Lyžovačka počas jarných prázdnin na horách je v nastávajúcich dňoch témou číslo jeden. Keďže sneh je čoraz vzácnejšom komoditou, stále viac Slovákov za ním vyráža na plánované lyžovačky do hôr. A tak sa na svahu ocitajú nielen milovníci adrenalínových športov, ale aj rodiny s deťmi. Hoci hory so sebou nesú čerstvý vzduch a sú krásnym miestom na oddych, často prinášajú aj riziká – úrazy, prechladnutia či náhle zdravotné komplikácie.
Ak nechcete, aby vám nečakané problémy pokazili dovolenku, mali by ste sa pripraviť vopred a mať so sebou správne vybavenú lekárničku.
Veď mrazivé počasie dokáže potrápiť nielen pokožku, ale aj imunitu. Ochrana pred chladom a slnkom by preto mala byť samozrejmosťou. Kvalitné krémy na ochranu pred mrazom a UV žiarením, balzam na pery proti popraskaniu či vitamíny C a D na podporu imunity sú základnými súčasťami každej lekárničky. Na drobné poranenia sa hodia náplasti na pľuzgiere a malé rany, sterilné obväzy, dezinfekčný gél či elastické obväzy na podvrtnutia a výrony.
Buďte pripravení i na prechladnutie
Ak vás zaskočí zimné prechladnutie, je dobré mať pri sebe lieky proti horúčke a bolesti, kvapky do nosa, sirup proti kašľu a pastilky na bolesť hrdla. V prípade alergických reakcií sa zídu antihistaminiká. Praktické doplnky, ako termofľaša či hrejivé vankúšiky na ruky a nohy, môžu v chladnom prostredí prísť vhod.
„Zimné dovolenky na horách so sebou prinášajú riziko úrazov alebo náhlych ochorení, ktoré môžu vyžadovať okamžitú pomoc. Ak nie je po ruke lekár alebo ste si so sebou zabudli lieky na predpis, je možné ich doručiť priamo tam, kde ich potrebujete,“ vysvetľuje Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum, ktoré zabezpečuje bezplatné doručovanie liekov na predpis až domov alebo na iné miesto určenia. Najmä chronicky chorí pacienti by nemali podceňovať zásobu liekov, ktoré pravidelne užívajú. „Ak by sa im však minuli počas pobytu, môžu využiť službu doručenia liekov na predpis až domov, prípadne do rekreačného zariadenia. Treba však myslieť na to, že doručenie môže trvať 48 hodín, takže si ho treba zabezpečiť včas,“ dodáva Kristína Chabadová.
TOP 7 destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2025
Nepodceňujte prevenciu
Prevencia je vždy najlepšou ochranou pred zdravotnými komplikáciami. Obliekanie vo vrstvách umožňuje reguláciu telesnej teploty a pomáha predchádzať podchladeniu. Dôležité je dbať aj na pravidelný pitný režim, aj keď v zime smäd nepociťujeme tak často. Fyzická aktivita na svahu by mala byť bez vplyvu alkoholu, aby sa znížilo riziko úrazov. Hygiena rúk a používanie hydratačných krémov zase pomôžu ochrániť pokožku pred vysušením.
Správne skladovanie liekov je v zime rovnako dôležité ako ich samotné užívanie. Niektoré lieky sú citlivé na nízke teploty, preto by nemali byť ponechané v aute či na balkóne. Ideálnym riešením sú termoboxy, ktoré udržiavajú stabilnú teplotu a chránia lieky pred stratou účinnosti. V prípade vážnejšieho úrazu alebo zdravotného problému je nevyhnutné okamžite kontaktovať horskú záchrannú službu či pohotovosť. Nezabudnite mať pri sebe vždy nabitý telefón, pretože v chladnom počasí sa batéria vybíja rýchlejšie. Pri menej závažných problémoch je dobré vedieť si poskytnúť prvotné ošetrenie pomocou lekárničky a následne vyhľadať lekársku pomoc.
Zimná dovolenka môže byť bez starostí, ak sa na ňu pripravíte vopred. Správne vybavená lekárnička, prevencia a zodpovedný prístup vám pomôžu užiť si krásy zimy naplno, bez zbytočných komplikácií.