Poistenie, povinné prilby a zákaz alkoholu: Taliansko od nového roka sprísňuje pravidlá pre lyžiarov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lyžovačka, lyžovanie
Štamperlík po obede či známa „happy hour“ pred posledným zjazdom by mohli vyjsť lyžiarov poriadne draho. Foto: ilustračné, Getty Images

Turisti a miestni lyžiari sa budú musieť od 1. januára 2022 prispôsobiť prísnejším predpisom vo všetkých lyžiarskych oblastiach Talianska.

Od 1. januára 2022 platia pre lyžiarov v Taliansku rovnaké pravidlá ako pre vodičov motorových vozidiel: požívanie alkoholu je povolené len v obmedzenej miere. Každý, koho prichytia na svahu s viac ako 0,5 promile, musí počítať s pokutou vo výške od 250 až do 1 000 eur. Lyžovanie s viac než 0,8 promile sa pritom považuje už za trestný čin. Polícia a bezpečnostné zložky budú oprávnené vykonávať príslušné kontroly alkoholu. Vyplýva to z nariadenia vlády č. 40 z 28. februára 2021.

Prevádzkovatelia zjazdoviek doteraz predpokladali, že predpisy začnú platiť až v roku 2024. Posunutie termínu o dva roky bolo totiž upravené vo vyhláške č. 41/2021. Až vyhláškou č.73/2021 sa zákonodarca vrátil k pôvodnému termínu, a to k začiatku budúceho roka. Turisti a miestni lyžiari sa tak budú musieť od 1. januára 2022 prispôsobiť prísnejším predpisom vo všetkých lyžiarskych oblastiach Talianska.

Lyžovačka, lyžovanie
Podľa novej vyhlášky musia v Taliansku všetci maloletí pri lyžovaní a snowboardovaní nosiť prilbu Foto: ilustračné, Getty Images

Národná lyžiarska vyhláška obsahuje dve razantnejšie novinky: Podľa článku 17 budú od budúceho roka všetci maloletí lyžiari povinní nosiť prilbu. Doteraz sa táto povinnosť vzťahovala len na deti do 14 rokov. Podmienkou je, aby prilba mala certifikát CE.

Novinkou je aj to, že od budúceho roka musia mať všetci lyžiari platné poistenie, ktoré pokryje ich zodpovednosť za škodu alebo ublíženie na zdraví tretím osobám. Prevádzkovateľ lyžiarskych areálov je povinný pri kúpe lístka poskytnúť užívateľom poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví alebo na majetku. Lyžiar sa pritom môže rozhodnúť, či poistenie uzatvorí v poisťovni alebo pri kúpe skipasu. Správne sankcie pre nepoistencov sa pohybujú vo výške od 100 do 150 eur. Na trhu je dostupných viacero druhov poistenia: denné, víkendové, týždenné, mesačné a sezónne poistenie.

Je však potrebné podotknúť, že poistenie zodpovednosti za škodu nie je stopercentnou zárukou: V prípade kolízie dvoch lyžiarov sa predpokladá, pokiaľ sa nepreukáže opak, že na prípadnej škode sa obaja lyžiari podieľali rovnakým dielom. To znamená, že pri väčšine nehôd, ktoré sa stanú na svahoch a je ťažké určiť ich vinníka, sa vina pripisuje obom účastníkom nehody. Neexistuje teda žiadna záruka, že samotné poistenie zodpovednosti za škodu bude postačujúce. Lyžiarom sa preto odporúča uzavrieť súkromné ​​úrazové poistenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať