Príbeh mesta Poltár chce vyrozprávať samospráva počas septembrových dní mesta. Ako informovala Jozefína Očenášová z kancelárie primátorky, podujatie pri príležitosti výročia založenia mesta sa uskutoční 16. až 18. septembra na Námestí osloboditeľov v centre mesta.
Koncerty zvučných mien
Organizátori sľubujú folklórne pásmo zastúpené domácimi i cezpoľnými súbormi, koncerty zvučných mien ako napríklad Heľenine oči a Peter Bič Project.
O areál Žabia cesta v Levoči je obrovský záujem, návštevníkom sa však nepozdáva platenie vstupného
„Trojdňové podujatie bude pestrou mozaikou prezentácie dejín mesta Poltár. Prostredníctvom výstav, workshopov, tematicky zameraných diskusií a sprievodných vystúpení vyrozprávame ľuďom Príbeh mesta Poltár,“ povedala primátorka mesta Poltár Martina Brisudová a dodala, že Dni mesta Poltár sa slávnostne začnú historickým sprievodom mesta.
Bohoslužba aj sprievod mestom
Po bohoslužbe v Kostole sv. Cyrila a Metoda sa sprievod presunie na Námestie osloboditeľov, kde sa symbolicky otvorí prvá mestská brána, ktorou sa návštevníci presunú do roku 1302, čím si samospráva pripomenie písomnú správu týkajúcu sa mesta Poltár.
„Bránou pod názvom ‚Pramienok krásy‘ chceme návštevníkom umožniť návrat do minulosti prostredníctvom našich dlhoročných tradícií. Mesto Poltár sa pýši svojimi hrnčiarskymi, sklárskymi a taktiež tehliarskymi tradíciami, ktorými sme sa zaslúžili o vstup do histórie. Tradíciami, ktoré mesto preslávili nielen celoštátne, ale dokonca sú známe aj vo svete,“ priblížila niečo z programu primátorka.
Gastrofestival Gombovecfest
Bránou „Ako chutí Poltár“ mesto otvorí v sobotu očakávaný gastrofestival Gombovecfest, ktorý symbolizuje tradičnú regionálnu kuchyňu výrobou gombovcov, teda slivkových gúľ s makovou posýpkou.
V rámci Gombovecfestu sa mesto a DSS v Poltári pokúsia prekonať rekord a pripraviť najväčší gombovec, čím sa pokúsia zapísať do Knihy slovenských rekordov.
Najkrajše miesta, ktoré treba v Skalnatých horách vidieť
Podľa slov primátorky, sa toto gurmánske podujatie v meste Poltár organizuje už od roku 2008 a stalo sa zaužívanou konvenciou rovnako ako lámanie kulinárskych rekordov.
Ochutnávka rómskych špecialít
Pre návštevníkov festivalu bude pripravená aj ochutnávka tradičného rómskeho jedla, ktoré je rozšírené na celom území a má mnoho variácií. Návštevníci podujatia tak budú mať možnosť ochutnať tie najznámejšie špeciality, medzi ktoré patrí gója, marikľa, teteliky a pašvare.
„Naším zámerom je tiež poskytnúť možnosť prezentácie aj rómskych talentovaných hudobníkov, oživiť kultúru rómskych obyvateľov v našom meste, či zachovávať rómske tradície,“ doplnila Brisudová s tým, že na svoje si počas troch dní prídu rodiny s deťmi, mládež, mladí ľudia, ale aj dôchodcovia.