Grécko vyhlásilo stav núdze pre Santorini a okolité ostrovy po sérii zemetrasení, pričom odborníci varujú, že hlavný otras môže ešte len prísť. Cestovatelia by mali sledovať aktuálne odporúčania a počítať s možnými obmedzeniami. Letisko na Santorini zostáva zatiaľ otvorené.
Aktuálna situácia: Zemetrasenia a stav núdze
Od konca januára 2025 zasiahlo Santorini a jeho okolie viac ako 7 700 zemetrasení, pričom najsilnejšie dosiahlo magnitúdu 5,2. Grécke úrady v reakcii na túto bezprecedentnú seizmickú aktivitu vyhlásili stav núdze, ktorý potrvá do 3. marca. Ostrov, ktorý je bežne preplnený turistami, sa takmer vyprázdnil – viac ako 12 000 obyvateľov a sezónnych pracovníkov bolo evakuovaných, školy sú zatvorené a mnoho obchodov prestalo fungovať.
![Grécko, Santorini](https://cdn.sita.sk/sites/32/2021/12/gettyimages-1145450965-e1639828747817-676x451.jpg)
Miestne úrady nasadili na ostrov záchranné tímy, vrátane armády a polície, aby zabezpečili poriadok a pomohli pri evakuácii. Premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil finančný balík vo výške 3 milióny eur na výstavbu evakuačných trás a zabezpečenie základných služieb.
Čo spôsobuje zemetrasenia spôsobuje ?
Santorini a Kyklady ležia na Egejskej tektonickej doske. Tá sa pohybuje juhozápadným smerom, zatiaľ čo oveľa väčšia Africká (Núbijská) doska sa posúva na severovýchod. Zemetrasenia sú dôsledkom kolízie týchto dvoch dosiek. Santorini sa nachádza priamo nad subdukčnou zónou, kde je Africká doska tlačená pod Egejskú dosku.
![Cracked road concrete close up](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-471332612-676x328.jpg)
Aké sú odporúčania pre cestovateľov?
Grécka vláda a seizmológovia vyzývajú turistov, aby cestu na Santorini dôkladne zvážili. Aj keď nie je oficiálny zákaz cestovania, odporúča sa vyhnúť sa návšteve ostrova, kým sa situácia nestabilizuje. Úrady varujú pred možnosťou silnejších otrasov a prípadného cunami, hoci aktuálne nie sú hlásené žiadne priame hrozby erupcie sopky Kolumbo.
Odborníci pripomínajú, že podobná seizmická aktivita v minulosti predchádzala veľkému zemetraseniu v roku 1956, ktoré spôsobilo značné škody a stratilo život približne 50 ľudí. Aj keď nie je isté, či sa história zopakuje, odporúčania pre turistov sú jasné – vyhnúť sa prístavom, pobrežiu a sledovať pokyny miestnych úradov.
![Greece Earthquakes Santorini](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/greece_earthquakes_santorini_50276-676x451.jpg)
Čo robiť s plánovanou dovolenkou?
Ak máte rezervovanú dovolenku na Santorini, je dôležité kontaktovať svoju cestovnú kanceláriu alebo poskytovateľa ubytovania. Mnohé cestovné kancelárie už ponúkajú možnosť bezplatného zrušenia alebo presunutia rezervácie na iný termín či destináciu. Letecké spoločnosti tiež reagujú flexibilne – niektoré ponúkajú refundácie alebo zmenu leteniek bez poplatkov.
Ak ste si dovolenku rezervovali individuálne, skontrolujte podmienky storna vo vašich ubytovacích zariadeniach. Vzhľadom na vyhlásený stav núdze sú mnohé hotely ochotné vrátiť peniaze alebo ponúknuť kredit na budúce pobyty.