Nevysvetliteľné skalné útvary na Slovensku, ktoré sú svetovým unikátom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nevysvetliteľné skalné útvary na Slovensku
Brusnianske gule, zdroj foto: www.instagram.com

Naša krajina ešte stále neprezradila o sebe veľa tajomstiev. Alebo ich jednoducho prehliadame. Presne tak ako tieto nevysvetliteľné skalné útvary na Slovensku, o ktorých mnohí z vás netušia.

Vedeli ste, že ojedinelý výtvor prírody na našej planéte, ktorého vznik si geológovia nevedia vysvetliť, nájdete práve na Slovensku? Presnejšie v pieskovom lome na severnom výbežku pohoria Vtáčnik. Pri obci Chrenovec-Brusno, ktorá sa nachádza medzi Handlovou a Prievidzou, sa nad cintorínom povaľujú zaujímavé pieskovcové útvary, ktoré sú známe ako Brusnianske gule. Skalné a pieskové gule, hamburgery, hríby či baretky sú zvláštny prírodný fenomén, ktorý doteraz nemá jednotné vedecké vysvetlenie.

Nevysvetliteľné skalné útvary  – dôkaz mora pred 40 miliónmi rokmi?

Okrúhle alebo elipsovité skaly majú rôznu veľkosť.  Od desať centimetrov až do dvoch metrov. Zaujímavosťou je, že niektoré guľôčky napriek malej veľkosti ( cca 10 centimetrov) vážia až 3 kilogramy. Zvláštne kamene sú pozostatkom po ťažbe piesku, ktorá tu bola v minulosti. Vďaka ťažbe sa aj tieto nezvyčajné prírodné úkazy odhalili svetu. Pravdepodobne sú dokladom ústupu mora z územia horného Ponitria počas starších treťohôr, asi pred 40 miliónmi rokmi a vznikali v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne. Na tomto tajomnom mieste nájdete vypínať sa do výšky i pieskovcovú stenu s reliéfmi vymodelovanými vodou.

Kamenné gule v Megoňkách
Kamenné gule v Megoňkách, zdroj foto: www.instagram.com

Kamenné gule v Megoňkách na Kysuciach

Podobný svetový unikát, ktorého pôvod je záhadou objavíte aj na Kysuciach. Kamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Čadca – Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablunkova. V 80. rokoch 20. storočia sa po odstrele horniny v kameňolome, v ktorom sa vykonávala ťažba kameňa na úpravu horských bystrín, odhalili okrúhle gule s priemerom od 10 až po 260 cm. Tieto útvary sú známe ako kamenné gule v Megoňkách. Na západ od nich existujú ďalšie guľovité a elipsovité skaly medzi chotármi Zajacovci, Janeskovci a Na rieke, kde sa nazývajú Klokočovské skálie.

Ak sa rozhodnete na vlastné oči vidieť tieto unikáty, ku kamenným  guliam v Megoňkách vedie náučná cyklotrasa Geopark Megoňky – Šance.

K Brusnianskym guliam bol zas vybudovaný náučný chodník, ktorý začína v obci Chrenovec – Brusno. Nájdete tu miesta pre oddych a ohniská, kde môžete obklopení prírodou a zvláštnymi kamennými dubákmi či guľami načerpať energiu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať