Krajinu vychádzajúceho slnka si zamilujete na prvý pohľad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senso ji 1437734_960_720.jpg

Čo si predstavíte, keď sa povie Japonsko? Niekto si predstaví krásne bonsajové záhradky, historické ulice alebo zápasníka sumo. Áno, toto všetko môžete vidieť, ale nakoniec si z Japonska zoberiete niečo úplne iné. Veľa cestovateľov návštevu krajiny vychádzajúceho slnka odsúva, lebo majú pocit, že ich moderná spoločnosť nedokáže ničím prekvapiť. Lenže práve tá  premodernizovanosť vás dostane a vy sa  budete cítiť ako Alenka v ríši divov. 

Môj prvý kontakt s Japonskom bol na letisku v Osake. Po dlhom lete som si chcel dať svoje prvé japonské jedlo. Vstúpim do reštaurácie a objednám si. Čašníčka mi však s veľkým úklonom oznámi, že moju objednávku mi môže priniesť až za tri minúty. Reagujem s údivom „Prosím?“ zvyknutý zo Slovenska, že čakám niekedy aj tridsať minút. Ona si však v rámci japonskej kultúry vysvetlila môj údiv nie ako prekvapenie, ale ako pohoršenie. „Ak zostanete v našej reštaurácii, dostanete nápoj zadarmo.“ Oznámi mi opäť s veľkým úklonom a ja zasadám k svojmu nápoju s otvorenými ústami. Začnem stopovať a jedlo prišlo za 2 minúty a 32 sekúnd.

Traditional japan 1004660_960_720.jpg

Práve tá presnosť ma v Japonsku fascinuje. Všetko na sekundu presne. Večerný film má podľa novín začať 19.47 a aj tak je. Ak má autobus odchod 8:01, úderom danej sekundy sa dvere zatvoria a vydá sa na cestu. Dopravné prostriedky a ich presnosť ma stále fascinuje. Nielen, že sú najčistejšie, ale chodia presne. Sám som sa pristihol, že keď cestujem šinkanzenom, nepozerám na názvy staníc, ale iba pozriem na hodinky. Príchod do Tokia má byť o 19:32 a ja viem, že to tak bude. Ani o minútu neskôr. Vedeli ste, že ak tento vlak, ktorý je jedným z najrýchlejších vlakov na svete, mešká viac ako 3 minúty, japonské železnice vám vrátia 60%  z ceny vlakového lístku? Za osem rokov, čo do Japonska chodím, mi však nikto nič nemusel vrátiť.

Osaka castle 1398125_960_720.jpg

Raz som cestoval nočným autobusom z Osaky do Tokia. Mali sme naplánovaný príchod do hlavného mesta na 7:30. Autobus však prišiel o dve minúty skôr. Vodič sa pred cestujúcimi uklonil, predstavil a ospravedlnil sa, že prišiel skôr. Veď, čo keby vás mal na stanici niekto čakať a vy tam prídete skôr? Nepredstaviteľná situácia! Neveríte? Príďte sa presvedčiť na vlastné oči.

Mysterious 967659_960_720.jpg

Japonsko vás prekvapí aj pokiaľ ide o hotely. Izby sú šialene malé a taktiež vás ohúri aj technika. Napríklad taká toaleta. Ak ste tu prvýkrát a sadnete si na robotickú toaletu, máte problém. Namiesto toaletného papiera sa na vás usmievajú rôzne tlačítka. Jedným si zapnete vyhrievanie dosky, druhým si navolíte hudbu, aby ste telesnými zvukmi neobťažovali spolubývajúceho a tretím si vyberiete prúd vody do telesného otvoru. Prajete si aj sušič? Nie je problém, aj ten tu nájdete. Japonci myslia na všetko.

City 666094_960_720.jpg

Do Japonska cestujem naľahko. Na každej izbe je pre vás pripravená zubná pasta, kefka, zubná niť, šampón, mydlo, čaj, ale aj kimono. Síce v menších rozmeroch, ale je. Je jedno či bývate v päťhviezdičkovom hoteli, alebo v kapsulovom. Čo to vlastne je ten kapsulový hotel? Keď to vidíte prvýkrát, pomyslíte si, že sú to také malé rakvičky. V skutočnosti je to ekonomický hotel na prespatie. Len sa zasuniete do klimatizovanej „kajuty“, kde sa nedokážete vystrieť. Nad sebou máte zabudovanú obrazovku, na ľavej strane rádio a na pravej všetky vypínače.

13418786_1133116870081572_5838879233225304754_n.jpg
Takto vyzerá v tzv. kapsulový hotel Travelistan

Zázraky pokračujú aj pri jedle. Ste zvyknutý, že si objednávate cez čašníka?  Niektoré reštaurácie fungujú tak, že komunikujete cez automat. Robotický systém vám vyhodí číslo objednávky a aj číslo stola. Najviac milujem japonskú reštauráciu na suši v tokijskej štvrti Shibuya. Nielenže komunikujete cez počítač, ale robotický systém vám prinesie vašu objednávku. Veď načo čašníkov, keď to vie spraviť stroj? Možno ste počuli, že v Japonsku sa ťažko dohovoríte po anglicky. Aj na to Japonec myslel. Pred reštauráciami máte verné umelohmotné repliky jedla. Stačí len ukázať.

Sushi 727244_960_720.jpg

Viac zaujimavostí o krajine vychádzajúceho Slnka sa dočítate na stránke:

http://www.travelistan.sk/krajiny/

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať