Ktoré európske krajiny majú bezplatnú hromadnú dopravu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Train Station Platform
Motion blurred anonymous people walking inside large railway terminus platform Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bezplatná hromadná doprava sa stáva stále populárnejšou v mnohých európskych krajinách a má za cieľ podporiť udržateľnú mobilitu a znížiť dopravnú záťaž. Pozrime sa na niektoré z týchto krajín, ktoré uplatňujú vo svojich mestách túto iniciatívu.

Luxembursko

Luxembursko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla úplne bezplatnú verejnú dopravu pre všetkých obyvateľov a návštevníkov. Táto iniciatíva, ktorá začala v roku 2020, zahŕňa vlaky, autobusy a električky po celom krajine. Cieľom je znížiť premávku a zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Luxembourg City, Grund, bridge over Alzette river
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Estónsko

Estónsko je ďalšou krajinou, ktorá ponúka bezplatnú verejnú dopravu vo vybraných mestách. Napríklad v Talinne, hlavnom meste Estónska, je verejná doprava bezplatná pre obyvateľov, čo viedlo k zvýšeniu využívania hromadnej dopravy a zníženiu počtu áut v meste.

Aerial view old town, Tallinn, Estonia
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Francúzsko

V niektorých francúzskych mestách, ako je napríklad Marseille, Montpellier a Dunkirk, je verejná doprava bezplatná pre všetkých obyvateľov. Tento krok bol podniknutý s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia a znížiť dopravnú záťaž.Tieto iniciatívy sa snažia podporiť udržateľnú mobilitu a zlepšiť kvalitu života obyvateľov prostredníctvom bezplatnej hromadnej dopravy. 

Paris, Eiffel Tower.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Španielsko

Táto krajina má bezplatné lístky na vlak pre každého, na krátke a stredné vzdialenosti v rámci programu, ktorý potrvá do konca tohto roka. Jeho cieľom je znížiť vplyv krízy životných nákladov a zároveň znížiť emisie CO2.

Aerial view of The Arc of the Triumph in Barcelona, Spain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať