Klenot Čiernej Hory – Durmitor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
13.jpg
Ľudmila Borošová

Väčšina z nás si pri Čiernej Hore predstaví slnkom zaliate pláže, drobné zákutia a nohy v piesku. Nie je to však to jediné, čo v nej môžete objavovať.

My sme sa rozhodli cez Národný park Durmitor prechádzať úplnou náhodou – pri ceste autom z Albánska. Tento raj na zemi sa nachádza na severe krajiny a je súčasťou Dinárskych hôr. A ako sme tú krásu vlastne objavili? Práve v tomto pohorí sa nachádza najvýznamnejšia turistická oblasť Žabljak a práve tam bol náš pôvodný výlet smerovaný. Veľmi sa rozpršalo a cesta nebola najlepšia. Keď sme do tohto strediska konečne prišli, zistili sme, že je to akási dedinka plná hotelov a chatiek na lyžovanie a turistiku – čo nám bolo pochopiteľne naozaj na nič začiatkom augusta. Vzhľadom k silnému dažďu sme sa rozhodli ísť tou najkratšou cestou do nášho zarezervovaného ubytovania v Plužine. To sme ešte nevedeli, že tá cesta bude naozaj čarovná.

1.jpg
Ľudmila Borošová

Ešte v roku 2014, kedy sa naša cesta uskutočnila, som vôbec nebola zástankyňou hôr. Nevyvolávali vo mne pocit krásy, tajomna ani žiadnu fotogenickosť. Všetko sa to však naštartovalo touto krásnou cestou. Ťažko uveriť, že máme takéto nádherné miesta hneď pred nosom a dostať sa k nim môžeme aj autom.

4.jpg
Ľudmila Borošová

Durmitor je jedno z najkrajších miest, aké som kedy videla. Je ťažké uveriť, že niektorí nadšenci naozaj dokážu žiť svoj každodenný život v strede týchto hôr, obklopení len panenskou prírodou. Ako sme prechádzali kľukatými a úzkymi cestičkami, stretli sme len zopár áut (a na moje prekvapenie veľa Čechov!) a mohli sme si tak vychutnávať pohľady z auta.

35.jpg
Ľudmila Borošová

Verte či nie, niekedy sa naozaj oplatí neísť diaľnicami. Nikdy neuvidíte všetku tú krásu a nikdy naozaj nespoznáte krajinu, ak sa nutne chcete vydať cestou najrýchlejšou. Ak máte radi turistiku – Durmitor hýri množstvom jazier, turistických chodníčkov a nedotknutými zákutiami. Ak práve vy rozmýšľate nad dovolenkou do čistej prírody – možno práve tieto fotky vám pomôžu.

40.jpg
Ľudmila Borošová

A inak – je úplne normálne, že vám v strede cesty stojí krava a pozerá sa na vás ako na mimozemšťanov. V tejto časti krajiny sme jednoducho boli tými votrelcami práve my a nie tie zvieratká, ktoré sa tam veselo pásli. A priznávam sa, fotky sú fotené z auta. Vonku popŕchalo a občas bolo obtiažne zastať, ale myslím si, že z fotiek cítiť tú pravú atmosféru tohto miesta.

5.jpg
Ľudmila Borošová

Viac informácií nájdete na:

http://ludmila.photography/

https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FLudmilita-Blog-218010191700743%2F

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať