Od leta 2022 môžu turisti navštíviť vrak lode Titanic. Cena expedície sa pohybuje v astronomických výškach  

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diving on a wreck
Foto: ilustračné, Getty Images

Vidieť slávny Titanic nielen na televíznej obrazovke, ale aj na vlastné oči? V roku 2022 to bude možné! V lete sa totiž opäť plánujú výpravy k vraku svetoznámej luxusnej lode. Okrem povinného tréningu si však záujemcovia budú musieť siahnuť aj hlboko do vrecka.

Spoločnosť OceanGate plánuje v lete 2022 organizovať šesť pilotovaných expedícií k vraku Titanicu, ktorých sa môžu zúčastniť aj laici. Takzvané „Titanic Survey Expeditions“ by mali trvať desať dní a začať z Newfoundlandu. Nejde však o úplne novú ponuku – ponory pre turistov k ikonickému vraku lode sa uskutočnili už aj v roku 2021.

Ako vyzerajú expedície k vraku Titanicu?

Expedície trvajú celkovo desať dní. Okrem ponoru sa absolvujú aj potrebné tréningové kurzy, ktoré účastníkov pripravia na podmienky nad aj pod vodou.

Samotný ponor trvá šesť až osem hodín. Pilot, traja potápači a jeden expert na Titanic sa ponoria s malými ponorkami až k vraku lode v hĺbke asi 3,8 kilometra. Vďaka preskleným stenám a externým kamerám sa cestujúcim počas ponoru naskytne jedinečný pohľad na potopenú loď a rozmanitý podmorský svet.

Old chain lifting mechanism anchors on a sunken ship.
Foto: ilustračné, Getty Images

Je potrebné vyhovieť kritériám

Aby sa záujemca mohol zúčastniť expedície, musí spĺňať nasledovné predpoklady:

• Mať aspoň 18 rokov (na začiatku expedície)

• Žiť na lodi po dobu jedného týždňa

• Mať platný cestovný pas

• Byť schopný nastupovať na malé nafukovacie člny na rozbúrenom mori

• Udržať rovnováhu a flexibilitu (napr. lezením po rebríku a nosením približne desaťkilového závažia)

Atlantic Ocean, May 5, 2005 - A member of the SEAL Delivery Vehicle Team prepares to launch one of the team's SEAL Delivery Vehicles (SDV) from the back of the Los Angeles class attack submarine USS Philadelphia (SSN 690) on a training exercise.
Foto: ilustračné, Getty Images

Nejde o lacnú záležitosť

Účastníci tejto adrenalínovej expedície si budú musieť siahnuť hlboko do vrecka. Cena na osobu je neuveriteľných 250 000 amerických dolárov (v prepočte 221 715 eur).

V cene je zahrnutý nielen ponor ku Titanicu, ale aj ubytovanie na staniciach na šírom mori, strava a školenie na misiu. Účastníci taktiež dostanú potrebné vybavenie a môžu sa zúčastniť prednášok s vedcami a odborníkmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať