Môže tento turistický raj zmiznúť v mori? Sopka v pohybe desí vedcov aj obyvateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Santorini a sopka. Biela kupola a zvonica s výhľadom na modré more v tradičnej stredomorskej dedinke, obklopená ružovými kvetmi.
Turistický raj so sopečnými útesmi a bielymi domčekmi skrýva pod povrchom spiacu sopku. Nové výskumy odhaľujú, aké riziko predstavuje ďalšia možná erupcia. Foto: GettyImages

Milióny turistov si tu každý rok fotia západy slnka a popíjajú víno na terasách – no len málokto si uvedomuje, že to všetko sa odohráva na okraji obrovskej sopky. A tá sa môže opäť prebudiť.

Grécky ostrov Santorini, ikonický svojimi bielymi domčekmi a výhľadmi na nekonečné modré more, má pod svojimi dlažbami tikajúcu bombu. Milióny turistov si tu každý rok fotia západy slnka a popíjajú víno na terasách – no len málokto si uvedomuje, že to všetko sa odohráva na okraji obrovskej sopky. A tá sa môže opäť prebudiť.

Pod krásou sa ukrýva kolosálny kráter

Pred tisíckami rokov došlo k erupcii tak silnej, že roztrhla celú horu a zanechala po sebe tvar podkovy – dnešné Santorini. Geológovia hovoria o jednej z najsilnejších erupcií v histórii. A práve tam sa dnes nachádzajú luxusné hotely, Airbnb s vírivkami a vinice na sopečnej pôde.
Pod tým všetkým sa však stretávajú dve tektonické platne – a keď sa začnú hýbať, celý ostrov sa trasie.

Nedávno sa presne to stalo. Zemetrasenia prebudili spomienky na minulé hrôzy – a spustili vlnu paniky. Takmer polovica z 11 000 obyvateľov Santorini opustila svoje domovy. Oživil sa tak starý strach, že sopka nemusí byť len dekoráciou na pohľadniciach.

Výskumná misia v hĺbke 300 metrov

Britská výskumná loď Discovery sa vydala na prieskum pod hladinu. Na jej palube je tím vedcov z celého sveta, vedený profesorkou Isobel Yeo – špecialistkou na podmorské sopky, ktoré tvoria až dve tretiny všetkých sopiek na Zemi. Ich pohyb je však záhadou.
Sú mimo dohľadu, mimo mysle,“ hovorí vedkyňa. A práve to je nebezpečné. Ľudia si zvykli, že Santorini vyzerá pokojne, a preto podceňujú jeho potenciál.

Na dne mora bublajú horúce prieduchy – trhliny, ktoré uvoľňujú horúcu vodu a plyny. Miestami to vyzerá ako zo sci-fi filmu – oranžové skalné výčnelky, tajomné výpary a zlatisté nánosy. Vedci tu spúšťajú robota, ktorý odoberá vzorky, aby zistili, čo sa deje pod povrchom.

Čo môže spôsobiť výbuch?

Otázka nie je či sopka opäť vybuchne. Otázka je kedy. Posledná väčšia erupcia bola v roku 1950, no v roku 2012 sa ostrov „nafúkol“ – znak toho, že magma sa tlačila do komôr pod zemou.
Sme ukolísaní falošným pocitom bezpečia,“ hovorí Isobel. Ako dôkaz spomína najväčšiu podvodnú explóziu Hunga Tunga v roku 2022, ktorá vytvorila cunami, spôsobila otrasy cítené až vo Veľkej Británii a navždy vymazala niektoré tichomorské ostrovy z mapy.

Na Santorini aj v jeho okolí – napríklad pri sopke Kolombo len 7 km od pobrežia – už vedci identifikovali pohyby tekutiny v podloží. Tie spôsobujú mikrozemetrasenia, ktoré sú tichým varovaním.

Veda, ktorá zachraňuje životy

Výsledkom misie budú podrobné mapy geohrozieb, ktoré si prevezme grécka agentúra civilnej ochrany. Profesorka Paraskevi Nomikou, ktorá pochádza priamo zo Santorini, je ich súčasťou. Ako dieťa počúvala od starého otca príbehy o zemetraseniach. Dnes sa podieľa na výskume, ktorý má ochrániť ďalšie generácie.

Robíme vedu pre ľudí,“ hovorí. „Chceme, aby sa cítili bezpečne.“

Napriek vedeckému pokroku, riziko úplne nezmizne. V súčasnosti ide najmä o informovanosť – aby v prípade blížiacej sa erupcie vedeli ľudia, kam utiecť a čo čakať.

Keď raj prestane byť idylický

Fotografka Eva Rendl, ktorá sa špecializuje na svadby na Santorini, musela ostrov dočasne opustiť, keď ho vo februári zasiahli zemetrasenia. „Bolo to čoraz intenzívnejšie, až som sa rozhodla odísť s dcérou,“ hovorí. Po návrate zistila, že turizmus je slabší – hostia zrušili rezervácie, podnikanie sa spomalilo.

Turistka Janet z Británie tvrdí, že jej polovica priateľov výlet zrušila. Sama však ostala. „Vďaka vedeckým upozorneniam a správam sa cítim o niečo istejšie,“ hovorí.

A hoci riziko pretrváva, Santorini stále priťahuje. Dvojica z Lotyšska si tam nedávno povedala áno – a zámerne sa vzali práve pri sopke.
Vlastne sme to tak chceli – svadba s výhľadom a s vedomím, že pod nami drieme príroda,“ povedal Tom s nevestou Kristínou.

Krásny, no krehký ostrov

Santorini je snom na pohľad, ale pod ním sa ukrýva niečo, čo môže všetko zmeniť v priebehu minút. Výskum, ktorý dnes vedci robia, môže v budúcnosti rozhodnúť o tom, či sa tento sen raz nezmení na nočnú moru.
Až nabudúce budete stáť na útese nad kalderou a obdivovať výhľad, spomeňte si – pod vašimi nohami dýcha jedna z najmocnejších síl Zeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať