New York: Unavené mesto s veľkými pľúcami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
New York: Unavené mesto s veľkými pľúcami
Pravý newyorský taxík Júlia Poláková

Každý milovník cestovania má vo svojich predstavách ukryté miesta, ktoré chce počas života navštíviť. Vzrušujúca príchuť orientálnych krajín, južansky horúce destinácie či severské štáty s ekologickým spôsobom života – všetky vysnívané krajiny, ktoré oči dobrodruha nevideli, budú svojím spôsobom fascinujúce.Keď sa však Európan rozhodne zbaliť kufre a vydá sa na preteky s cieľovou rovinkou v New Yorku, je to zas o čosi iný príbeh.

Mekka popularity

„New York, New York…“, spieva sa v Sinatrovej piesni. Tá však nie je ani zďaleka jediným spôsobom, akým sa my, Východoeurópania, dozvedáme o tomto americkom meste snov. V New Yorku sa odohrali tisícky filmových scén – natočili tu Raňajky u Tiffanyho, West Side Story, muzikál Hello, Dolly!, ale aj oveľa novšie snímky ako Moje čučoriedkové noci, Warholka či pre ženské publikum stvorený Sex v meste. Zrátať všetky scenáre ušité populárnemu veľkomestu na mieru, by jednoducho bolo veľmi ťažké. V prípade amerických filmov je vhodnejšie spýtať sa, ktorý film tu nenakrútili? Nehovoriac o hviezdach šoubiznisu, ktoré tu žili, žijú alebo budú žiť. S New Yorkom sa skrátka popularita spája, je v ríši amerických veľkomiest na top priečke a ešte dlho to tak bude.

Domov maximalistov

New York: Unavené mesto s veľkými pľúcami
Central Park z leteckých záberov www.rsvlts.com

New York však nemajú v obľube len filmoví tvorcovia – oduševnene o ňom píšu spisovatelia, je ústredným motívom fotoreportáží, malieb i darčekových predmetov. Behajú cezeň maratónci, po jeho predvádzacích mólach sa prechádzajú modelky s najzvučnejšími menami. Vznikajú o ňom básne, je dennodenne svedkom svadieb, rozchodov, smiechu i plaču, ale aj zmien ročných období, ktoré tu prežíva snáď najrozmanitejšia mozaika národností z celého sveta. O New Yorku snívajú tí, čo nie sú minimalisti, ale aj takí, ktorí túžia dosiahnuť čosi veľké. Prečo asi New York prezývajú „Veľké jablko“? Otázkou je, čo robí túto metropolitu natoľko žiadanou, čo ju dostáva do snov toľkých ľudí? Odpoveď dá každému až vlastná skúsenosť.

More žltých taxíkov a ostré lakte

Vidieť New York na vlastné oči je skrátka iné. Je to ako stáť uprostred oázy v púšti a neveriť, že sa ju vysilenému turistovi podarilo nájsť. Obrovské sklené budovy v centre sa týčia všade naokolo a vytvárajú pri chôdzi dojem bludiska. To je však pohľad cudzinca, ženy z  európskeho prostredia, ktorá zažila ruch veľkomesta tak maximálne v Londýne. Newyorčania to pochopiteľne vnímajú inak – ich spôsob, akým sa vyrovnať s presunmi v dopravnej špičke, je priam brilantný. Zatiaľ čo vy máte na chodníku pocit, že sa strácate v ruchu a nestíhate až príliš krátke intervaly semafórov, pre nich všetko akoby zázračne fungovalo.

Horšie je to však s autami. V tomto americké filmy výnimočne vôbec nezveličujú. Ísť taxíkom okolo piatej poobede je čistá samovražda. Trúbenie klaksónov a more žltých áut s vodičmi tmavšej farby pleti – to sú cesty v New Yorku po skončení „šichty“. Kasové trháky nezavádzajú ani v ďalšom. Hvízdanie a povel „Taxi!“ je reálnou súčasťou uponáhľanej atmosféry.

Roztrúsené oázy pokoja

New York: Unavené mesto s veľkými pľúcami
Legendárna reštaurácia Bubba Gump Shrimp Co. inšpirovaná filmom Forrest Gump Júlia Poláková

Ten, kto vyhľadáva pokoj, ticho a usporiadanosť, by bol v New Yorku na zlej adrese. A práve tá trocha ticha môže niekomu pri expresnej návšteve mesta chýbať. Nezastaviteľná rýchlosť, v intervaloch sa opakujúci chaos a miestami neovládateľný temperament veľkomesta, ktoré do seba človek po celom dni v uliciach nasaje, sú na sklonku dňa priam ťaživé. Po večeroch sa vám môže stať, že budete cítiť vyčerpanosť, no zďaleka nie iba fyzickú. Unavené budú najmä vaše zmysly. Je ťažké stráviť naraz toľko vnemov, koľko „Veľké jablko“ ponúka.

Aby však, ako sa hovorí, ostala rovnováha zachovaná, menu mesta New York má chody, ktoré naopak pohladia dušu. Nezabudnuteľne chutné jedlo a sympatická obsluha čaká na svojho ďalšieho zákazníka v reštaurácii inšpirovanej príbehom Forresta Gumpa a jeho biznisom s krevetami, Bubba Gump Shrimp Co., umiestnenej priamo na Times Square. Najlepšia káva, ktorú som počas celého pobytu v Amerike pila, zas vrie v presso stroji útleho stánku umiestneného na starobylej vlakovej stanici, za pultom ktorého sa rýchlo „obracajú“ traja šikovní južania. Šatku na hlave práve fotenej modelky s krásnou tvárou a nápaditým oblečením sa pokúsi zachytiť mladý fotograf, ktorého ambície siahajú do výšin a vie, že práve N.Y. mu dá príležitosť realizovať sa. Kniha v rukách éterickej bytosti, ženy oblečenej vo farebných šatách, sediacej priamo na kamennej dlažbe chodníka, ale aj rozhovor dvoch mužov končiaci sa rozpačitým smiechom a letmým dotykom. To sú oázy pokoja, ktoré treba v centre mesta hľadať. Človek potom pochopí, o čom vlastne je miestny život.

Zelené pľúca fajčiara

Po dvoch dňoch neustálej chôdze, spoznávania najvychýrenejších newyorských zákutí, ulíc a po osobnom zoznámení sa s miestami, ktoré boli dosiaľ len približným obrazom vo fantázii, si telo aj myseľ žiadajú relax. Vidieť v priebehu dvoch dní Brooklynsky most, Sochu slobody, Ground Zero, China Town, Rockefellerov mrakodrap, muzikálový Broadway, skrátka takmer celý Manhattan a bezprostredné okolie je však vzrušujúce. Ako však v neustále pulzujúcom New Yorku relaxovať počas dňa?

New York: Unavené mesto s veľkými pľúcami
Central Park z rozhľadne Júlia Poláková

Odpoveď bola celú dobu tak blízko, a hoci unavené nohy nechcene klesali čoraz bližšie k zemi, nedovolili mi nevidieť Central Park, opradený minimálne takou slávou, akou samotné mesto. S priateľmi sme si ľahli do trávy, privoňali k nej a spali. Pätnásť minút ticha, obklopený zeleňou, belasým nebom a pocitom, že svet nám nie je nič dlžný. A potom prechádzka celým Central Parkom (Kto zariadil, aby bol taký veľký? Musel to byť génius!) s jeho rozhľadňou, športovými nadšencami, vodnatými plochami, mostíkmi, nadšenými bežcami. Takmer štyri kilometre krásnej prírody. Zrazu som mala pocit, že som doma, niekde v bratislavskom lesoparku. A pritom som bola priamo v srdci hlučného, miestami už aj preklínaného New Yorku. Bol to jednoducho zázrak.

New York: Unavené mesto s veľkými pľúcami
Práce neďaleko Times Square Júlia Poláková

Tri dni je prikrátko

Jeden odkaz na záver špeciálne pre ľudí, ktorí sa chystajú, tak, ako ja, vyraziť do New Yorku len na pár dní, pretože majú aj iné americké plány- pár dni je prímálo na to, aby ste si odkrojili dostatočný kúsok z newyorského koláča. Apropo koláče. Nemali by ste odísť bez toho, aby sa vaše chuťové bunky zoznámili s pravým americkým karamelovo-vanilkovým cheesecakeom. Dajte si ho ako sladkú bodku za tým, čo volajú americký sen.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať