Európsky preukaz alebo cestovné poistenie? Ako sa poistiť počas cestovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Clanok europsky preukaz.png
Foto: Prosight

Cestovanie sa stalo bežnou súčasťou života väčšiny ľudí. Už dávno sa neobmedzuje len na letné mesiace a počas celého roka cestujeme za zábavou, poznaním i prácou. Prípravy na vycestovanie by nemali zahŕňať iba balenie oblečenia a kontrolu cestovných dokladov. Pred každou výpravou za naše hranice potrebujete tiež poistenie. Pozor na častý omyl menej skúsených cestovateľov, ktorí si zamieňajú európsky preukaz a cestovné poistenie. Objasníme vám, prečo európsky preukaz v zahraničí nestačí.

Čo je európsky preukaz a na čo slúži?

Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) je bežne nazývaný i modrá kartička. Ide o potvrdenie, ktoré je po vycestovaní dôkazom toho, že máte v domovskej krajine zaplatené poistenie. Európsky preukaz vám vydá vaša zdravotná poisťovňa bezplatne zväčša do 30 dní odo dňa podania žiadosti. Často je tento preukaz súčasťou preukazu zdravotného poistenia – nachádza sa na zadnej strane klasickej kartičky poistenca.

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že po vycestovaní do zahraničia EPZP plne nahradí cestovné poistenie. Nie je to pravda, pretože po preukázaní sa modrou kartičkou máte nárok iba na bezodkladnú zdravotnú starostlivosť. Navyše musíte nájsť zdravotnícke zariadenie, ktoré je štátneho charakteru. Po predložení modrého preukazu vám nesmie byť odmietnutá urgentná zdravotná starostlivosť, ale môže sa stať, že budete musieť časť nákladov na ošetrenie doplatiť. V prípade cestovného poistenia vám doplatky nehrozia.

Na akú zdravotnú starostlivosť máte nárok s EPZP?

Modrá kartička platí len v štátnom systéme zariadení. Nemôže byť použitá s úmyslom čerpať zdravotnú starostlivosť v zahraničí v rovnakej miere ako v domovskej krajine. Jej účelom je pokrytie urgentnej starostlivosti.

Za čo si bez cestovného poistenia priplatíte?

Napriek tomu, že vás v zahraničí v štátnom zariadení ošetria, následný prevoz na Slovensko si budete musieť hradiť sami. Pri vážnejších úrazoch a stavoch ide o sumy v státisícoch eur. Je možné, že budete musieť zaplatiť aj časť ošetrenia – spoluúčasť. V súkromných zariadeniach zaplatíte plnú sumu ošetrenia. Pamätajte, že európsky preukaz nie je alternatívou k cestovnému poisteniu.

V ktorých krajinách platí európsky preukaz?

Už podľa názvu je zrejmé, že európsky preukaz platí v členských krajinách Európskej únie. Okrem krajín EÚ má poistenec na základe EPZP nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v krajinách EHP a vo Švajčiarsku. Použiť ho je možné aj na čerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore.

Jedinou istotou v zahraničí je cestovné poistenie

Či už vaše cesty vedú do Európy, alebo mimo nášho kontinentu, vždy je pre prípad zdravotných komplikácií a zranenia jedinou istotou cestovné poistenie. Na Slovensku máte možnosť výberu poistných produktov viacerých poisťovní, ktoré ponúkajú rôzne balíčky a tiež zľavy. Odporúčame si pred cestovaním overiť podmienky poisťovní a ich cestovných produktov. Vďaka cestovnému poisteniu budete mať zaručené bezplatné ošetrenie vo všetkých nemocniciach či poliklinikách bez ohľadu na to, či ide o štátne, alebo súkromné zariadenie. Pri nižších sumách si ošetrenie v niektorých prípadoch musíte zaplatiť, ale poisťovňa vám následne náklady uhradí. Pri akejkoľvek poistnej udalosti kontaktujte poisťovňu, ktorá vám odporučí zdravotnícke zariadenie, prípadne privolá lekára a vysvetlí i iné aspekty ošetrenia.

Nielen ošetrenie či lieky komerčné cestovné poistenie hradí. Vďaka balíčkom poistenia budete krytí v rôznych situáciách. Navyše sa vy sami rozhodnete, čo v balíčku chcete mať a podľa vybraných rizík zaplatíte sumu poistenia. Najviac preferované sú nasledujúce poistné krytia:

  • Poistenie liečebných nákladov (vrátane liekov, prepravy, zdravotníckych pomôcok a iné)
  • Úrazové poistenie
  • Repatriácia a prevoz pozostatkov
  • Poistenie zodpovednosti za škody tretím stranám
  • Poistenie batožiny
  • Poistenie rizikových športov
  • Poistenie storna zájazdu

Je dôležité si uvedomiť, že krytie sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej poisťovne a plánu poistenia. Preto je vždy dobré si podmienky poistenia dôkladne prečítať a porozumieť im pred tým, ako sa rozhodnete pre konkrétny poistný produkt.

„Cestovné poistenie by malo byť povinnou výbavou pri každej zahraničnej ceste. Je však dôležité zvoliť správne nastavenie, ktoré sa okrem rôznych pripoistení líši hlavne limitmi plnenia hlavného rizika – liečebných nákladov. V závislosti od krajiny, ktorú plánujete navštíviť treba prispôsobiť jednotlivé poistné sumy. Netreba zabúdať aj na zohľadnenie aktivít (napr. rizikové športy), ktoré plánujete vykonávať,“ odporúča Denis Závacký, špecialista na poistenie v Prosight Slovensko.

Využite výhody celoročného cestovného poistenia

Nielen pre zábudlivcov je určené celoročné cestovné poistenie. Poistiť sa na celý rok má veľa výhod. Medzi tieto výhody patrí benefit poistenia na neobmedzený počet ciest počas celého roka. Znamená to, že nemusíte stále uzatvárať nové cestovné poistenie. Celoročné cestovné poistenie je výhodné i cenovo. Z hľadiska ceny sa skutočne vyplatí. Poistenie na celý rok pokrýva celú škálu rizík a situácií, takže sa plnohodnotne vyrovná krátkodobému poisteniu.

Cestujete autom? Pripoistite si vozidlo

Medzi špecifický typ cestovania patrí cestovanie vlastným vozidlom. V prípade individuálneho cestovania autom musíte okrem osôb poistiť aj vozidlo. Opäť sa veľa ľudí domnieva, že povinné zmluvné poistenie im pri cestovaní bude stačiť. PZP však pokrýva len škody, ktoré spôsobíte vy tretej strane. Znamená to, že ak spôsobíte nehodu, budú uhradené škody len majiteľovi druhého automobilu. Opravy, odtiahnutie či likvidáciu vášho vozidla si budete musieť zaplatiť sami. Overte si tiež územnú platnosť povinného zmluvného poistenia.

Čo robiť, keď chcete mať poistené aj svoje vozidlo? Možnosti máte tri. Prvou je uzatvorenie havarijného poistenia, ktoré môže pokrývať všetky rizikové situácie. Poistné krytie opäť závisí od vášho výberu – poistiť je možné poškodenie i zničenie vozidla, živelné pohromy, vandalizmus, krádež a iné. Havarijné poistenie nemusíte platiť celoročne, variantom je krátkodobé havarijné poistenie. Treťou možnosťou, ako sa chrániť pred nákladmi v prípade škody na vozidle, je krátkodobé cestovné poistenie vozidla. V každom prípade sa oplatí myslieť na riziká vopred a okrem povinného zmluvného poistenia si dokúpiť doplnkový poisťovací produkt. Veď ako sa hovorí „nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch“. Aj jeden malý ťukanec v zahraničí vás môže bez poistenia vyjsť poriadne draho.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať