Pri pohľade na stavby, ktoré patria k tým najkrajším sídlam na svete, sa ešte aj dnes zastavuje dych. Od Thajska, cez Rusko až po Japonsko, kaštiele a zámky odolali bojom aj času a dnes ponúkajú únik do rozprávky i do dávnych dôb.
Chateau de Vincennes, Francúzsko
Zámok Vincennes leží na juhovýchodnom okraji Paríža v malebnom meste s rovnomenným názvom. Pevnosť bola postavená v rokoch 1340 až 1410 pre Ľudovíta VII a slúžila najmä ako strážnica pri obľúbených lovoch. Väčšia časť pôvodného zámku bola zničená a nanovo zrekonštruovaná v 14. storočí. Vďaka svojej veži štvorcového pôdorysu s výškou 52 metrov patrí k najvyšším opevneným stredovekým budovám v Európe. Po tom, ako ho kráľovská rodina v 18. storočí opustila, sa stal sídlom miestnej výrobne porcelánu a keramiky a neskôr dokonca aj štátnym väzením, ktorému sa nevyhol ani markíz de Sade či filozof Denis Diderot.
Le Mont-Saint-Michel, Francúzsko
Hora svätého Michaela je žulový ostrov v severozápadnom Francúzsku na pobreží Normandie. Na jej vrchole sa dnes týči zámok s rovnomenným názvom, ktorý však postavili až v období storočnej vojny. Na ostrove, ktorý podľa prílivových vĺn buď pláva v mori alebo odhaľuje morské dno až do vzdialenosti 10 km od pobrežia, stál kedysi len kláštor postavený na žiadosť biskupa Avranchesa v roku 709. Okolo neho sa postupne rozrástli budovy v románskom štýle a v 14. storočí pribudlo aj hradné opevnenie a zámok. Ostrov, záliv aj kláštor sú od roku 1979 zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Neuschwanstein, Nemecko
Rozprávkový zámok nenájdete v Disneylande, ale v Bavorsku. Je naplnením želania bavorského kráľa Ľudovíta II, ktorý ho nechal postaviť v roku 1886. Zámok bol v tej dobe revolučnou stavbou – budova mala tečúcu vodu a toalety s automatickým splachovaním na každom poschodí. Nechýbal ani vykurovací systém, ktorý na vrchole skaly spríjemňoval chladné večery. Neuschwanstein nájdete na „romantickej ceste“ – ako Nemci nazývajú bavorskú prechádzku popri starovekých mestách a hradoch. S rozprávkou má predsa len niečo spoločné – v Disneylande sa totiž podľa Neuschwansteinu modeloval zámok Šípkovej Ruženky.
Petergof, Rusko
Zámocký komplex v Petrohrade s rozlohou vyše 800 hektárov dostal prezývku Ruský Versailles. Komplex, ktorý slúžil ako letné sídlo cárov z dynastie Romanovcov, leží na brehu Baltského mora. Okrem paláca sa môže pochváliť aj rozsiahlymi záhradami, v ktorých je ukrytých 170 fontán, vodných kaskád a majestátnych schodísk. Petergof počas druhej svetovej vojny zažil pustošenie Nemcov, dnes je však už kompletne zrekonštruovaný a nechýba ani na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Himeji, Japonsko
Najnavštevovanejší zámok v Japonsku dostal prezývku Zámok bielych volaviek, keďže jeho architektúra údajne pripomína vtáka vzlietajúceho zo zeme. Pozostáva z 83 budov a jeho stavba sa datuje do roku 1333. Hrad údajne nebol nikdy dobývaný, a tak vydržal až do povojnových rokov. Potom podstúpil komplexnú rekonštrukciu a ďalšia ho čakala aj v roku 2009.
Versailles, Francúzsko
Prehliadka Francúzska sa nezaobíde bez najslávnejšieho zámku Versailles pri Paríži. Vznikol v čase vrcholu kráľovskej moci a stal sa symbolom absolutistickej monarchie. Mnohé európske paláce vrátane rakúskeho Schönbrunnu sa snažili vytvoriť jeho kópiu. V zámku sa nachádza vyše dvetisíc miestností, kolekcia 6123 obrazov a 2102 sôch. Najpriestrannejšou miestnosťou je Zrkadlová sieň, ktorá je 79 m dlhá. Obloky na jednej strane zodpovedajú zrkadlám na stene oproti a poskytujú pohľad na fascinujúcu hru svetiel.
Bojnický zámok, Slovensko
Bojnický zámok na Hornej Nitre bol vďaka svojmu vzhľadu objektom viacerých filmárov. Talianska rozprávka Fantagíro či hudobná rozprávka Šíleně smutná princezna z roku 1968 s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom našli svoje kulisy práve tu. Zámok, ktorý bol pôvodne postavený z dreva, v 13. storočí postupne vybudovali z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Jedna z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v strednej Európe nechýba ani na zozname UNESCO.
Kráľovský palác, Thajsko
Najnajvštevovanejšia pamiatka Bangkoku je Grand Palace – komplex, ktorý pozostáva z viac než stovky budov. Palác slúžil ako domov kráľov vyše 150 rokov. Do budovy postavenej v roku 1782 sa turisti bez prikrytých ramien a dlhých nohavíc nedostanú.
Glamis Castle, Škótsko
Jeden z najkrajších škótskych zámkov leží v meste Angus a od roku 1372 slúžil ako kráľovská rezidencia. Svoje detstvo tu prežila kráľovná Alžbeta a Shakespeare do jeho múrov vsadil aj príbeh divadelnej hry Macbeth. Dnes obsahuje bohatú zbierku historických obrazov, nábytku, porcelánu a tapisérií.
www.huffingtonpost.com