Ak patrí balenie vecí či už na dvojtýždňovú dovolenku pri mori alebo na predĺžený víkend v horách medzi vaše neobľúbené aktivity, skúste sa pri najbližšom výlete zbaliť o čosi efektívnejšie. Ušetríte nielen čas, no hlavne nervy.
Najcennejšou radou na úvod je fakt, aby ste si balenie nenechávali na poslednú chvíľu, zabudnete oveľa viac vecí, než keď si všetko dôkladne vopred nachystáte. Nepodliehajte cestovnej horúčke a spíšte si zoznam vecí, ktoré rozhodne budete na svojich potulkách svetom potrebovať.
Do príručnej batožiny toho síce veľa nepotrebujete, no mali by ste dbať na pár základných predpisov, aby ste z kufra či cestovnej tašky nemuseli na letisku nič vyhadzovať. Príručná batožina je batožina, ktorú beriete na palubu lietadla, no aj tak musí spĺňať prísne kritériá – jej maximálna veľkosť by nemala presiahnuť 55 x40 x 20 cm a váha by mala byť max.10 kg. Letecké spoločnosti si však nastavujú vlastné pravidlá, je preto namieste si pred odletom skontrolovať, s akou z nich poletíte.
Osobitou a často diskutovanou témou sú tekutiny, ktoré si môžeme v rámci príručnej batožiny zobrať na palubu lietadla. Vo všeobecnosti platí, že by sme ich mali baliť do transparentných obalov a ich objem by mal byť max.100 ml – spolu si však môžeme zabaliť 1liter tekutín. Čo všetko sa za ne považuje? Okrem vody a nápojov aj kozmetika, krémy, parfumy, očné linky či zubné pasty.
Čo sa týka zapaľovačov, počas letu je povolený jeden zapaľovač na osobu. Zapaľovače sú považované za tekutiny a mali by byť uskladnené vnútri plastového vrecúška alebo kontrolované samostatne. Veľký dôraz sa taktiež kladie aj na lieky či tekuté výživové doplnky. Tie si môžete zobrať do príručnej batožiny aj s objemom väčším ako 100 ml ak máte doporučenie od vášho lekára ( tzv. sprievodný list).