BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Kto nenavštívil Marakéš, akoby ani nebol v Maroku. Aj napriek tomu, že africká krajina ponúka množstvo rozmanitých miest a zákutí, bola by hanba, no minimálne škoda, „červenú perlu Maroka“ – Marakéš (pomenovanie vzniklo podľa farby ochranných hradieb mesta) pri návšteve obísť.
Dopravná križovatka centrálneho Maroka, zábavné centrum, kulinársky raj. To všetko v sebe spája megalomanský Marakéš, druhé najväčšie a zároveň jedno zo štyroch kráľovských miest Maroka.
BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Kto nenavštívil Marakéš, akoby ani nebol v Maroku. Aj napriek tomu, že africká krajina ponúka množstvo rozmanitých miest a zákutí, bola by hanba, no minimálne škoda, „červenú perlu Maroka“ – Marakéš (pomenovanie vzniklo podľa farby ochranných hradieb mesta) pri návšteve obísť.
Zaľúbenie sa na druhý pohľad
K najvyhľadávanejším a zároveň najčarovnejším miestam v Maroku patrí nepochybne námestie Djemaa el-Fna (čítaj Džama elfna) v medine (pomenovanie pre starobylé centrum mesta, pozn. aut.). Ak toto vychytené miesto navštívite počas dňa, pravdepodobne budete sklamaní. Poloprázdny priestor so stánkami so sušeným ovocím, ľudia náhliaci sa do práce, tradičné reštaurácie a kaviarne.
Čaro tohto miesta totiž spočíva v jeho nočnom živote, kedy s ubúdajúcim svetlom a stúpajúcim počtom zabávačov, tanečníkov a akrobatov s hadmi, ohňovými fakľami či cvičenými opicami doslova naberá na sile a živote. Pod rúškom tmy si môžete dať vyveštiť budúcnosť, dať uvariť čarovný nápoj lásky či podľahnúť ženskému naliehaniu „Hena ! Hena !“ a dať si pomaľovať ruku nazeleno.
Fotiť buď tajne alebo s dirhamami vo vrecku
Umelci a zabávači majú radi pozornosť, ale ešte radšej vaše dirhamy (marocká mena, pozn. aut.).
Preto sa nečudujte, ak po cvaknutí spúšte v kruhu divákov za vami v okamihu, hoci aj počas vystúpenia, vybehne nazlostený akrobat a bude vám hovoriť niečo o dirhamoch.
Jednoznačne si pýta svoju odmenu alebo očakáva, že záznam o jeho umení zmažete, čo je vcelku férový obchod. Často žiadajú symbolickú sumu, no ak ste šikovní a nechcete míňať, viete pred jeho či jej očami vymazať napríklad len jednu z dvoch fotografií na vašej karte.
Láska k Marakéšu aj cez žalúdok
Foto: Igor Daniš
Marockí obchodníci sú známi svojou neodbytnosťou, preto sa dobre pripravte na jedno z najvychytenejších kulinárskych miest so stánkami s jedlom priamo na námestí.
Nočné hodovanie patrí k populárnym „atrakciám“ v centre Marakéša – najrozličnejšie typy opečených rýb, čerstvých morských plodov, obľúbená jahňacina so smaženou zeleninou či typické marocké jedlo tajine (čítaj tažín) vás s najväčšou pravdepodobnosťou neminú. Kuchári a ich pomocníci – usádzači vás budú doslova hnať, aby ste si sadli práve k ich stolu s bielym gumeným obrusom, na ktorom ešte ostali omrvinky po predchádzajúcej skupinke turistov.
Takto to funguje, hlavným cieľom je odchytiť nezorientovaného turistu a posadiť ho k stolu. Na samotnú obsluhu si však musíte už nejakú tú chvíľu počkať. Pre obchodníkov je hlavné, že vás „dostali“. Výhodou sú ceny, ktoré sa v jednotlivých stánkoch od seba výrazne neodlišujú, takže vám nemusí byť ľúto, že ste si nestihli pri obratnosti Maročanov urobiť „prieskum trhu“.
Po výdatnej večeri by nemala chýbať sladká bodka. Vybrať si môžete z neďalekých pouličných stánkov, ktoré ponúkajú priam nekonečne veľa druhov sušeného ovocia, nechýbajú sušené figy navinuté na dlhé nite, sladké datle, najrôznejšie druhy orieškov, chuťovo výrazný zázvor či mango.
Za zmienku stojí tiež sladká zázvorová špecialita na pohľad pripomínajúca hladkú kakaovú hmotu v tvare slzy zabalená v potravinovej fólii s nenapodobiteľnou chuťou a garanciou pravého zázvoru. Podobne tak aj teplý zázvorový nápoj, ktorý počas chladnej noci padne vhod.
K chuťovkám, na ktoré sa však nie všetci turisti odvážia pristúpiť, patrí korenistá slimačia polievka. Servíruje sa v prenosných „baroch“, ku ktorým už tradične chytľavými, ba priam hypnotickými pohybmi rukou zvoláva kuchár vo veľkej bielej čapici.
V Marakéši sa nestihnete nudiť
K atrakciám Marakéša patrí okrem iného botanická záhrada Majorelle (z franc. Jardin Majorelle) pomenovaná po francúzskom maliarovi Jacquesovi Majorellovi, ktorý si uprostred nej začiatkom minulého storočia dokonca postavil honosnú pestrofarebnú vilu.
Na príťažlivom vizuále záhrady, ktorý denno-denne nadchýna tisícky turistov, sa podieľal tiež jeden z najvplyvnejších módnych dizajnérov 20. storočia Yves Saint Laurent.
Obľúbené sú tiež mestské orientálne kúpele „hammam“, miestny trh s potravinami e remeselníckymi výrobkami, Saadské hrobky, Agdalská záhrada (z franc. Jardin Agdal) či palác Bahia.