Unikátna ubytovňa za bezkonkurenčnú cenu je zároveň malým sociálnym experimentom šanghajského umelca.
New York, „mesto, ktoré nikdy nespí“, priláka ročne okolo 50 miliónov turistov. S cenami za hotelové služby, ktoré sa podľa denníka New York Times v priemere pohybujú okolo 195 eur na noc, výlet do preslávenej metropoly nie je lacnou záležitosťou. Umelec Miao Jiaxin však lovcom zaujímavých zážitkov ponúka unikátnu alternatívu – byt s veľkou terasou vo vychytenej brooklynskej štvrti, kde záujemcovia za prenocovanie zaplatia len jediné euro. Zaujímavá ponuka má len jeden háčik – ubytovanie je v skutočnosti väzenskou celou, ktorej obyvatelia sa musia zaviazať k dodržiavaniu istých pravidiel.
Tri hodiny „väzenia“ denne
Celu s rozlohou 2,4 krát 1,8 metra si mladý prisťahovalec zo Šanghaja nechal v apartmáne nainštalovať z „pracovných“ dôvodov. Od augusta bude slúžiť ako experimentálny priestor, ktorý má byť neustále monitorovaný. „Na to, aby ste v New Yorku mohli prespať vo väzení, nemusíte spáchať žiadny zločin. Musíte však dodržiavať isté pravidlá,“ píše umelec na sociálnej sieti Facebook.
Dočasní „väzni“ sa musia zaviazať k tomu, že každý deň od 9. do 12. hodiny strávia čas v klietke, ktorá je zariadená posteľou, umývadlom a WC. Počas týchto troch hodín majú zakázané používať všetky elektronické zariadenia. Okrem toho nesmú ani spať, čítať, písať, rozprávať alebo cvičiť. Inak je dovolené všetko. Kto však tieto pravidlá poruší, musí zaplatiť pokutu vo výške 100 dolárov. Priestor je monitorovaný kamerou a prostredníctvom livestreamu bude vysielaný na umelcovej stránke.
S výmimkou týchto troch hodín sa hostia môžu ľubovoľne pohybovať po byte a robiť, čo uznajú za vhodné. Byt je zariadený aj ďalšou luxusnou kúpeľňou s toaletou, v ktorej je zabezpečené absolútne súkromie. To bude obyvateľom apartmánu dopriate aj medzi deviatou hodinou večer a deviatou ráno, kedy sa kamery vypnú. Treba však počítať s tým, že počas denných hodín byt slúži ako umelecké štúdio, ktoré bude v prípade záujmu otvorené aj pre zvedavých návštevníkov.
Klietka v našej hlave
Ubytovanie, ktoré je určené pre jednu osobu, je možné rezervovať si na 2 až 5 nocí. Hostí začne vítať od 1. augusta, Miao plánuje v experimente pokračovať jeden rok. Umelec, ktorý sa do New Yorku presťahoval v roku 2006, takto sleduje niekoľko cieľov.
„Emigroval som sem pred ôsmimi rokmi. Býval som v podnájmoch v Queense i Brooklyne. V projekte sa však nesnažím priamo hovoriť o bytovej situácii v New Yorku. Je to len jedna nepohodlná vec. Neviditeľná klietka je v našich hlavách, dostali sme ju ako dar od komplikovanej reality,“ uviedol umelec.
„Aj po ôsmich rokoch, ktoré som tu strávil, stále pociťujem odstup medzi ľuďmi. Žiješ tu, ale možno nikdy nespoznáš svojho suseda. Je to, ako keby ste žili v klietke – či už telesne alebo duševne,“ myslí si Miao. Odstup podľa neho vytvárajú hlavne moderné technológie a smartfóny, ktoré v živote ľudí zaberajú čoraz väčšie miesto. Vo väzenskej cele budú mať ľudia možnosť si uvedomiť, že žiť sa dá aj bez nich.
Miao o záujemcov nemá núdzu – klietka je na celý august už rezervovaná, ďalšie termíny sa tiež pomaly plnia. „Dolár za noc za strešný byt v Brooklyne je skutočne výhodná cena aj keď ide o klietku! Pomyslel som si: ´Prečo nie?´“ uviedol Jordan z Washingtonu, ktorý sa v klietke ubytuje v októbri. Ako budú obyvatelia zvládať plnenie pravidiel, môžu záujemcovia od augusta sledovať naživo TU.
www.welt.de, www.facebook.com/miaojiaxinstudio