Napadlo vás niekedy zamyslieť sa nad tým, či ľudia z mexických telenoviel žijú skutočne taký život, ako prezentujú? Mexiko, pôvodca týchto „dokonalých seriálov“, vám ukáže svoju pravú tvár až po jeho návšteve. Sopečná činnosť, hurikány, chudoba, ale aj bezhraničný úsmev domácich, historické poklady pod ochranou UNESCA, lákavé pláže, vodopády, skoky do vĺn a tradičné tortilly s tequillou či pulque – takto vás privíta Mexiko, rodisko sladkých príbehov.
Spojené štáty mexické, resp. Mexiko, ležia v južnej časti Severnej Ameriky. Patria medzi latinsko-americké štáty a celú krajinu každoročne navštívi okrem turistov aj množstvo zemetrasení a sopečná činnosť. Najznámejšia sopka Mexika, ako si iste pamätáte z hodín zemepisu, je Popocatepetl. Táto sopka je zároveň aj druhým najvyšším vrchom Mexika. Od hlavného mesta Mexico City je vzdialená len 70 km, čiže sa dá ľahko spozorovať aj z kultúrneho centra. I napriek tomu, že v roku 2000 boli okolité mestečká z blízkosti sopky evakuované, väčšine návštevníkov nič nebráni tomu, aby si pozreli túto „veľmoc“ zblízka.
Turisticky atraktívne Mexiko vás s radosťou privíta svojou záhadnou civilizáciou, ktorá má počiatky v dávnej minulosti. Monte Albán – centrum civilizácie Zápotekov – odhalí svoju pravú tvár už pri prvom pohľade. Nachádza sa tu mnoho koloniálnych stavieb, z ktorých priam dýcha latinská história. Jedným z nich je i slávny pyramídový komplex Cichén Itzá s najznámejším Kukulcánovým chrámom El Castillo. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na Chrám jaguárov, či Chrám Tzompantili. Celý tento komplex je zapísaný v zozname UNESCO.
Príjemné teploty i hurikány
Mexiko si ako cieľovú destináciu na predĺženie leta vyberajú hlavne tí, ktorí nemajú radi slovenské zimné počasie. Celoročne sa tu pohybujú len plusové teploty, pričom v lete vystúpia na 20-30°C a v zime na príjemných 12°C. Táto teplomilná krajina sa všeobecne neodporúča navštevovať na jeseň, kedy sa tadiaľ premáva mnoho hurikánov a ak netúžite po zážitku zo stretnutia s tornádom, októbrovej dovolenke v Mexiku sa radšej vyhnite.
Svojráznej klíme Mexika sa prispôsobila aj poľnohospodárska výroba, ktorá bola neraz reprezentovaná v spomínaných telenovelách. Káva, cukrová trstina, tabak a kakao, plodiny zbierané nie vždy v najvhodnejších platových podmienkach domácich, ktorí prežijú väčšinu života na plantážach s týmto exportným tovarom.
Bohatstvo chudobných
Aj napriek rôznym obmedzeniam sa vám Mexiko ukáže v podobe vnútrozemských miest a dedín. Napriek okrajovým bohatším štvrtiam, tu uvidíte chudobu na každom kroku sprevádzanú úsmevom domácich. Áno, úsmevom. A práve tu sa začína tá pravá mexická telenovela, kde si bohatý chlapec z mesta nájde dievča z chudobnej mexickej štvrte. Nenájdeme tu žiadnu módnu dokonalosť ani vystajlovaných domácich. Pri prechádzke vnútrozemskými dedinkami na vás budú pozerať ľudia so spokojnosťou v očiach. A to aj napriek tomu, že sedia pred chatrčou, ktorá vyzerá, akoby mala každú hodinu doslúžiť. Čo sa skrýva za ich pohľadom? Zistíte to ľahko, už len keď ich turista pozdraví, milo začnú konverzovať vo svojom materinskom jazyku a ani neviete ako a ste zapletení v rozhovore o ich rodine, priateľoch, známych. Koniec- koncov v Mexiku sú všetci jedna veľká rodina.
Mexické pobrežie
K Mexiku patria aj krásne pláže, domáci tmavšej pleti a veľké turistické centrá. Najznámejšou je pláž Acapulco či slávne večerné predstavenie na La Quebrada, kde sa odohrávajú skoky do vĺn oceánu z takmer 30 metrov. Za najväčšie turistické centrum sa považuje Cancún, rušné stredisko, ktoré je poznačené stopami amerického štýlu. Každoročne ho navštívi okolo dvoch miliónov turistov, ktorí si prichádzajú vychutnať biely piesok na čistých plážach. Pobrežie Mexika je síce bezpečné, avšak postihnuté typickou modernou kultúrou. Tieto miesta sú vhodné pre rodiny, ktoré chcú zažiť dobrodružstvo latinskej Ameriky a pri tom neopustiť svoj pohodlný životný štýl.
Najkrajšie spomienky vo vás zanechá cesta, ktorá vedie od pobrežia Kalifornského zálivu medzi Los Mochies a Chihuahua. Lemuje ju totiž 88 tunelov, 38 mostov, korytá malých kaňonov a vežových útesov. Za týmito neosobnými číslami sa ale skrývajú nádherné prírodné scenérie, ktoré zanechajú spomienky na Mexiko na celý život.
Ak ste si vybrali Mexiko pre jeho nádherné pláže, tak určite nevynechajte mesto Acapulco, perlu Pacifiku, vynímajúce sa na pobreží Karibiku. Toto moderné mesto je raj pre mladých. Dlhé uličky popri mori plné barov, reštaurácií, pubov, kde sa začína nočný život Acapulca. Nejeden návštevník vyskúša na vlastnej koži pocit latinsko-amerických tancov, ktoré tu mexický lektori v letnom období vyučujú v každej väčšej reštaurácii. A ešte jeden tip na návštevu – druhé najväčšie vodopády na svete – Basaseachic Falls. Ich výška je 245 metrov a nachádzajú sa približne 140 km od mesta Creel. Jeden z najväčších skvostov Mexika, kde si určite prídu na svoje milovníci prírody. Už pri prvom pohľade na vodopády pocítite neuveriteľnú energiu, ktorá k vám prúdi prostredníctvom vody.
Kulinárska bodka
Ak by ste sa náhodou chceli dostať do nálady ako domáci obyvatelia, určite vyskúšajte známe alkoholické nápoje typu tequilla a pulque. Vyrábajú sa z miazgy maguey, pije sa tu tiež veľa piva a typicky latinského vína. Tieto nápoje si môžete vychutnať spolu s domácimi v typických malých puboch v každej uličke väčšieho mesta Mexika. Vodu radšej nepite – aspoň tú z vodovodu.
Pri návšteve Mexika sme ochutnali aj národné jedlá v útulných mexických reštauráciách, ktoré sú sústredené okolo bôbov, tortilly a chilli korenia. Frijoles, resp. fazuľové bôby, vám naservírujú v rôznych podobách, väčšinou varené. Určite neodporúčam konzumáciu v pouličných stánkoch, vzhľadom na hygienu, existujú tu veľké siete rôznych reštaurácií, ktoré sú primerané lacné. Samozrejme s veľkým šťastím tu natrafíte aj na starý – známy, overený McDonald.
V krajine sa platí mexickými pesos, ktoré si môžete zameniť v bankách a v zmenárňach označených ako „Casas de cambio“. A šte jeden tip – v nedeľu sú všetky štátne múzeá v Mexiku otvorené zadarmo, a pre študentov s medzinárodným preukazom sa dá vybaviť aj cez týždeň až 50% zľava. Na záver už len „Buen viaje para descubrir México“ (Šťastnú cestu pri poznávaní Mexika).
Autor: Monika Magátová