Od 29. mája do 1. júna sa historické jadro Bratislavy stane opäť epicentrom knižnej kultúry. Bratislavský knižný festival (BRaK) ponúkne bohatý literárny a umelecký program, ktorý prepojí knihy so živou hudbou, komiksom aj diskusiami s významnými domácimi i zahraničnými autormi.
Festival otvoria medzinárodné hviezdy
BRaK sa do mesta vracia s úvodnou verejnou konferenciou o vydavateľskom zákulisí a následným spustením programu už 29. mája. Od 30. mája do 1. júna bude Hlavné námestie hostiť predajnú výstavu kníh prepojenú s umeleckým programom.
Medzi pozvanými autormi nechýbajú Didier Eribon, ktorého kniha Život, staroba a smrť ženy z ľudu bude uvedená priamo na festivale, držiteľ Ceny Astrid Lindgrenovej Jean-Claude Mourlevat, brazílska spisovateľka Martha Batalha, talianska autorka Rosella Postorino, poľský novinár Zbigniew Rokita ani britský básnik Andrew McMillan.

Na svoje si prídu milovníci komiksov a slovenských titulov
Milovníci slovenskej tvorby sa môžu tešiť na vystúpenia autorov ako Lukáš Cabala (nominovaný na Cenu EÚ za literatúru 2025), Anna Grusková so svojím dielom Desať jeleňov či Veronika Cosculluela s reportážnou knihou Scvrknutý svet z vydavateľstva Absynt.
Novinkou bude samostatná komiksová sekcia v Pálffyho paláci, realizovaná v spolupráci s VŠVU. Hudobný program sa tento rok rozšíril – koncerty sa uskutočnia v centre a vyvrcholia v sobotu večer na lodi Pink Whale, kde vystúpia napríklad Zabiť Františka, Karlo, medzi patry klid či Dominik Prok.

Od detských hier po literárny festival
Program pre deti sa bude odohrávať v nádvorí Múzea mesta Bratislavy a doplní ho oslava Medzinárodného dňa detí. BRaK sa po minuloročnom presune z Novej Cvernovky do Starého Mesta usadil v centre mesta. Hlavné podujatia sa sústredia na Hlavné a Františkánske námestie, v Rómerovom dome, na Bielej 6, v Mestskej knižnici, Zichyho a Mirbachovom paláci či v Českom centre.
Témou ročníka sú „väzby“ – spojenia medzi ľuďmi, kultúrami a spoločnosťou, ktoré sú dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Vizualitu festivalu vytvoril Matúš Hnát s konceptom „Väzbi!“, ktorý metaforicky „zašíva“ písmená. Festival vzniká v spolupráci s viacerými mestskými inštitúciami, ktoré sa podieľajú na jeho príprave aj technickom zabezpečení.
