Londýnsky Borough market je označovaný aj ako kolíska kulinárskeho života, a to nielen britskej metropoly. Miesto, kde sa stretávajú kulinári aj gurmáni, turisti aj domáci, pestovatelia aj obchodníci.
Určite ste už o pulzujúcom potravinárskom trhu počuli, ak náhodou nie, je najvyšší čas. Hoci najlepšie je vychutnať si jeho vône a chute na vlastnej koži a jazyku. Čokoláda je akási sladšia, mäso šťavnatejšie, syry voňavejšie a káva aromatickejšia.
Podnikanie na Borough markete má svoje korene ešte kdesi v začiatkoch 11. storočia. Aj keď počas stáročí bojoval o svoju existenciu a niekoľkokrát ho aj zavreli, dnes má svoje pevné miesto na Borough Street v centre Londýna. Denne ho navštívia stovky až tisíce ľudí.
Nájdete na ňom viac ako stovku stánkov snáď so všetkým, čo kuchyňa môže ponúknuť. „Dvere“ sú v metropolitnom Londýne otvorené naozaj všetkým, pri nakupovaní preto natrafíte na pravé francúzske croissanty, taliansku kávu, tureckú baklavu, americké brownies či anglickú slaninu.
Lákadlom sú však práve menej tradičné chuťovky, s ktorými výmyselníci na pulty prichádzajú a chcú zaujať. Trendom je aktuálne priniesť na trh čo najzdravšie výrobky s vlastnou receptúrou, bez tuku, bez pridaného cukru či soli.
Ak by ste mali zálusk na svoj vlastný stánok, pripravte sa na tvrdý boj. Miesto si musíte naozaj zaslúžiť, vy aj vaše produkty. Trhu panuje priam hedonistická atmosféra, na druhej strane jeho prevádzkari prísne dohliadajú na pravidlá jeho fungovania. Na kvalitu výrobkov pravidelne dozerá špeciálna komisia odborníkov.
K pravidelným návštevníkom londýnskeho trhu patria mnohé londýnske hviezdy, stretnúť by ste na ňom mohli napríklad aj „kuchára bez čapice“ Jamieho Olivera, ktorý na čerstvé suroviny nedá dopustiť.
Ak sa vám nepozdávajú tlačenice, vyhnite sa víkendovej návšteve a zastavte sa skôr vo štvrtok či piatok poobede. Ak vás naopak láka doslova bzučiaca atmosféra, o sobotný brunch (z angl. breakfast + lunch, spojenie raňajok s obedom, pozn. aut.) máte postarané.
Rada na záver – nebojte sa experimentovať a nechajte si poradiť. Predavači sú totiž často aj výrobcami a obchodníkmi, ktorí sa vyznajú a radi vás nasmerujú. Či už to, aké víno sa hodí k syru, ktoré ste si práve kúpili, kde skladovať čerstvé ryby alebo ako „vzkriesiť“ suchý chlieb.