Chmarošský viadukt, skrytý klenot v srdci Spiša, ponúka návštevníkom fascinujúci pohľad na spojenie ľudskej tvorivsostia prírody. Tento železničný viadukt, ktorý prechádza cez rozsiahle lesy a doliny neďaleko obce Telgárt, je obklopený pôsobivou prírodnou scenériou a je považovaný za jednu z najfotogenickejších železničných stavieb na Slovensku.
História a architektúra
Chmarošský viadukt bol postavený v rokoch 1931 až 1932 ako súčasť Košicko-bohumínskej železnice. Stavba bola technologicky náročná, pretože terén, cez ktorý viadukt prechádza, je mimoriadne členitý. Viadukt má dĺžku 110 metrov a dosahuje výšku 22 metrov, čo robí z neho impozantnú konštrukciu, ktorá svojím oblúkovým dizajnom pripomína rímske akvadukty.
Použité materiály a techniky boli na svoju dobu moderné a umožnili viaduktu odolať nielen zubu času, ale aj náročným klimatickým podmienkam, ktoré sú pre túto oblasť typické. Konštrukcia viaduktu sa skladá z niekoľkých oblúkových mostov, ktoré sú spojené do jedného celku, a to dodáva stavbe ešte väčšiu estetickú hodnotu.
Prístupnosť
Chmarošský viadukt je ľahko prístupný autom, vlakom alebo pešo cez množstvo turistických trás, ktoré vedú okolitými lesmi a horskými cestami. Návštevníci môžu obdivovať viadukt z rôznych perspektív, vrátane vyhliadkovej platformy, ktorá ponúka panoramatické výhľady na celú konštrukciu a okolitú krajinu.
Nachádzajú sa tu trasy rôznej obtiažnosti – od ľahkých prechádzok po náročnejšie horské túry. Okolie viaduktu je taktiež populárne medzi cyklistami, ktorí môžu využívať špeciálne cyklotrasy.
Turistika
Východiskový bod: Túra začína v malebnej obci Telgárt, ktorá je známa nielen svojou blízkosťou k Chmarošskému viaduktu, ale aj ako vstupná brána do Národného parku Muránska planina. Telgárt je ľahko dostupný autom alebo vlakom, čo umožňuje pohodlný prístup pre všetkých turistov.
Popis trasy: Cesta z Telgártu k viaduktu je značená turistická trasa, ktorá vedie cez zmiešané lesy a ponúka krásne výhľady na okolité hory. Trasa je relatívne ľahká a vhodná pre turistov všetkých vekových kategórií. Počas túry môžete obdivovať nie len prirodzenú krásu Spiša, ale aj technické umenie, ktoré viadukt predstavuje.
Túra vás zavedie k viaduktu po približne 3 km chôdze. Po ceste narazíte na niekoľko vyhliadkových miest, odkiaľ je možné viadukt pozorovať z rôznych uhlov. V závere trasy sa dostanete na vyhliadkovú plošinu priamo pod viaduktom, kde si môžete užiť úchvatný pohľad na celú konštrukciu.
Dĺžka trasy: Celková dĺžka trasy je približne 6 km (tam a späť). Cesta trvá zhruba 2 až 3 hodiny chôdze, v závislosti od tempa a počtu zastávok na fotenie a obdivovanie výhľadov. Je to ideálna polodenná aktivita pre tých, ktorí si chcú užiť spojenie prírody s technickým dedičstvom bez veľkej námahy.