Údaje Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe ukazujú, ktoré krajiny majú najkratší pracovný týždeň.
S nástupom pandémie a rozšírením telepráce si ľudia utriedili svoje priority. „Zlučiteľnosť pracovného a súkromného života je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, štvordňový týždeň je na vzostupe a ľudia čoraz viac uprednostňujú prácu z pohodlia domova,“ uvádza internetový magazín Time Out.
V niektorých krajinách je však pracovný a súkromný život zamestnancov už dlhodobo dobre vyvážený – či už z dôvodu odlišných pracovných kultúr, pracovných práv alebo vyšších miezd. Potvrdzujú to aj údaje Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na základe najnovších dostupných údajov (k roku 2020) sa vytvoril rebríček na základe priemerného počtu odpracovaných hodín v 38 krajinách.
V rebríčku vedú severské krajiny
Vrchol rebríčka ovládlo Holandsko: v priemere sa tam odpracuje 29,5 hodiny týždenne. Nasleduje Dánsko s priemerom 32,5 hodiny a Nórsko s 33,6 hodinami. Severná Európa sa tak javí ako najlepší región pre ideálnu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
Na opačnom konci rebríčka je Kolumbia s najdlhším pracovným týždňom. Kolumbijčania pracujú v priemere 47,6 hodiny týždenne.
Týchto desať krajín má podľa OBSE najkratší priemerný týždenný pracovný čas:
- Holandsko: 29,5 hodiny
- Dánsko: 32,5 hodiny
- Nórsko: 33,6 hodiny
- Švajčiarsko: 34,6 hodiny
- Rakúsko, Belgicko, Taliansko: 35,5 hodiny
- Írsko: 35,6 hodiny
- Švédsko: 36 hodín
- Veľká Británia, Fínsko: 36,3 hodiny
- Španielsko: 36,4 hodiny
- Francúzsko: 36,5 hodiny