Pozorovanie živočíchov na Galapágoch, jordánske mesto Petra, vytesané do skaly, kvitnúce holandské záhrady či čerešne v japonskom Kjótó a úchvatný región Cinque Terre, to sú naše cestovateľské tipy pre vás na apríl. Nezabudnuteľný zážitok zaručujeme, dajte si poradiť!
V našich končinách je pre apríl typická jar, voňavé pestré kvety a prebúdzajúca sa príroda. V horúcich krajinách zas ešte nie je tak neúnosne teplo, takže ak vaším cieľom nie je vypekanie sa na pláži, ale objavovanie a spoznávanie, práve teraz je najvhodnejší čas vyraziť. Vybrali sme pre vás top atrakcie, ktoré by ste si v apríli nemali nechať ujsť!
Kvitnúce čerešne v japonskom meste Kjótó
Mesto gejší, ale aj kvitnúcich stromov. Veľmi dôležité v japonských tradíciách. Jar tu znamená aj obľúbený Festival čerešňových kvetov. Správy o tom, kedy začnú kvitnúť, dokonca vydáva meteorologický ústav. Najznámejšia čerešňová alej, po ktorej sa v tomto období prechádzajú stovky miestnych aj cudzincov, sa nazýva Cesta mudrcov.
Pozorovanie zvierat. starých ako svet sám, na Galapágoch
Darwin ich nazval pekelnými záhradami. Súostrovie Galapág v Južnej Amerike naozaj môže pripomínať peklo. Alebo aspoň krajinu, ktorú absolútne nepoznáme a totálne nás zmätie. Nič tu totiž nie je také, na aké sme zvyknutí. Tisícročia izolácie tu umožnili samostatný vývoj druhov. Endemických je tu až 90 % plazov, 80 % vtákov a 40 % rastlín. Možno budete mať šťastie a stretnete jedného zo zástupcov najväčších z obrovských korytnačiek – aj samotný názov galapago znamená v španielčine korytnačka. Každú výpravu musí kvôli ochrane unikátnej prírody sprevádza autorizovaný prírodovedec.
Rozkvitnuté Holandsko
Jar znamená pre Holanďanov hlavne rozkvitnuté tulipány. A ďalšie farebné voňavé kvietky. Desiatky, stovky, tisícky kvetov. V záhradách Keukenhof pri meste Lisse ich kvitne viac ako sedem miliónov! A sú to vraj najkrajšie jarné záhrady na svete. Medzi rôznofarebnými záhonmi sa môžete prechádzať celý deň. Navyše, v sobotu 20. apríla majú v Holandsku Kvetinový sprievod. Jeho trasa má štyridsať kilometrov a diváci si môžu okrem kvetov pozrieť aj celé alegorické vozy s bohatými dekoráciami.
Stratené Ružové mesto
Archeologické nálezisko, mesto vytesané do skál purpurovej farby. Nech ste videli akékoľvek fotografie, realita vás ohromí. Hovorí sa, že je to mesto spolovice tak staré ako večnosť. Iná povesť zas hovorí o Petre v Jordánsku ako o stratenom meste. Hoci si ho budú s vami pravdepodobne prezerať davy ďalších návštevníkov, budete sa cítiť ako objavitelia, ktorí Petru v roku 1812 našli uprostred vyprahnutej pustatiny púštneho údolia Vádí Rúm. Nedali sa odradiť úzkym kaňonom Síq nepriazňou moslimského obyvateľstva.
Cinque Terre medzi nebom a morom
Krajina zavesená medzi morom a oblohou, takmer neobývateľná, kým ju po stáročia neformovali jej obyvatelia do prijateľnej podoby. Mestečká tu balansujú na strmých skalných útesoch a ich kostolíky, umiestnené na miestach s výhľadom do okolia, vyrážajú dych. Taliansky región Cinque Terre je najkrajší práve v apríli. Počasie je stále a slnečné, ale ešte nie je príliš horúco. Na auto zabudnite, cesta nevedie priamo po pobreží a prišli by ste o mnoho krásnych pohľadov. Medzi piatimi mestečkami s romantickými názvami Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare vedie cestička vytesaná v skalnej stene. Kto je unavený, môže využiť vlak alebo loď.