Miluješ atmosféru vianočných trhov? Prinášame ti týchto TOP 8 v Európe

Christmas market in Vienna
Traditional christmas market in Vienna, Austria Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ponor sa do kúzla Vianoc na tých najkrajších európskych trhoch. Od starobylých trhov v Nemecku až po voňavé uličky v Bruseli – tieto trhy ponúkajú nezabudnuteľné zážitky plné svetiel, darčekov a tradičných pochúťok.

1. Wroclaw, Poľsko

24.november – 7.január

Vianočný trh vo Wroclave je naozaj obrovský a ponúkne ti všetky dobroty na aké si len spomenieš. Nájdeš tu stánky s klobásami, rôzne vianočné atrakcie, sladké dobroty až po stánky s vianočnými remeselnými výrobkami. Staré mesto sa v zimnom období mení na rozprávkovú kulisu, obzvlášť keď na jeho ulice začne padať sneh. Jednou z unikátnych tradícií týchto trhov sú vianočné šálky na varené víno, ktoré sú každoročne navrhované špeciálne pre daný rok.

Wroclaw, Poland - Winter Christmas Market
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

2. Budapešť, Maďarsko

18.november – 31.december

Budapeštianske vianočné trhy sa uskutočňujú na dvoch námestiach: na námestí Vorosmarty a námestí pred Bazilikou svätého Štefana. Námestie Vorosmarty sa nachádza priamo v centre mesta a usporadúvajú sa tu najstaršie budapeštianske vianočné trhy. Nájdeš tu množstvo stánkov s občerstvením, remeselných obchodov a bezplatných koncertov. Námestie pred Bazilikou má všetko vyššie uvedené, ale s miernym náskokom: Vianočné laserové projekcie na samotnej bazilike a klzisko, uprostred ktorého je veľký vianočnéhý stromček.

Decorated street at christmastime befor the Saint Stephen's Basilica
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

3. Ljubjlana, Slovinsko

1.december – 2. január

Charakteristické pre Ljubljanské vianočné trhy sú bohato zdobené stánky ponúkajúce širokú škálu remeselných výrobkov a tradičných slovinských jedál a nápojov. Môžeš tu ochutnať všetko od pečených gaštanov po varené víno, ktoré ťa zahreje v chladných zimných dňoch. Trhy v Ljubljane sú známe svojou očarujúcou sviatočnou atmosférou, ktorá je doplnená tisíckami blikajúcich svetiel a vianočnými dekoráciami, rozprestierajúcimi sa po celom meste. Ljubljana ponúka počas vianočnej sezóny aj rôzne kultúrne podujatia, živú hudbu a vystúpenia.

Romantic Ljubljana's city center decorated for Christmas holidays. Preseren's square, Ljubljana, Slovenia, Europe
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

4. Drážďany, Nemecko

29.november – 24.december

Drážďanský vianočný trh, známy ako Striezelmarkt, je najstarším v Európe a pýši sa tradíciami, ktoré sa datujú až do 15. storočia. Návštevníci si môžu vychutnať širokú škálu tradičných nemeckých jedál a remesiel, vrátane obľúbeného štólového koláča a vareného vína​​.

Panorama of dresdener christmas market in the snow
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

5. Viedeň, Rakúsko

10.november – 23.december

Vianočné trhy vo Viedni sú známe svojou eleganciou a nádhernými dekoráciami. Obzvlášť trh pri zámku Schönbrunn a vianočný trh pri radnici ponúkajú pôsobivé vianočné osvetlenie a bohatý výber tradičných rakúskych pochúťok, ako sú vanilkové rohlíčky a Wiener Schnitzel​​.

Rathaus and Christmas market in Vienna
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

6. Salzburg, Rakúsko

23.november – 1.január

Salzburský vianočný trh, s jeho UNESCO chráneným starým mestom, barokovými fasádami a stredovekým hradom, ponúka nezabudnuteľnú adventnú oslavu. Okrem sladkých pochúťok sú tu aj hudobné vystúpenia a verejné spievanie kolied.

Salzburg, Austria.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

7. Štrasburg, Francúzsko

24.november – 24.december

Štrasburg, často označovaný ako „hlavné mesto Vianoc“, je domovom jedného z najkrajších vianočných trhov vo Francúzsku. Jeho malebné staré mesto a polodrevené domy vytvárajú dokonalú kulisu pre pohodovú vianočnú atmosféru​​.

Christmas time in Colmar, Alsace, France
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

8. Brusel, Belgicko

24.november – 31.december

Vianočné trhy sa v Bruseli rozprestierajú na námestiach Grand-Place, Bourse, Place Sainte-Catherine a Marché aux Poissons s klziskami, éterickou hudbou a svetelnými šou, obrovským vianočným stromčekom a kilometrovým radom s viac ako 200 drevenými chatkami pokrytými snehovou prikrývkou, v ktorých sa podávajú opečené vafle, hrejivé varené víno a samozrejme belgické pivo a čokoláda.

Magic Christmas light at Brussels Grand Place Belgium, Europe, Brussels Christmas Market
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom