Netradičný Loštický betlehem, ktorý prekvapuje. Nájdete v ňom okrem osobností i vraha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaroslav Beneš, umelecký rezbár v historickom oblečení, stojí pred svojím unikátnym loštickým betlehemom plným drevených figúrok a detailne prepracovaných scén, ktoré sú súčasťou pohyblivého betlehemu.
Jaroslav Beneš, tvorca Loštického betlehemu, predstavuje svoje majstrovské dielo plné biblických i historických postáv, ktoré oživujú Moravu v jedinečnom drevenom prevedení. Foto: Pavol Urbánek

„Z lásky a viery vytváram krásu a idem v šľapajach dávnych umelcov využívajúc širokú paletu ich prejavov,“ hovorí ľudový rezbár s renesančnou dušou v tele, Jaroslav Beneš z Loštíc, ktorý je autorom unikátneho Loštického betlehemu. Nájdete v ňom okrem biblických postáv aj speváka Karla Kryla, Tomáša Baťu či najznámejšieho väzňa Kajínka.

Loštice, mestečko preslávené olomouckými syrčekmi, ukrýva zaujímavosť, ktorá fascinuje nielen domácich, ale aj návštevníkov zo širokého okolia – pohyblivý drevený betlehem rezbára Jaroslava Beneša. Tento netradičný drevený skvost, na ktorom Beneš pracuje od roku 1994, obsahuje viac ako 300 figúrok vyrezaných prevažne z lipového dreva. Tvoria ho nielen tradičné biblické postavy, ale aj známe moravské osobnosti z histórie i súčasnosti. No nájdete tu tiež miestnych obyvateľov mesta Loštice. „Betlehem je takou malou drevenou kronikou,“ prezrádza Jaroslav Beneš. Čím vás tento unikát prekvapí?

Kronika Moravy vytesaná do dreva

Keď ma niekto zaujme, tak ho urobím. Ľudia mi často poskytujú tipy na postavy,“ vysvetľuje Beneš, ako sa jeho betlehem stal záznamom života v regióne. „Je tu môj zubár, sused, miestny zlatník a mnohí ďalší obyvatelia Loštíc a okolia,“ hovorí.​

Loštinský betlehem Jaroslava Beneša
Loštický betlehem Jaroslava Beneša. Foto: AS Betlehem Loštice

Medzi postavami v betleheme nájdete tiež maliara Alfonsa Muchu, zápasníka Gustava Frištenského, maliara a ilustrátora Adolfa Kašpara, Tomáša Baťu či Karla Kryla, ale aj kontroverzného Jiřího Kajínka, ktorého figúrka visí na tenkej koženej šnúrke, akoby práve utekal z okna mírovskej väznice​. „Kajínka som musel urobiť veľmi malého, aby sedel k mierke hradu Mírov, ktorý je v pozadí,“ dodáva loštický rezbár, ktorý má vrelý vzťah k drevu už od detstva​. Podľa neho vás drevo sprevádza od kolísky až po rakvu a toto je jeho poslaním. Tvorím podľa svojich vízií a snov a tie ma priviedli do takého extrému, že som si z bytu urobil dielňu a výstavnú sieň. Mal som predstavy, aby som napríklad otvoril dom ľuďom. Takže so mnou žiadna žena nemôže vydržať. Keď vám chodia davy ľudí do domu, nie je to nič pre ne,“ vysvetľuje Beneš. Tú, ktorá s ním vydržala najdlhšie, zvečnil v podobe strážneho anjela namaľovaného na stene nad betlehemom. „Vydržala so mnou 27 rokov, tak som ju nechal namaľovať maliarom na stenu,“ dodáva.

Najväčšou figúrkou v loštickom betleheme je postava známeho hanáckeho obra Jozefa Drásala, ktorý meral 242 centimetrov a vážil 186 kilogramov. Tu meria 15 centimetrov. Za zmienku stojí tiež postava skladateľa Leoša Janáčka, ktorá v ruke zviera srdce s husľovým kľúčom. „Bola vyrezaná z jablone, ktorú zasadil sám Leoš Janáček,“ vysvetľuje Beneš.

Všetky figúrky z Benešovho betlehemu majú svoj rodný list a často aj relikviu. „Od Muchovho vnuka som získal gombík z kabáta, od Krylových príbuzných zas strunu z jeho gitary. Tieto detaily dávajú figúrkam dušu,“ prezrádza Beneš​. „Niekoho urobím staršieho, niekoho mladšieho. Figúrky majú 9 centimetrov. Keďže tvár má iba centimeter a musíte sa trafiť do podoby dotyčnej postavy, ktorú chcete stvárniť, je to dosť ťažké,“ dodáva.

Príbehy vyryté do dreva

Každá postavička v Benešovom betleheme nesie svoj príbeh. Napríklad Alfons Mucha drží štetce a paletu, zatiaľ čo pri jeho nohách leží originálny kľúč od vily v pražskom Bubenči. Postava Tomáša Baťu nesie topánky, symbol jeho obuvníckeho dedičstva. Medzi najzaujímavejšie patrí figúrka Karla Kryla, vysoká len 8,5 cm, ktorá bola zapísaná do českej knihy rekordov ako najmenšia figúrka tejto legendy​.

Snažím sa vystihnúť to, čo je pre každého typické. Napríklad Frištenského som vyrezal so sudmi, pretože jeho manželka bola dcérou prvého sládka litovelského pivovaru,“ hovorí Beneš​.

Živý betlehem plný pohybu a zvuku

Loštický betlehem Jaroslava Beneša však nie je len statický. „Deň a noc sa striedajú každé tri minúty, zvuky oživujú atmosféru. Napríklad kohút, ktorý kikiríka, má hlas susedovho kohúta,“ smeje sa Beneš​. Pohybujúce sa figúrky a svetelné efekty dodávajú betlehemu magickú dynamiku, ktorá očarí každého návštevníka.

Pri vstupe vás privíta Líška Bystrouška, ktorá podľa miestnych legiend kradla po okolí zo zabíjačiek. „Líška je pre tento kraj symbolická. Môj dedo o nej rozprával príbehy, a tak som ju vyrezal aj s loštickým pohárom a jaternicou, ktoré ukradla,“ vysvetľuje rezbár​. „Dedo mi vždy hovorieval ´Všetko poriadne zjedzte. To otec vám doniesol od Líšky Bystroušky, ktorú stretol pri lese.´ A my sme všetko vždy zjedli. Aj tvrdý chlieb, ktorý by nám inak nechutil, lebo sme verili, že jedlo od Líšky Bystroušky má čarovnú moc. Takže s tou líškou sme žili,“ spomína na detstvo loštický rezbár, ktorý sa narodil v Šumperku.

Najmenší betlehem v Čechách

Okrem veľkolepého Loštického betlehemu Jaroslav Beneš vytvoril aj dielo, ktoré je zapísané v Českej knihe rekordov v Pelhřimove ako najmenší betlehem v Čechách. Toto miniatúrne dielo má výšku len dva centimetre a dva milimetre, dĺžku štyri centimetre a jeden milimeter. Obsahuje šesť biblických obrázkov, pričom malý Ježiško meria iba sedem milimetrov.

Najmenší betlehem v Čechách
Najmenší betlehem v Čechách od Jaroslava Beneša. Foto: AS Betlehem Loštice

Adventná tradícia, ktorú musíte zažiť

Benešov betlehem sa každoročne otvára verejnosti počas adventu, od 1. decembra do 6. januára. Na adrese Moravičanská ulica č. 439 v Lošticiach si ho môžete prezrieť denne od 14:00 do 18:00 hod. Najnovšie pribudla do betlehemu i postava samotného rezbára. „Ľudia sem chodia radi každý rok. Ak by som tu nebol ja ako figúrka, vraj by už sem neprišli, preto som musel do betlehemu pridať aj sám seba,“ hovorí s úsmevom.​ Okrem netradičného betlehemu tu nájdete množstvo krásnych vyrezávaných predmetov, no i vtipných vecí. „Neďaleko mám zberný dvor a vždy si prinesiem odtiaľ nejakú hlúposť, ku ktorej ma niečo potom napadne,“ smeje sa loštický rezbár Jaroslav Beneš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať