TOP 6 cyklotúr v Dolnom Rakúsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Austria, Agriculture and outdoor sport
Austria, bicycle excursion in agricultural area with hay bales in meadow in Lower Austria Foto: www.gettyimages.com

Pozrite sa na Dolné Rakúsko novými očami a vychutnajte si jeho úchvatné scenérie, kde obajvíte pohostinnosť miestnych obyvateľov, odhalíte tajomstvá tradičných remesiel a ochutnáte jedinečnú gastronómiu, ktorá je súčasťou bohatej kultúry tohto regiónu. Vypravte sa na výlety na bicykli pozdĺž rieky Dunaj, navštívte historické pamiatky, prejdite sa cez vinice, poflakujte sa pri vode alebo prejdite po starých železničných tratiach a objavte fascinujúce miesta a zastávky. Vybrali sme pre vás TOP 6 cyklotrás, ktoré vám poskytnú nezabudnuteľné zážitky.

1. Oblasť Weinviertel – Ochutnajte víno a objavujte kutltúru

Cyklistické túry vinohradmi blízko mestečka Retz. Toto je heslo pre päť cyklistických trás, kde vinné uličky s historickými lisovňami dávajú domov vínám, lákajúcim cyklistov, aby si pripili na svoje dobrodružstvá v najväčšom vinohradníckom regióne, na malebné „dedinky bez komínov“, a na radosti života.

Región Weinviertel sa pýši mottom „nádherný pokoj“, čo robí toto miesto ideálnym pre rekreačnú cyklistiku. Rôznorodé okružné trasy vedú cez jemne zvlnenú krajinu bez náročných stúpaní, prechádzajúce vinicami, poliami a kľudnými vinárskymi uličkami.

Po skončení trasy najlepšie relaxujete pri lahodnom občerstvení a samozrejme, pohári výborného vína alebo čerstvej hroznovej šťavy v jednej z miestnych viech.

Na ktoré trasy sa vydať?

 • OKRUŽNÁ CYKLOTRASA REBLAUS-EXPRESS – Dĺžka: 50 km, Trvanie: 3:00 h, Prevýšenie: 249 m
 • CYKLOTRASA WEINVIERTEL DAC – Dĺžka: 56 km, Trvanie: 3:45 h, Prevýšenie: 506 m
 • CYKLOTRASA PO VÍNNYCH ULIČKÁCH REGIÓNU WEINVIERTEL – Dĺžka: 52 km, Trvanie: 3:30 h, Prevýšenie: 414 m
 • CYKLOTRASA VÍNO A KULTÚRA – Dĺžka: 56 km, Trvanie: 3:15 h, Prevýšenie: 629 m
 • IRON CURTAIN TRAIL EuroVelo 13 – 7. ETAPA RETZ – LAA –  Dĺžka: 50 km, Trvanie: 3:00 h, Prevýšenie: 111 m
Foto: Franziska Consolati
Foto: Franziska Consolati

2. Oblasť Mostviertel: Načerpajte novú energiu popri vode

Ybbská a Erlauftalská cyklotrasa vedú smerom k vode, prechádzajúc popri riekach Ybbs a Erlauf. Tieto trasy kombinujú cyklotrasy, lesné cesty a verejné komunikácie, ktoré vás zavedú priamo k vode.

Počas jazdy si môžete užívať kúpanie v riekach, potokoch a jazerách, ktoré poskytujú príležitosti na osvieženie a obnovu síl. Pri objavovaní jedného vodného miesta za druhým nájdete krásne miesta na kúpanie a Kneippove kúpele.

Zastávka pri jazere Lunzer See rozhodne stojí za to. V hoteli Refugium Lunz, kde hostia Fanny a Christian Metzgerovci, si môžete vychutnať nádherný výhľad na hory. Prehĺbite svoje skúsenosti s miestnou kultúrou na Kováčskej míli v Ybbsitzi, kde vás kováčsky majster Sepp Eybl zoznámi s významom vodnej energie pre tradičné železiarske remeslo.

Na ktoré trasy sa vydať?

 • YBSTALLSKÁ CYKLOTRASA – Dĺžka: 108 km, Trvanie: 7:00 h, Prevýšenie: 545 m
 • CYKLOTRASA ERLAUFTALRADWEG – Dĺžka: 59 km, Trvanie: 4:20 h, Prevýšenie: 495 m
Foto: Velontour.info
Foto: Velontour.info

3. Oblasť okolia Dunaja – Pokoj a harmónia na bicykli

Dunaj, najdlhšia rieka v Rakúsku, je zdrojom energie pre mnohé elektrárne, ale tiež poskytuje istú formu regenerácie pre cyklistov na Dunajskej cyklotrase. Táto trasa sa delí na viaceré etapy a zaručuje pokoj a harmóniu, je ideálnym miestom pre relax na bicykli.

Pohodlne môžete bicyklom brázdiť zákutia pozdĺž Dunaja a objavovať krásy údolia Wachau, ktoré je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO na cyklotrase EuroVelo 6. Trasy vedú pozdĺž rieky, cez lesy, lúky, vinice, lužné lesy a prechádzajú okolo malebných dediniek.

Na ktoré trasy sa vydať?

 • EUROVELO 6 DUNAJSKÁ CYKLOTRASA – Ybbs – Bratislava – Dĺžka: 210 km, Trvanie: 14:30 h, Prevýšenie: 325 m
Foto: Franziska Consolati
Foto: Franziska Consolati

4. Oblasť Viedenský les: Objavujte kultúru a prírodu na dvoch kolesách

Viedenský les, situovaný hneď za branami Viedne, predstavuje dokonalé spojenie prírodných krás a kultúrneho bohatstva. Táto rekreačná oblasť, ktorá bola storočia domovom kláštorov, cisárskej rodiny a umelcov, ponúka pútavú trasu plnú historických a kultúrnych pokladov.

Na takmer 60 kilometroch objavíte opátstva a kláštory, prejdete popri gotických mostoch, barokových freskách a atraktívnymi miestami súčasného umenia. Trasa vás zavedie pomedzi lesnaté scenérie, pripomínajúce obrazy Clauda Moneta, a ponúka príjemné zastávky v miestnych viechach. Ideálna cesta pre cyklistov, ktorí majú záľubu v umení a kultúre.

Na ktoré trasy sa vydať?

 • CYKLOTRASA ZA KLÁŠTORMI – CISÁRMI – UMELCAMI – Dĺžka: 60 km, Trvanie: 5:15 h, Prevýšenie: 599 m
Foto: www.tomasslavik.cz
Foto: www.tomasslavik.cz

5. Oblasť Waldviertel – Objavujte históriu kraja

V oblasti Waldviertel môžete prostredníctvom unikátnej trasy Iron Curtain Trail preniknúť do hlbín prírody a histórie. Táto trasa, ktorá je živým rozprávačom príbehov, vás prevedie popri historických artefaktoch. Cestu lemujú staré tankové cesty, hraničné ploty, historické bunkre a zvyšky železnej opony.

Na svojej ceste lesmi, rašeliniskami a miernymi kopcami môžete na vlastnej koži zažiť stret prírody s históriou. Tento zážitok na hraniciach vám umožní nahliadnuť do doby pred zjednotením Európy a možno vás privedie k väčšej vďačnosti za slobody, ktoré dnes užívame.

Na ktoré trasy sa vydať?

 • EUROVELO 13 IRON CURTAIN TRAIL – Dĺžka: 107,51 km, Trvanie: 7:00 h, Prevýšenie: 548 m
Foto: Franziska Consolati
Foto: Franziska Consolati

6. Oblasť Viedenské Alpy – Zažite dobrodružstvo a aktívnu cyklistiku

Ak ste nadšencami akcie a zábavy, určite by ste nemali vynechať návštevu trailového parku Wexl Trails v stredisku St. Corona. Tu si môžete vychutnať rýchlost a vzrušenie na downhill tratiach vo strmom teréne, singletrailoch, flowtrailoch a skokanských úsekoch, kde vám bude veselo hvízdať vietor okolo uší a adrenalín bude zaručený.

Pre tých, ktorí uprednostňujú pokojnejšie aktivity, ponúka Wexl Trails aj možnosť pohodovej jazdy na bicykli cez prírodu. Ponuka trás je široká, od panoramatických trás cez horské pastviny až po dynamické trasy pre sólové zjazdy.

Na ktoré trasy sa vydať?

 • WEXL TRAILS – Panoramatické trasy 61 km, Trailový park 22 km, Prevýšenie 1586
Foto: Robert Herbst
Foto: Robert Herbst
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať