Nový návštevný poriadok TANAPu: Pribudli zákazy aj povinnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Strbske Pleso
Strbske Pleso (High Tatras, Slovakia) at the beginning of winter with first snow Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tatranský národný park, jeden z najobľúbenejších a najnavštevovanejších parkov Slovenska, ohlásil zavádzanie nového návštevného poriadku od 15. decembra 2023. Tieto zmeny prinášajú nové aktualizácie v dodržiavaní pravidiel, ktoré majú za cieľ zlepšiť ochranu prírody a kvalitu pobytu návštevníkov.

Zmeny v období sezónnej uzávery

Jednou z najvýraznejších zmien je skrátenie obdobia sezónnej uzávery od 1. novembra do 31. mája. Tento krok by mal poskytnúť návštevníkom väčšiu flexibilitu pri plánovaní ich výletov, pričom zároveň zachováva obdobie pre regeneráciu prírodného prostredia.

Výnimkou sú lokality ako: Juráňova dolina v Západných Tatrách – prístupná od 1. mája, a Symbolický cintorín pod Ostrvou v Mengusovskej doline,- prístupný od  30. apríla.

Treba mať na pamäti, že sa uzatvárajú trasy, ako červeno značený úsek Tatranskej magistrály od Triganu cez Popradské pleso, sedlo Pod Ostrvou, Batizovské pleso a Sliezsky dom. Ďalšia uzávera zahŕňa modrú trasu – od Štrbského plesa k Chate pod Soliskom.

Winter view of High Tatra Mountains.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Nové pravidlá pre domáce zvieratá

S cieľom ochrany divokej fauny parku boli zavedené nové obmedzenia pre psov a iné domáce zvieratá. Tieto zvieratá môžu byť prítomné len mimo špecifických oblastí (65 lokalít), ako sú lokalita svištích kolónií alebo oblasti s výskytom kamzíka.

Tieto lokality zákazu nepodliehajú

Bielovodská dolina po horáreň, Javorová dolina – po horáreň Pod Muráňom, cestou na Chatu pri Zelenom plese po Šalviový prameň, z Tatranskej Lomnice po Štart, zo Starého Smokovca po Hrebienok. So psom môžeeš ísť po Sliezsky dom z Tatranskej Polianky. Po asfaltovej ceste môžeš ísť od zastávky Popradské pleso iba ku Odbočke zimnej cesty.

Kôprová dolina je prístupná po Kmeťov vodopád, Tichá po Liptovský košiar. Tatranská magistrála je so psom prístupná len popod Západné Tatry, teda od Štrbského Plesa na západ. V Západných Tatrách môžeš ísť po Ťatliakovu chatu, na Chatu pod Náružím, po asfaltovej ceste na Žiarsku chate či z Oravíc po rázcestie Pod Umrlou.

Young chamoix (wild goats)
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Zmeny v zimnej turistike 

Zimná turistika

Organizované vysokohorská turistika je nahradená horolezectvom nižšej obtiažnosti. Pre účasť je vyžadované členstvo v horolezeckom zväze, doklad o absolvovaní príslušného kurzu a online registrácia pred začiatkom túry. Samozrejmosťou je aj mať príslušnú výstroj. Areálov, v ktorých ju potrebuješ je niekoľko, pozri si oficiálny dokument TANAP-u.

Skialpinizmus

Je povolený od 15. decembra do 15. apríla a to medzi medzi 5:00 a 19:00 hodinou v oblastiach vyhradených pre horolezectvo a v zimných turistických areáloch s minimálnou obtiažnosťou S4 podľa Traynardovej stupnice. Skialpinisti sú povinní sa predom registrovať na webovej stránke tanap.sk a musia byť členmi národného horolezeckého zväzu.

Cykloturistika

Bicyklovať je povolené len cez deň, mimo ciest I., II., a III. triedy a miestnych komunikácií. Cyklisti by mali využívať výhradne určené miesta a vyznačené cyklotrasy.

Niektoré cyklotrasy boli predĺžené –  v Bielovodskej a Kôprovej doline, Javorovej doline a v oravskej časti Tatier, zahŕňajúc Bobroveckú a Tichú dolinu. V Západných Tatrách sú pre cyklistov určené Žiarska dolina, Zuberec – Ťatliakova chata, Látaná dolina a Oravice – Bobrovecká dolina.

High Tatras in winter
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: ilustračné, SITA/AP

Novinky pre geocaching a vodnú turistiku

Geocaching a vodná turistika tiež zaznamenali rozšírenie možností a pravidiel. V období zimnej sezónnej uzávery možno geocaching vykonávať len na takých chodníkoch, ktoré nie sú sezónne uzavreté. Všetky miesta pre novo zriaďované skrýše musia byť vopred odsúhlasené správou parku.

Vodná turistika sa vykonáva na rieke Belá a na Studenom potoku, je povolená len vodákom organizovaným v príslušnom zväze. Splavovať môžete na kajaku K1 a kanoe C1, a na raftových člnoch, pričom v raftovom člne musí byť sprievodca.

Ak plánuješ stanovať v prírode počas zimy, tak môžeš len vo vyznačenom táborisku a iba ak vykonávaš viacdenný skialpinistický alebo horolezecký prechod.

Bežecké lyžovanie môžeš tiež vykonávať len na vyznačených trasách, ktoré nájdeš TU.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park