhrada – pokles o 4 % návštevníkov oproti minulému roku, no s počtom 1,358 milióna ľudí

Czechia Digital Media Library, credit Sergey Dzyuba, shutterstock.com
Foto: Czechia Digital Media Library, credit Sergey Dzyuba, shutterstock.com

Ako si vedú regióny?

Stredné Čechy a južná Morava lákajú turistov na vodnú zábavu a relax, v Plzni dominuje miestny pivovar, na Karlovarsku sú obľúbené stredoveké stavby v reálnej aj miniatúrnej veľkosti. V Juhočeskom kraji, v súlade s celoštátnym záujmom, dominuje fauna, rovnako ako na Ústecku, Olomoucku, Zlínsku, na Vysočine či v kraji Hradce Králové. Liberecký a Moravskosliezsky región pritiahnu hlavne milovníkov vedy a techniky, na Pardubicku zasa cestujú predovšetkým obdivovatelia prírodných krás a výhľadov z výšky. Vo všeobecnosti patria medzi najväčšie lákadlá kultúrne a technické pamiatky, miesta, ktoré ponúkajú zábavu pre rodiny s deťmi, ale aj prírodné krásy a možnosti pešej turistiky.

„Aktuálne údaje jasne ukazujú, že záujem o turistické ciele v domácom prostredí rastie, čo je skvelá správa pre celé odvetvie cestovného ruchu. Naďalej pokračujeme v našej práci, ktorou je propagácia Česka ako destinácie, ktorá má čo ponúknuť. A to nielen v rámci notoricky známych miest, ale aj tých, ktoré aktuálne patria medzi menej navštevované,“ zhrnul riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Česko trhalo rekordy v turizme

V minulom roku zaznamenalo najvyšší nárast návštevnostiArmádne múzeum Žižkov v Prahe. Do jeho nových a zaujímavo upravených priestorov, ktoré sa verejnosti znova otvorili v októbri 2022, sa vydalo viac ako 140 tisíc ľudí.

Nasleduje Clam-Gallasov palác tiež v hlavnom meste, ktorý navštívilo 16,9 tis. turistov a kde tiež výrazne vzrástol záujem, rovnako ako o Pamätník Edvarda Beneša v Sezimovom Ústí, ktorý si za cieľ zvolilo 11,2 tisíc ľudí. Výrazný nárast zaznamenal aj štátny hrad Kunětická horas 42,3 tisíc návštevníkmi.

Foto: Hrad Kunětická hora, credit Hanka Krejbichová
Foto: Czechia Digital Media Library, Hrad Kunětická hora, credit Hanka Krejbichová

Medzi turistické destinácie, ktoré v rôznych kategóriách alebo regiónoch dosiahli v prvej desiatke a kde sa návštevnosť zdvojnásobila a viac, patria Lanovka na Sněžku, Strahovský klášter, Múzeum ŠKODA v Mladé Boleslavi, Hrad Šaunštejn v Českom Švajčiarsku, Štátny zámok Telč, Pamätník Veľkej Moravy vo Starom Meste, alebo Pamätník Jana Žižky z Trocnova v Borovanoch.

„Cieľom je zabezpečiť spokojnosť turistov a zároveň umožniť okrem iného plynulosť dopravy, ochranu kultúrneho aj prírodného bohatstva či predchádzať možným konfliktom. Inak povedané – zabezpečiť, aby Česko bolo stále miestom, kde máte 100% záruku skvelých a netradičných zážitkov a zároveň zabrániť tomu, aby vysoké vyťaženie v určitých miestach neodradilo cestovateľov od návštevy našej krajiny. V tejto súvislosti sme v pravidelnom a úzkom kontakte s prevádzkovateľmi, obcami a krajinami, spolupracujeme aj s orgánmi ochrany prírody, národnými parkami a Agentúrou ochrany prírody a krajiny ČR. Našou snahou je rovnomerne rozložiť návštevnosť a priniesť výhody cestovného ruchu aj do menej známych oblastí. A to všetko v súlade s myšlienkou udržateľnosti, keď napríklad podporujeme cestovanie vlakom alebo poskytovateľov služieb, ktorí sa snažia správať zodpovedne,“ uvádza riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Foto: Czechia Digital Media Library, Zamek telc autor daniel prudek shutterstock.com
Foto: Czechia Digital Media Library, Zamek telc autor daniel prudek shutterstock.com

Prírodné kásy, doprava a rozhľadne sa tešili vysokej návštevnosti

 • Zážitková doprava

„V posledných rokoch pozorujeme rastúci záujem o diaľkové pešie trasy, a to ako u domácich turistov, tak aj u zahraničných cestovateľov. Musíme povedať, že Česko má v tomto ohľade naozaj čo ponúknuť. Okrem iného máme najlepšie turistické značenie na svete. Na cestovateľov do a po Česku čaká okrem iného viac ako 44 tisíc km peších trás a 40 tisíc km silničných cyklotrás. Domáci aj zahraniční turisti u nás nájdu kvalitné produkty ako je pešie dobrodružstvo po Hřebenovce v Českom Švajčiarsku alebo stezka Lužnice, ktorá sa pýši ocenením európskej kvality. Za zmienku stojí tiež Stezka Českom, na ktorú sa už vydalo viac ako sto tisíc ľudí a jej rastúcu obľúbenosť potvrdzujú aj čísla sledovanosti rovnomenného programu na ČT 2,“ zhrnula riaditeľka odboru produktového manažmentu, výskumu a B2B spolupráce Českej centrály cestovného ruchu – CzechTourism Veronika Janečková.

 • Prírodné krásy

Rastúci záujem zaznamenali aj – Lysá hora, Punkevní jaskyne s priepasťou Macocha, Prachovské skaly, Tri pramene,či Adršpašsko-teplické skaly, kam sa vydalo 488 tisíc ľudí.

 • Rozhľadne

To, že ľudia milujú pohľady z vtáčej perspektívy, potvrdzuje aj dlhodobá obľúbenosť rozhľadní a veží. Na čele stoja Petřínska rozhľadňa a Staromestská mostná veža v Prahe, rozhľadňa vo Veľkej Deštnejalebo Vyhlídková veža katedrály sv. Bartolomeja v Plzni.

Foto: Czechia Digital Media Library, credit Radomir Rezny
Foto: Czechia Digital Media Library, credit Radomir Rezny

Populárne boli aj múzeá, architektonické aj sakrálne pamiatky

Architektonické a sakrálne pamiatky

Foto: Czechia Digital Media Library, Svata hora u pribrami turisticka oblast brdy a podbrdsko z.s..jpg
Foto: Czechia Digital Media Library, Svata hora u pribrami turisticka oblast brdy a podbrdsko z.s..jpg

Najnavštevovanejšie múzeá

Medzi múzeami v Česku bol minulý rok najčastejším cieľom Národná Galéria vo Veletržnom paláci v Prahe, Kovozoovo Starom meste a Múzeum juhovýchodnej Moravy vo Zlíne. Ľudia tiež hojne smerovali za ľudovou tvorivosťou a kultúrou, najmä do Valašského múzea v prírode v Rožnove pod Radhoštěm, Archeoskanzenu Modrá alebo do Múzea v prírode Vysočina.

Bezbariérové cestovanie na vzostupe

Jednou z dôležitých oblastí cestovania, ako vo svete, tak v Česku, je bezbariérové cestovanie. Snažíme sa umožniť návštevu turistických cieľov všetkým bez ohľadu na ich obmedzenia, čo rezonuje naprieč celým domácim prostredím a jednotlivé regióny ponúkajú celý rad tipov, či už kultúrnych alebo prírodných.

Nechýbajú ani možnosti pre športové využitie. To potvrdzuje aj prieskum KIM, známej ako Wheeliewanderlust, ktorá v rámci spolupráce so zahraničným zastúpením CzechTourism v Nemecku absolvovala v Česku svoj prvý blogerský výlet na tému „bezbariérové cestovanie v Česku“. Navštívila Plzeňskýa Jihočeský kraj a skúmala prístupnosť reštaurácií, hotelov, pamiatok a aktivít pre osoby cestujúce na vozíku.

„V Nemecku sa bezbariérové cestovanie stáva čoraz dôležitejšou témou. Táto problematika sa netýka len osôb s obmedzenou pohyblivosťou, ako sú vozíčkári, ale aj starších generácií alebo rodín s deťmi, ktoré používajú kočíky atď. Berlínska kancelária CzechTourism Nemecko dostáva čoraz viac otázok od cestovateľov so špeciálnymi potrebami,“ dodáva riaditeľka zahraničného zastúpenia CzechTourism pre Nemecko Markéta Chaloupková.

Najnavštevovanejšie turistické ciele v jednotlivých krajoch

 1. Praha – Pražský hrad – 2,192 mil. návštevníkov
 2. Stredočeský kraj – AquaPalace Praha, Čestlice – 1,105 mil. návštevníkov
 3. Jihočeský kraj – Jihočeská zoologická záhrada Hluboká nad Vltavou – 281,2 tisíc návštevníkov
 4. Moravskosliezsky kraj – Areál Dolní Vítkovice, Ostrava – 891,7 tisíc návštevníkov
 5. Plzeňský kraj – Plzeňský Prazdroj, a.s. (návštevnícke centrum pivovaru) – 527,9 tisíc návštevníkov
 6. Karlovarský kraj – Hrad Loket – 160,3 tisíc návštevníkov
 7. Ústecký kraj – Podkrušnohorský zoopark Chomutov – 289,1 tisíc návštevníkov
 8. Liberecký kraj – iQpark a iQlandia, Liberec – 484,9 tisíc návštevníkov
 9. Královéhradecký kraj – Safari Park Dvůr Králové – 673 tisíc návštevníkov
 10. Pardubický kraj – Sky Bridge 721, Dolní Morava – 223 tisíc návštevníkov
 11. Vysočina – Zoologická záhrada Jihlava – 354,7 tisíc návštevníkov
 12. Jihomoravský kraj – Aqualand Moravia, Pasohlávky – 837,1 tisíc návštevníkov
 13. Olomoucký kraj – Zoologická záhrada Olomouc – 417 tisíc návštevníkov
 14. Zlínský kraj – Zoo Zlín – 770,7 tisíc návštevníkov
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať