Poznáme TOP festivaly v strednej Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Three friends dancing at the music festival in sunny day
Three friends dancing at the music festival in sunny day Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V roku 2024 ponúka stredná Európa bohaté spektrum kultúrnych festivalov, ktoré zahŕňajú hudbu, film a umenie. Tieto festivaly sa konajú v malebných lokalitách od historických miest po priemyselné areály, čím ponúkajú návštevníkom jedinečné zážitky. Každý z nich poskytuje možnosť zažiť niečo nové, naučiť sa, stretnúť zaujímavých ľudí a zapojiť sa do rôznych aktivít.

1. Sziget Festival – Budapešť, Maďarsko

Dátum: 7. – 12. august 2024

Sziget Festival je jedným z najväčších multižánrových hudobných festivalov v Európe, ktorý sa koná na ostrove Óbuda v Budapešti. Festival trvá šesť dní a každoročne priláka okolo pol milióna návštevníkov z celého sveta. Sziget je známy svojou rozmanitosťou programu, ktorý zahŕňa hudobné vystúpenia svetových a lokálnych umelcov, divadelné predstavenia, workshopy, filmové premietania a umenie. Festival tiež ponúka široký výber kempingových možností, od základných až po luxusné ubytovanie, čo umožňuje návštevníkom zažiť festival podľa vlastných predstáv a komfortu.

Happy woman waiting for open air music concert in nature.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

2. Colours of Ostrava – Ostrava, Česká republika

Dátum: 17. – 20. júl 2024​

Colours of Ostrava je jeden z najväčších hudobných festivalov v Českej republike, ktorý sa koná v impozantnom prostredí bývalej železiarne v Ostrave. Festival je známy svojou eklektickou ponukou hudby, ktorá zahŕňa rock, jazz, indie, folk, electronic a world music. Colours of Ostrava sa neobmedzuje len na hudbu; návštevníci môžu tiež navštíviť rôzne divadelné predstavenia, workshopy, debaty a filmové premietania. Tento festival je výnimočný svojou schopnosťou prepojiť kultúru a historické priemyselné prostredie, čo vytvára jedinečnú atmosféru pre všetkých účastníkov.

Multiracial happy friends having fun outdoor at beach party - Soft focus on african girl hair
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

3. Pohoda Festival – Trenčín, Slovensko

Dátum: 11. — 13. júl 2024

Pohoda Festival, ktorý sa koná na letisku Trenčín, je najväčší multižánrový hudobný festival na Slovensku. Jeho názov, „Pohoda“, znamená pohodu a relax, čo dokonale vystihuje atmosféru festivalu. Pohoda ponúka široký záber žánrov od indie rocku, punku, folku, elektroniky, reggae až po klasickú hudbu. Festival je známy nielen hudbou, ale aj svojím záväzkom k sociálnym a environmentálnym témam, čím priláka rôznorodé publikum zainteresované v kultúre, umení a aktuálnych spoločenských otázkach.

Tent city!
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

4. Electric Castle – Bonțida, Rumunsko

Dátum: 17. – 21. júl 2024

Electric Castle je dynamický festival elektronickej hudby, ktorý sa koná na historickom pozemku hradu Banffy v rumunskom meste Bonțida. Tento festival kombinuje tradičnú hudbu s modernými elektronickými žánrami, čo priťahuje mladé publikum žiadne o nezabudnuteľné zážitky. Okrem hudby ponúka festival aj rôzne umenie, technologické inštalácie a svetelné show. Electric Castle je známy svojou inovatívnou atmosférou, kde starý hrad a moderná hudba vytvárajú unikátny zážitok.

Colorful wedding tents at night
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

5. Waves Vienna – Viedeň, Rakúsko

Dátum: 5.-7.9.2024

Waves Vienna je hudobný festival a konferencia zameraná na objavovanie nových hudobných talentov z celej Európy.  Tento festival je zameraný na podporu a objavovanie nových hudobných talentov z celej Európy. Koná sa na rôznych miestach po celom meste, čo návštevníkom umožňuje vychutnať si jedinečnú atmosféru Viedne spolu s živou hudbou. Waves Vienna sa vyznačuje bohatým programom, ktorý zahŕňa koncerty, DJ sety, rozhovory a panelové diskusie, pričom kládol dôraz na rôznorodosť a inovácie v hudobnom priemysle. Festival je tiež miestom pre networking medzi hudobnými profesionálmi, čo prispieva k jeho reputácii ako kľúčovej platformy pre hudobný priemysel v Európe.

Friends sitting on the grass eating at a music festival
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

6. Krakow Film Festival – Krakov, Poľsko

Dátum: 26.05 — 2.06.2024

Krakovský filmový festival je medzinárodný festival zameraný na dokumentárne, animované a krátkometrážne filmy. Každoročne sa tento festival koná v historickom meste Krakov, a je známy svojou oslavou nezávislého filmového umenia. Festival je významnou platformou pre mladých aj etablovaných filmárov z celého sveta, kde môžu predstaviť svoje diela širokej medzinárodnej publike. Okrem filmových projekcií festival ponúka aj masterclassy, diskusie a workshopy, ktoré sú vedené renomovanými filmovými odborníkmi. Krakovský filmový festival je známy svojím zameraním na sociálne, etické a politické témy, čo odráža jeho dlhodobý záväzok voči kultúrnej a spoločenskej relevancii.

Red carpet entrance
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať