Pannu Máriu Copacabánsku majú Bolívijčania v obrovskej úcte. O to viac ich zarmútili a rozhnevali zlodeji, ktorí jej ukradli korunu a zlaté ozdoby. Teda, ukradli ju zo sochy Panny Márie v hlavnej Copacabánskej bazilike.
Koloniálne kostoly na juhu Bolívie musia čeliť doslova nájazdom zlodejov. Tí vidia v zlatých liturgických predmetoch či starožitnostiach ľahkú cestu za zárobkom. Tento týždeň to už ale naozaj prehnali: cez vzácne vitrážové okno sa vlámali do hlavnej bolívijskej baziliky zo 17. storočia a soche patrónky Bolívie, Panne Márie Copacabánskej, ukradli korunu a všetko zlato.
Veriacim v hlavnom meste Bolívie, Copacabane na brehu jazera Titicaca, pri pohľade na vylúpený kostol a okradnutú sochu vyhŕkli slzy. Socha patrónky zdobí oltár baziliky už roky. Mimochodom, práve na tomto mieste, pri jazere Titicaca, ich predkovia stáročia uctievali pohanské božstvá a aj na mieste baziliky stál kedysi ich chrám. Starobylé náboženstvá tu prežívajú dodnes, napriek rozšírenému katolicizmu.
Príbeh z minulosti hovorí o amatérskom umelcovi Franciscovi Titovi Yupanquiovi, ktorý sa kedysi rozhodol namaľovať obraz Panny Márie. Tento potomok Inkov veril, že svätá Panna bude mať dobrý vplyv na tunajších ľudí. Priateľský kňaz, otec Antonio de Almedio, ho umiestnil na oltár miestneho kostola. Jeho nástupcovi vo funkcii, donovi Antoniovi Montorovi, sa však obraz nepáčil. Nezdal sa mu dokonalý a dostatočne prepracovaný. Šupol ho preto niekam do sakristie.
Ďalší ľudový umelec, Francisco Tito, bol z toho taký smutný, že sa rozhodol odcestovať do Potosí a vyučiť sa tam za rezbára. A potom vytvoril sochu Panny Márie. Lenže ani tá sa cirkevnej vrchnosti moc nepozdávala a rozhodla sa ju predať. Jeden z kňazov ju neskôr objavil v La Paz a vrátil do Copacabany. Soche tam potom pripísali niekoľko zázrakov. Bazilika, ktorú na brehu jazera potom postavili, sa stala dôležitým pútnickým miestom Latinskej Ameriky.
Zaujímavé je, že sochu Panny Márie dodnes obliekajú ako princeznú Inkov. Akoby sa staré náboženstvá a kresťanská viera konečne spojili.