Po mesiacoch strávených v USA, kde človek funguje s fahrenheitami, galónmi a míľami, bol víkend strávený v hlavnom meste jedinej frankofónnej kanadskej provincie Quebec, nanajvýš osviežujúci. So stupňami Celzia, litrami, kilometrami a francúzštinou získate pocit, že ktosi vystrihol časť Európy a prilepil ju na americký kontinent.
Parlez vous francais?
Na uliciach všade počuť francúzštinu, nápisy na obchodoch sú po francúzsky a i predavači v obchodoch vás najprv oslovia po francúzsky. A hoci nás každý presviedčal, že angličtina tu vôbec nie je problém, stretli sme tu pár domácich, ktorí tomu nenasvedčovali. V centre mesta sme dokonca v jednom bare nenašli ani nápojový lístok po anglicky, iba po francúzsky. Ale čašníčka nám však ochotne preložila všetko, čo sme potrebovali.
Atrakcie Quebecu
Quebec je jedným z najstarších miest v celej Severnej Amerike, bolo založené v roku 1608. A tak prechádzka starým mestom a jeho malebnými uličkami je niečo, čo si istotne nesmiete nechať ujsť. A opísať atmosféru tohto mesta sa nedá. To treba jednoducho zažiť. Okrem starého mesta si doprajte prechádzku k budove parlamentu, navštívte Múzeum civilizácie či Múzeum francúzskej Ameriky. K ďalším „must-see“ atrakciám sa radia Montgomerské vodopády. Neprehliadnuteľnou dominantou mesta Quebec je známy hotel Château Frontenac. Vyníma sa vysoko nad mestom a je to najfotografovanejší hotel na svete. Pri pohľade naň, niet divu.
Zimný karneval
Víkend v Quebecu sme strávili vo februári, čo nie je veľmi priaznivé počasie vzhľadom na tuhé kanadské zimy, ale nemohli sme skrátka odolať ponuke známeho zimného festivalu, ktorý sa v tomto meste každoročne koná. Ide o 14-dňový karneval, ktorý oslavuje zimu a všakovaké zimné radovánky. Od sánkovania, cez záprahy psov husky až po také originality, ako je výstava sôch zo snehu alebo zimný palác. Končatiny mrznú, ale duša pookrieva. Nie každý deň máte príležitosť vidieť niečo také.
Ľadový hotel
Úplnou čerešničkou na torte nášho výletu bola prehliadka ľadového hotela. Ten je svojím druhom jedinečný pre tento kontinent. Ľadový hotel sa náchadza iba 5 kilometrov od Quebecu. Ak sa sem však plánujete vybrať iba kvôli hotelu, svoju návštevu Kanady si musíte dôkladne naplánovať. Sezóna pre ľadový hotel je každoročne od januára do marca, nakoľko sa v apríli začína topiť a v decembri sa pracná robota na stavbe nového môže začať. Tento rok bol hotel otvorený už jedenástu sezónu. A keďže každý rok sa hotel robí opäť od základov, stále vyzerá trochu inak. Dokonca študenti architektúry v Quebecu majú možnosť každý rok navrhnúť štyri izby pre tento hotel.
Ak však rozmýšľate stráviť noc práve tu, pripravte sa na to, že to nie je lacná záležitosť. Ceny začínajú do 200 dolárov na osobu na noc. Potom si musíte uvedomiť, že batožinu a všetky osobné veci si necháte v úplne inom hoteli, jediné, čo si beriete so sebou do tohto ľadového kráľovstva je pyžamo. Izby vyzerajú rôzne. Od úplne jednoduchých s posteľou, stolom a stoličkou – z ľadu samozrejme, cez farebné, vyzdobené izby, až po izbu s LCD televízorom na stene. Predtým ako idete na izbu musíte absolvovať návštevu SPA. Je totiž veľmi dôležité
zahriať telo predtým, ako sa uložíte spať. Na posteli z ľadu máte matrac, jeleniu kožu a zvláštne spacáky vyrábané špeciálne pre hotel. Sladké sny.
Ako by tých extrémov nebolo priveľa, ak túžite po svadbe na štýl Snehovej kráľovnej, váš sen sa vám môže splniť práve tu. Ľadový hotel vám ponúka možnosť povedať svoje „áno“ práve tu. Súčasťou hotela je totiž aj svadobná kaplnka s kapacitou do 40 ľudí. A záujem o takýto druh svadby veruže je. Doposiaľ mali v hoteli už okolo 40 svadieb. Tento rok však už návštevu tohto unikátneho miesta nestihnete. Sezóna sa skončila 27. marca. Snáď o rok.